С попадение дълбоко в добавеното време Турция официализира продължаването си на UEFA EURO 2024 при успех с 2:1 срещу Чехия. Успехът на турците на практика затвърди отпадането на чехите от надпреварата, след като те финишираха последни в група F.

В този двубой те играха над 70 минути с човек по-малко срещу турците, тъй като Антонин Барак беше изгонен след два бързи жълти картона. След края на срещата и появилият се като резрева Томаш Хори също беше изгонен заради разправии с турски футболисти в средата на терена.

И трите попадения в северна Германия паднаха през второто полувреме, като в 51-ата минута Хакан Чалханоглу поведе „лунните-звезди“ напред с великолепен шут по диагонала, но четвърт час по-късно напорът на чехите даде резултат и Томаш Соучек изравни.

Въпреки че играха с човек по-малко, чехите опитаха да притиснат максимално своя съперник, но в крайна сметка не стигнаха до втори гол, което се случи за турците, след като Дженк Тосун в 94-ата донесе трите точки за отбора, воден от Винченцо Монтела. На осминафиналите на 2-и юни в Лайпциг турците ще спорят с Австрия за място на 1/4-финалите на континенталната надпревара.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

FT .

1 : 2

• 66’ Томаш Сучек
  • 51’ Хакан Чалханоглу
  • 90+4’ Дженк Тосун
Излъчва се по
  • Червен картон за ​Томаш Хори от Чехия след края на мача!

90+8'
  • Край на мача!

90+8'
  • ГОООЛ ЗА ТУРЦИЯ! "Лунните-звезди" намериха начин да накажат вече крайно разредената отбрана на чехите, които опитваха всеячески да вкарат гол. Дженк Тосун беше намерен с бърз пас вляво и финтира Соучек, след което отправи силен удар с десния крак, който не остави шансове на Коварж - 2:1.

90+4'
  • Шест добавени минути.

• Жълт картон за Ладислав Крейчи.

90+1'
  • Смяна в Турция - влиза Оркун Кьокчу, излиза Чалханоглу.

87'
  • Удар на Окай Йокошлу - аут.

86'
  • Няколко резерви на Чехия също получиха картони поради бурни претенции спрямо спорното съдийство от Ищван Ковач.

85'
  • Жълт картон за Самет Акайдън, който ще пропусне следващия мач от елиминациите, ако Турция стигна до тази фаза.

85'
  • Смяна в Чехия - влиза Матей Юрасек, излиза Давид Юрасек.

80'
  • Жълт картон и за Мерт Мюлдюр.

79'
  • Турска смяна - влиза Мухамед Актуркоглу, излиза Йълдъз.

75'
  • Смяна в Турция - влиза Дженк Тосун, излиза Гюлер.

75'
  • Смяна в Чехия - влиза Ондрей Лингър, излиза Провод.

74'
  • ГОООЛ ЗА ЧЕХИЯ! Чехите изравниха резутата с човек по-малко, а герой за тях беше Томаш Соучек. Резервата Томаш Хори се пребори с турския вратар при висока топка, а Мерт не успя да улови. Хори отправи удар, но Акайдън изби от голлинията, но при последвалия удар от Соучек нямаше какво да стори турския страж - 1:1.

66'
  • Смяна в Турция - влиза Окай Йокушлу, излиза Юксек.

63'
  • В другия мач от групата Грузия вкара втори гол във вратата на Португалия.

• Смяна в Чехия - влиза Ян Кухта, излиза Хитил.

55'
  • Смяна в Чехия - влиза Томаш Хори, излиза Хложек.

55'
  • Смяна в Чехия при вратарите - влиза Матей Ковар, излиза Станек.

55'
  • Вратарят на Чехия - Индрих Станек, получава лекарска помощ.

54'
  • ГОООЛ ЗА ТУРЦИЯ! Горещо подкрепяните турци "взривиха" триубните в Хамбург с отркиващо попадение. Йълмаз нахлу по дясното крило и даде пас по земя за Кенан Йълдъз. Неговият удар беше отразен от вратаря и топката отиде вляво към Хакан Чаалханоглу.

Турският капитан отправи изключително силен удар по диагонала, който не остави шансове на Станек - 1:0 за турците.

51'
  • Шанс! Нападателят на Чехия - Адам Хложек, отправи удар от средно разстояние, топката рикошира, но Гюнок се справи.

50'
  • Жълт картон и за Исмаил Юксек.

50'
  • Старт на втората част!

46'
  • Смяна в Турция - влиза Каан Айхан, излиза Йозджан.

46'
  • Край на първата част - 0:0.

45+4'
  • Шут на Арда Гюлер - аут.

45+4'
  • Три добавени минути.

• Шанс! Чехите стигнаха до фантастична възможност да открият резултата в Хамбург. Адам Хложек се понесе към турската врата и получи подкрепата от двете си страни от Юрашек и Хитил, но реши да стреля, а Мерт Гюнок направи страхотно спасяване.

45'
  • Жълт картон за Кенан Йълдъз.

37'
  • Реферът пусна по-свободна игра, а шпагатите между двата отбора зачестиха.

• Жълт картон за Патрик Шик.

34'
  • Жълт картон за Салих Йозджан.

31'
  • "Лунните звезди" заиграха по-уверено, след като останаха с човек повече на терена.

29'
  • Шанс! Ферди Кадиоглу успя да намери Арда Гюлер в наказателното на чехите. Играчът на Реал Мадрид шутира от въздуха, но беше блокиран от бранител на Чехия.

