Испанският национален отбор тръгна с класа и стил своята кампания на UEFA EURO 2024, след като порази с категоричното 3:0 Хърватия в мач, провел се на „Олимпиащадион“ в Берлин.

И трите гола за Ла Фурия Роха паднаха през първото полувреме, и то в рамките на само 13 минути игра.

Първо, Алваро Мората откри резултата в 29-ата минута след отлично движение, а три след това Фабиан Руис продължи инициативата от иберийците и удвои преднината. В добавеното време на първата част центриране от Ламин Ямал отиде към Дани Карвахал, а опитният бранител отблизо порази Доминик Ливакович.

Абсолютно всички двубои от UEFA EURO 2024 ще имате възможност да наблюдавате с картина в Gong.bg и секцията ни LIVESTREAM.

Хърватите пък направиха един куп безумни пропуски и така не успяха да поразят вратата на Унай Симон. В самия край на мача пък те дори получиха дузпа. Бруно Петкович изпълни, а испанският страж отрази удара на нападателя. След продължение на нападението все пак Петкович завърши и вкара, но след преразглеждане на ВАР голът беше отменен, тъй като хърватски играчи бяха в наказателното поле при изпълнението на наказателния удар.

Причините за отмяната на гола бе, че Унай Симон преди това отрази топката, което неутрализира евентуално решение за пребиване на удара. Дузпата щеше да бъде пребита, ако кълбото беше преминало голлинията на испанците с оглед асистенцията от Иван Перишич. Хърватите завършиха мача със ставка от 2,27 xG, което беше и логично с оглед многото пропуски, които направиха хората на Златко Далич в германската столица.

Така Испания тръгна уверено в група В и е с три точки, докато хърватите не откриха актива си. Другите отбори в тази група са Италия и Албания, които по-късно се изправят един срещу друг.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

В 79-ата минута Символичните гости получиха дузпа за нарушение срещу Петкович от Родри, който получи жълт картон за това си действие след лошо действие от испанците при изнасяне. Петкович изпусна, след като Симон изби вляво. Топката отиде у Перишич, който върна успоредно за Петкович, който този път не сгреши. След преразглеждане от ВАР обаче реферите отмениха гола, а решението според УЕФА беше, че хърватски играчи са навлязли в наказателното поле на испанците при дузпата на Петкович.

Испания vs Хърватия

източник: sofascore.com

FT .

3 : 0

• 29’ Алваро Мората
  • 32’ Фабиан
  • 45+2’ Даниел Карвахал
  • Край на мача - 3:0 за Испания!

90+5'
  • Смяна в Испания - влиза Феран Торес, излиза Ямал.

86+6'
  • Смяна в Испания - влиза Мартин Субименди, излиза Родри.

86+6'
  • ГОЛ ЗА ХЪРВАТИЯ, но е отменен! Петкович изпусна, след като Симон изби вляво. Топката отиде у Перишич, който върна успоредно за Петкович, който този път не сгреши. След преразглеждане от ВАР обаче реферите отмениха гола, а решението според УЕФА беше, че хърватски играчи са навлязли в наказателното поле на испанците при дузпата на Петкович.

80'
  • Пропуск от дузпа на Бруно Петкович!

80'
  • Дузпа за Хърватия! Символичните гости получиха дузпа за нарушение срещу Петкович от Родри, който получи жълт картон за това си действие след лошо действие от испанците при изнасяне.

79'
  • Жълт картон за Родри.

79'
  • Удар на Дани Олмо, но безопасен.

74'
  • Смяна в Хърватия - влиза Бруно Петкович, излиза Крамарич.

73'
  • Смяна в Испания - влиза Микел Мерино, излиза Уилиамс.

68'
  • Смяна в Испания - влиза Микел Оярсабал, излиза контузения Мората.

67'
  • Смяна в Хърватия - влиза Лука Сучич, излиза Ковачич.

65'
  • Смяна в Хърватия - влиза Марио Пашалич, излиза Модрич.

