Англия тръгна победно на UEFA EURO 2024, след като „трите лъва“ победиха с 1:0 селекцията на Сърбия в първи мач за двата отбора в групите на европейския шампионат. Единственият гол в мача дойде след само 13 минути игра, когато Джюд Белингам наказа вратата на „орлите“ и на практика донесе дебютните три точки за великобританците в надпреварата.

Иначе, сърбите показаха доста постна продукция през първото полувреме, макар да опитаха да променят това нещо през второто полувреме. Това не донесе резултат на западните ни съседи, които тръгнаха с поражение в Гелзенкирхен.

Англичаните пък демонстрираха съвсем различен подход спрямо последните големи форуми, на които участват, и търпеливо изчакваха набезите на своя съперник, вместо да атакуват повече от агресивно.

В хода на второто полувреме „трите лъва“ нацелиха гредата на съперника, след като Хари Кейн се извиси и стреля, след което топката се отби в напречната греда на символичните домакини.

Останалите два отбора в групата са Дания и Словения, които по-рано през деня завършиха при резултат 1:1 в Щутгарт. В следващия кръг от групите англичаните ще спорят именно със датчаните, докато сърбите ще се молят да спечелят точки в мач срещу Словения.

Сърбия vs Англия

източник: sofascore.com

Суперзвездата на Реал Мадрид изпревари Страхиня Павлович и с глава отблизо порази Райкович - 1:0 за Англия след 13 минути игра в западна Германия.

Общата картина беше такава, че англичаните през първото полувреме бяха далеч по-активният отбор, докато сърбите действаха бавно и не успяваха да затруднят своя съперник. Единственият шанс пред западните ни съседи беше от Александър Митрович, който стреля към британската врата след неточност от Александър-Арнолд, ала встрани.

Guilliver/GettyImages
60 снимки

През втората част сърбите погледнаха по-уверено към британската врата. Драган Стойкович направи принудителна промяна в края на първата част, след което нанесе известни корекции на почивката. Сърбите в крайна сметка обаче не създадоха големи неточности пред вратата на англичаните, които действаха доста по-пестеливо във вторите 45 минути.

Хари Кейн нацели гредата на съперника четвърт час преди края, но пък и това беше единственото вълнуващо нещо пред вратата на Предраг Райкович през второто полувреме.

FT .

0 : 1

• 13’ Джуд Белингам
  • Край на мача - 1:0 за Англия!

90+5'
  • Смяна в Англия - влиза Коби Мейно, излиза Белингам.

86'
  • Шанс! Душан Влахович се пребори за топка пред наказателното на Англия и отправи силен удар с левия крак, но Джордан Пикфорд изби в ъглов удар.

82'
  • ГРЕДА! Джарод Боуен влезе в игра и веднага създаде опасност. Той получи вдясно и центрира към наказателното на Сърбия към Хари Кейн. Той стреля с глава, а Предраг Райкович отрази, след което топката се отби в напречната греда на "орлите".

77'
  • Смяна в Англия - влиза Джаръд Боуен, излиза Сака.

75'
  • Смяна в Англия - влиза Конър Галахър, излиза Александър-Арнолд.

69'
  • Шанс! Резервите Тадич и Йович направиха страхотна комбинация, след като халфът даде към нападателя, ала Йович не се ориентира добре и позволи на Пикфорд да вземе топката.

66'
  • Смяна в Сърбия - влиза Лука Йович, излиза Лукич.

61'
  • Смяна в Сърбия - влиза Душан Тадич, излиза Митрович.

61'
  • Възможност! Сърбите стигнаха до шанс за гол, след като Филип Младенович се понесе отляво и беше изведен. Резервата пусна успоредно за Митрович, който беше надигран от Трипиър и Пикфорд улови.

59'
  • Шанс! Трент Александър-Арнолд отправи изключително тежък изстрел към сръбската врата, но Предраг Райкович реагира и спаси.

56'
  • Сърбите стартираха далеч по-настъпателно след началото на втората част.

53'
  • Смяна на почивката при сърбите - влиза Иван Илич, излиза Гудел.

• Старт на втората част в Гелзенкирхен!

• Две добавени минути.

• Край на първото полувреме - 0:1 за Англия!

45+2'
  • Сърбите стигнаха до възможност и центрираха топката в наказателното поле на Англия, където Джон Стоунс действа доста неумело и в крайна сметка "орлите" стигнаха до ъглов удар.

45+2'
  • Принудителна смяна в Сърбия - влиза Филип Младенович, излиза Костич с контузия.

44'
  • Филип Костич получава лекарска помощ.

40'
  • Жълт картон за Неманя Гудел.

39'
  • Сърбите възстановиха контрола върху топката.

34'
  • Англичаните пресират в търсене на втори гол.

30'
  • Шанс! Душан Влахович сбърка успореден пас в половината на Англия, а британците създадоха фантастична контраатака. Букайо Сака подаде вдясно към спринтиращия Кайл Уокър, който опита нещо средно между удар по диагонала или центриране, но в крайна сметка до гол тук не се стигна.

25'
  • Шанс! Трент Александър-Арнолд отигра лошо топка пред наказателното на Англия след пас от Деклан Райс. Топката беше загубена, а Андрия Живкович даде успореден пас към Алексанър Митрович, чийто шут профуча встрани от британската врата.

20'
  • ГОЛ ЗА АНГЛИЯ! Англичаните разиграха постепенно и топката беше пренесена вдясно. Там беше намерен Букайо Сака, който центрира топката и след рикошет на сръбски бранител тя полетя опасно хоризонтално към атакуващия Джюд Белингам.

Суперзвездата на Реал Мадрид изпревари Страхиня Павлович и с глава отблизо порази Райкович - 1:0 за Англия.

13'
  • Напълно очаквано, англичаните трайно превзеха контрола на топката и терена, докато сърбите приеха действията в своята половина.

• Шут на Фодън от средна дистанция, но той отиде встрани, а също така беше и в засада.