Рома победи Милан с 2:1 на "Олимпико" в реванш от четвъртфиналите на Лига Европа. Така с общ резултат 3:1 "вълците" продължават напред, след като спечелиха първата среща на "Сан Сиро" с 1:0. Възпитаниците на Даниеле Де Роси поведоха в 12-ата минута с гол на Джанлука Манчини, а десет по-късно Пауло Дибала удвои. Домакините останаха с човек по-малко след половин час игра, когато Зеки Челик беше изгонен. "Росонерите" обаче стигнаха само до едно попадение до края на мача, дело на Матео Габия в 84-ата минута.

Така в спор за място на финала италианския тим ще се изправи срещу новия шампион на Германия Байер Леверкузен.

Gulliver/GettyImages
23 снимки

Срещата започна равностойно в първите минути. "Вълците" стигнаха до гол с първата по-добра възможност пред една от двете врати. Джанлука Манчини надигра Кристиян Пулишич и подаде към Леандро Паредес. Аржентинецът нанесе страхотен удар от около 15 метра, като топката срещна горната греда. Манчини се ориентира най-добре, изпревари Фикайо Томори и прати топката в опразнената врата.

В 17-ата минута Матео Габия опита да засече центриране от корнер, но не успя да нанесе хубав удар. Фикайо Томори опита да се пребори с Едоардо Бове, за да играе с топката, но беше отсъдено нарушение в атака на англичанина.

Натискът на "росонерите" продължи и в 20-ата минута напречната греда спаси Миле Свилар. Пулишич проби отдясно и намери Рубен Лофтъс-Чийк в наказателното поле. Халфът мигновено отправи удар, като топката тупна в земята, а след това рикошира и в Манчини, след което се удари в рамката на вратата.

В 22-ата минута "джалоросите" стигнаха до втори гол. Лоренцо Пелегрини подаде пас от дълбочина към Ромелу Лукаку. Белгиецът прегази Матео Габия стигна до топката до аутлинията и опита подаване. Габия не успя да изчисти добре, от което се възползва Пауло Дибала. Аржентинецът овладя и с техничен удар в далечния ъгъл вкара за 2:0.

Шест минути по-късно Лукаку получи контузия и беше заменен от Тами Ейбрахам.

След половин час игра "вълците" останаха с човек по-малко. Зеки Челик изпусна Рафаел Леао, който напредна на скорост. Турският защитник опита да го спре с шпагат, но засегна ахилеса му и главният рефер му показа директен червен картон.

В 35-ата минута Лофтъс-Чийк засече с глава центриране на Леао, но защитник на домакините успя да избие. Пет минути след това Стефано Пиоли смени Исмаел Бенасер с Лука Йович. В 41-ата минута реферът Шимон Марчиняк беше привикан от ВАР, за да изгледа ситуация в наказателното поле на домакините, като повторенията показаха, че първо с ръка играе Оливие Жиру.

Даниеле Де Роси беше принуден да смени и Пауло Дибала в 43-ата минута, като на негово място влезе Диего Йоренте. В продължението на първата част Юнус Муса сесправи с трима футболисти на съперника и нанесе удар, от дъгата на наказателното поле, който обаче беше слаб.

В началото на втората част резервата Саму Чуквуезе проби отдясно и подаде към Лука Йович в наказателното поле. Сърбинът опита удар, който беше блокиран от двама защитници, след което Миле Свилар улови. В 51-ата минута шут на Пулишич от далечна дистанция мина над вратата.

Седем минути след това домакините организираха страхотна контраатака. Пелегрини пусна пас с пета към Стефан Ел Шаарауи, който напредна и намери Леонардо Спинацола отляв. Крайният защитник овладя топката, навлезе в наказателното поле и нанесе удар, с който Майк Менян се справи.

Рома продължи да играе по-добре в следващите минути и в 65-ата Тами Ейбрахам пропусна отлична възможност за трети гол. Стефан Ел Шаарауи надигра Тео Ернандес отдясно и намери англичанина в наказателното поле. Деветката на "вълците" се справи с Габия, но от няколко метра отправи удар над вратата.

Малко след това удар на Чуквуезе в далечния ъгъл премина покрай вратата. В 83-ата минута шут на Тижани Райндерс мина над вратата.

Минута по-късно Милан стигна до гол. Тео Ернандес центрира в наказателното поле, където Матео Габия изпревари Леандро Паредес и с глава не остави шансове на Миле Свилар.

В 89-ата минута стражът на "вълците" изби удар на Чуквуезе от около 15 метра.

Във втората минута на продължението на Тео Ернандес фаулира грубо Стефан Ел Шаарауи и Шимон Марчиняк му показа червен картон. Полякът беше привикан от ВАР, за да прегледа ситуацията, след което коригира решението си.

Рома - Милан 2:1

1:0 Джанлука Манчини (12)

2:0 Пауло Дибала (22)

2:1 Матео Габия (84)

Рома: Миле Свилар, Крис Смолинг, Лоренцо Пелегрини, Леандро Паредес, Зеки Челик, Пауло Дибала, Джанлука Манчини, Леонардо Спинацола, Едоардо Бове, Ромелу Лукаку, Стефан Ел Шаарауи

Треньор: Даниеле Де Роси

Милан: Майк Менян, Давиде Калабрия, Исмаел Бенасер, Рубен Лофтъс-Чийк, Оливие Жиру, Рафаел Леао, Кристиян Пулишич, Тео Ернандес, Фикайо Томори, Матео Габия, Юнус Муса

Треньор: Стефано Пиоли