27'
  • Втори жълт - червен картон за Чехия! В рамките на 20 минути Антонин Барак си изкара два жълти картона и остави своя тим с 10 човека, след като стъпи върху крака на Йозджан.

20'
  • Турция започнаха да владеят повече топката.

18'
  • В другия мач от групата Грузия води изненадващо на Португалия с ранен гол на Кварацхелия.

• Удар! Топката беше изчистена напред от турската отбрана, но Давид Юрашек реши да нанесе мощен изстрел с левия крак, а Мерт Гюнок улови.

15'
  • Силен удар на Арда Гюлер от сериозна дистанция, но и сериозно встрани от вратата на Индрих Станек.

13'
  • Жълт картон за Антонин Барак.

11'
  • Чехите държаха повече топката, но започнаха да правят по-плавни преходи спрямо половината на турците. Те, от своя страна, държаха да нападат с контранападения.

10'
  • В другия мач от група F Грузия води на Португалия с ранен гол от Хвича Кварацхелия.

• Удар! Чехите стартираха с доста директни действия и можеха да открият резултата рано-рано, след като тежък удар на Лукас Провод беше отразен от Гюнук.

2'
  • Начало на мача в Хамбург!

• Стадион: Фолкспаркщадион
    Рефер: Ищван Ковач

Чехите стартираха по-настъпателно в северната част на Германия и още във втората минута имаха шанс да открият резултата. Топката се озова у Лукас Провод, който шутира силно по диагонала, но Мерт Гюнок отрази. Чехите продължиха да владеят повече топката и се отчетоха със силен удар от Давид Юрашек, но и той беше спасен от турския вратар.

Арда Гюлер също тества Индрих Станек, но неговият опит беше лош, а след 20 минути чехите останаха с човек по-малко, след като Антонин Барак си изкара два жълти картона и напусна преждевременно "Фолкспаркщадион".

Турците заиграха по-уверено, след като останаха с човек повече, но пък опасности пред вратата на Индрих Станек нямаше.

Guilliver/GettyImages
30 снимки

Чехите стигнаха до фантастична възможност да открият резултата в Хамбург в самия край на първата част. Адам Хложек се понесе към турската врата и получи подкрепата от двете си страни от Юрашек и Хитил, но реши да стреля, а Мерт Гюнок направи страхотно спасяване.

Пет след подновяването на играта нападателят на Чехия - Адам Хложек, отправи удар от средно разстояние, топката рикошира, но Гюнок се справи. В следващата минута пък горещо подкрепяните турци "взривиха" триубните в Хамбург с отркиващо попадение. Йълмаз нахлу по дясното крило и даде пас по земя за Кенан Йълдъз. Неговият удар беше отразен от вратаря и топката отиде вляво към Хакан Чаалханоглу.

След допуснатия гол за Иван Хашек стана още по-сложно, след като вратарят Индрих Станек получи контузия и беше заменен от Матей Коварж.

Чехите изравниха резутата с човек по-малко в 66-ата минута, а герой за тях беше Томаш Соучек. Резервата Томаш Хори се пребори с турския вратар при висока топка, а Мерт не успя да улови. Хори отправи удар, но Акайдън изби от голлинията, но при последвалия удар от Соучек нямаше какво да стори турския страж - 1:1.

До края на двубоя чехите опитаха да наложат натиск спрямо своя опонент, макар повече от 70 минути да играеха с човек по-малко. Турците се разколебаваха от време на време. "Лунните-звезди" намериха начин да накажат вече крайно разредената отбрана на чехите, които опитваха всеячески да вкарат гол. Дженк Тосун беше намерен с бърз пас вляво и финтира Соучек, след което отправи силен удар с десния крак, който не остави шансове на Коварж - 2:1.

След края на мача пък футболисти на двата отбора се счепкаха на терена, което принуди реферът Ковач да изгони и Томаш Хори от чехите.

FT / ЧЕХИЯ - ТУРЦИЯ 1:2

0:1 Чалханоглу 51', 1:1 Соучек 66', 1:2 Тосун 90+4'

Стадион: "Фолкспаркщадион" (Хамбург, Германия)

Рефер: Ищван Ковач (Румъния)

Чехия: 1. Индрих Станек – 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 22. Томаш Соучек, 15. Давид Юрашек, 14. Лукаш Провод, 7. Антонин Барак - 9. Адам Хложек, 13. Моймир Хитил

Резерви: 16. Матей Коварж, 23. Вичеслав Ярош, 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 8. Петр Шевчик, 10. Патрик Шик, 12. Давид Доудера, 17. Вацлав Черни, 19. Томаш Чори, 20. Ондржей Лингр, 21. Лукаш Черв, 24. Томаш Вълчек, 25. Павел Шулц, 26. Матей Юрашек

Селекционер: Иван Хашек

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр, 3. Мерих Демирал, 4. Самет Акайдън, 20. Ферди Кадъоглу – 15. Салих Йозджан, 16. Исмаил Юксек – 8. Арда Гюлер, 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълдъз - 21. Баръш Алпер Йълмъз

Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 2. Мехмет Зеки Челик, 5. Окай Йокошлу, 6. Оркун Кьокчу, 7. Керем Актюркоглу, 9. Дженк Тосун, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 14. Абдулкерим Бардакчъ, 17. Ирфан Кахведжи, 22. Каан Айхан, 24. Семих Кълъчсой, 25. Юсуф Акгюн, 26. Бертуг Йълдъръм