65'
  • Смяна в Испания - влиза Дани Олмо, излиза Педри.

59'
  • Смяна в Хърватия - влиза Иван Перишич, излиза безлюдния Будимир.

56'
  • Нереални пропуски! Хърватите за пореден път в срещата профукаха изключителни шансове. Йосип Станишич беше намерен в наказателното поле на испанците, след като имаше куп играчи бяха пред голлинията, а Кукурея с шпагат спря. Топката отиде към Анте Будимир, който също опита, но и той беше блокиран, след което топката беше изчистена.

55'
  • Шанс! Испанците разиграха отлично отляво и разпределиха през средата. На два пъти хърватите извършиха фалове, но Майкъл Оливър акуратно остави играта да продължи с авантажи, след което Ламин Ямал беше оставен сам вляво и получи. 16-годишният офанзивен футболист нанесе диагонален удар, но Ливакович с една ръка спря топката пред голлинията си.

52'
  • Старт на второто полувреме!

46'
  • Край на първата част - 3:0 за Испания!

45+3'
  • ГОЛ ЗА ИСПАНИЯ! Иберийците поразиха за трети път вратата на Хърватия в самия край на първото полувреме. Испанците разиграха вдясно, а Ламин Ямал центрира отлично в наказателното на "ватрените", Марио Понгранчич бездействаше и изпусна Дани Карвахал, който от движение не сбърка - 3:0.

45+2'
  • Удар! Хърватия разигра постепенно, а топката се озова у Андрей Крамарич. Нападателят шутира от 25 метра силно, но не намери очертанията на вратата, пазена от Симон.

45'
  • Какъв шанс! Хърватите стигнаха до нов голям шанс в първата част. Топката беше дадена отдясно наляво към включилия се Йошко Гвардиол. Той стреля с левия крак, но неточно, а топката отиде към Анте Будимир, който от няма и метър не успя да прати във вратата на Унай Симон, макар да беше длъжен.

41'
  • Шанс! Хърватите имаха отличен шанс да намалят пасива си. Марсело Брозович нанесе опасен удар с десния крак, а Симон изби вдясно към Ловро Майер. Той стреля от малък ъгъл, но не уцели вратата на Испания - аут.

33'
  • ГОЛ ЗА ИСПАНИЯ! Испанците удариха за втори път съперника си три минути след това. Фабиан Руис успя да премине край двама хърватски футболисти, след като Модрич и Брозович не му противодействаха. Последва силен шут с почти 100 км/ч от халфа на Испания и Ливакович нямаше шанс - 2:0.

32'
  • ГОЛ ЗА ИСПАНИЯ! Символичните домакини откриха резултата, след като "ватрените" сбъркаха при разиграването на топката. Тя отиде към Фабиан Руис, който даде отличен вертикален пас за Мората. Той се откъсна и преодоля Ливакович, за да открие - 1:0.

29'
  • Шанс! Йосип Станишич получи пас вляво от Йошко Гвардиол и центрира в наказателното поле за Анте Будимир. Той изпревари Робин Льо Норманд и стреля с глава, но неточно.

23'
  • Лука Модрич опита извеждащ пас към Анте Будимир, но топката дойде дълга за нападателя на "ватрените" и Унай Симон излезе и улови.

22'
  • Хърватите започнаха да владее повече топката след четвърт час игра, докато Ла Фурия се прибра по-дълбоко в своята половина.

18'
  • Шанс! Удар на Алваро Мората, който беше уловен от Доминик Ливакович

7'
  • Испанците притиснаха максимално хърватите, които приеха играта в своята половина и очакваха да атакуват с контранападение в първите минути. Такива за "ватрените' нямаше, а доминацията на Испания при притежанието на топката беше смазващо.

• Начало на мача в Берлин между Испания и Хърватия!

• Стадион: Олимпиащадион
    Рефер: Майкъл Оливър

Рефер: Майкъл Оливър (Англия)

Стадион: "Олимпиащадион" (Берлин, Германия)