Играчите на Еквадор и Япония знаеха, че просто им трябва да победят в мача помежду си от Група С на Копа Америка, за да се класират за четвъртфиналите като един от двата най-добри трети отбора. Но вместо това завършиха наравно битката помежду си и взаимно се отстреляха по пътя към елиминациите.

Тази развръзка устройваше тима на Парагвай, който със свито сърце очакваше именно равенството и макар да спечели само две точки в групата си, продължи напред. А еквадорци и и японци само могат да съжаляват за пропиления шанс.

Двубоят завърши 1:1, като головата развръзка в него беше през първото полувреме. Шоя Накаджима откри за азиатците след четвърт час игра, а Анхел Мена Делгадо изравни в 35-та минута. До края на мача напъните за победен гол за един от двата отбора не дадоха резултат, въпреки че все пак такъв имаше в 96-та минута за Япония, но не и според ВАР.  Така "гуараните" ликуваха като третия косвено намесен тим в тази битка.

Мачът започна равностойно, но при първата си опасност "самураите" поведоха. Четвърт час след началото Накаджима получи една недобре изчистена топка пред наказателното поле и с мощен шут я прати в напречната греда, а от там тя тупна зад голлинията. Реферът прегелда положението с ВАР и посочи центъра - 1:0 за Япония.

Това накара южноамериканците да реагират като ужилени. Енер Валенсия имаше възможност да изравни само пет минути след това, но вратарят Ейджи Кавашима с вещина изби удара му. Педро Веласко и Кристиан Рамирес изпуснаха добри ситуации, преди все пак еквадорците да изравнят.

В 35-та минута Анхел Мена Делгадо се озова на правилната позиция при едно разбъркване и от близка дистанция направи резултата 1:1. Последваха предпазливи минути до края на полувремето и то дойде при равен резултат.

През втората част двата тима не рискуваха много, защото както един гол можеше да им осигури класирането напред, така и един инкасиран такъв можеше да ги откаже окончателно. Затова те се дебнеха за грешки, а времето си минаваше.

Аясе Уеда и Наомичи Уеда имаха шансове за японците, които не успяха да оползотворят, докато Педро Веласко и Ромарио Ибара Мина не бяха точни за еквадорците. И когато видяха, че вече няма накъде с дебненето, двата тима се хвърлиха ва банк напред. Това обаче стана чак в продължението на 90-те минути.

В 92-та минута Даизен Маеда изпусна най-чистата възможност за "самураите" след гола им, а в ответната атака Антонио Валенсия намери на страхотна позиция Аиртон Пресиадо, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

Така се стигна до 96-та минута, когато японците отбелязаха гол, но след дълго обсъждане реферите прецениха, че не трябва да го зачетат и така системата ВАР отне радостта на азиатците и възможността да продължат на четвъртфиналите. Те завършиха с 2 точки от 3 мача, с колкото е и Парагвай, но заради по-лошата си голова разлика отпадат от по-нататъшно участие.