Тайбе Юсеин, Биляна Дудова и Мими Христова имаха шанса да тренират със звездата на японската женска борба Каори Ичу по време на лагера си в Окаяма, информира Българската федерация по борба. Четирикратната олимпийска шампионка в категориите до 63 кг и до 58 кг пристигна заедно със съотборничките си от Токийския университет и остана два дни на сбора с българките.
Доста полезна тренировка за нас – призна старши треньорът Петър Касабов. - Тя е изключителен професионалист. Порази ме отношението й не само към това, което се случва на тепиха, но и извън него. И въпреки, че е толкова титулувана, останала си е изключително земна.“
Ичу е абсолютна рекордьорка по брой титли в борбата, като от световно първенство има 10 златни отличия. След тримфа в Рио 34-годишната азиатка си бе дала почивка, а през декември се върна, за да спечели вътрешното първенство. И се прицели към пето олимпийско злато от Токио 2020.
Особен интерес домакините провяват и към световната и двукратна европейска шампионка Тайбе Юсеин. Само преди дни азиатците пуснаха по националната телевизия и филма, който бе заснет у нас с нашето момиче.
„Интересното е, че японците не се интересуват само от Тайбе Юсеин като шампионка, като звезда на българския отбор, но ги интересува и кой стои зад тези успехи – казва Петър Касабов. - Така че вниманието към нея, и към мен, като треньор на този отбор, е много голям.“
А след олимпиадата в Токио обещаха да направят втора jap5серия с Тайбе“, допълни Валентин Райчев, генсек на федерацията ни.
Днес той се завърна от Япония, където подписа договор за сътрудничество с домакините до 2020 г. Той включва още един лагер в Страната на Изгряващото слънце, като има вероятност и преди самите игри състезателките ни да имат аклиматизационен лагер.
От японска страна контрактът бе парафиран от Мазао Омори, кмет на Окаяма, от заместник префекта г-н Сато както и от Масафуми Кажикава, президент на Асоциацията по борба на Окаяма.
В свободния си ден момичетата, както и треньорите им Петър Касабов и Мариян Недков, бяха запознати с тайните на грънчарството. И всеки от тях си изработи собственоръчно чаша. Домакините им показаха също как да си изпишат с йероглифи собствените имена.
„Петър от гръцки език означава „камък“, а на японски е „ишида“, което в превод е „поле от камъни“ - обясни Касабов. - И още при първото ни гостуване през миналата година започнаха да се обръщат към мен с Ишида сан.“
Тимът се прибира от Япония на 18 май.
Коментирай