Международната боксова асоциация (IBA) обяви, че ще предприеме съдебни действия срещу Международния олимпийски комитет (МОК) заради участието на Имане Хелиф и Лин Ю-Тин в Олимпийските игри в Париж 2024. Двете боксьорки спечелиха златни медали, въпреки че преди 18 месеца бяха дисквалифицирани от Световното първенство за жени поради предполагаемо неспазване на тест за полова допустимост, пише Mirror.
IBA твърди, че тестове, проведени от организацията, са установили, че Хелиф и Ю-Тин имат мъжки XY хромозоми. Въпреки това, МОК позволи на двете състезателки да се включат в олимпийските квалификации и впоследствие в турнира в Париж – решение, което разгневи IBA.
Руско подкрепяната организация подаде жалба до главния прокурор на Швейцария, Блатер, обвинявайки МОК в нарушаване на правилата и ощетяване на останалите състезателки. Подобни жалби ще бъдат внесени и във Франция, и в САЩ.
Решението на IBA идва в светлината на последната изпълнителна заповед на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, която забранява участието на транс жени в женските спортове в Америка.
„Заповедта на президента Тръмп потвърждава усилията на IBA да защити целостта на женския спорт,“ заяви президентът на IBA Умар Кремльов.
Той подчерта, че организацията ще предостави безплатна правна помощ на спортистките, които са били засегнати от решението на МОК.
„Това е открито нарушение на човешките права и престъпление срещу женските боксьорки. Според мен Томас Бах (президентът на МОК) трябва да поеме пълната отговорност и да компенсира нанесените щети,“ добави Кремльов.
Алжирката Имане Хелиф, която триумфира в категория до 66 кг, попадна под обстрел в социалните мрежи след 46-секундната си победа над италианката Анджела Карини. Вълна от критики и спекулации заля интернет пространството, като редица потребители я обвиниха, че е биологичен мъж.
В отговор на нападките Хелиф заведе дело за „утежнен кибертормоз“ срещу няколко известни личности, включително Илон Мъск и Дж. К. Роулинг.
„Не ви лъжа, това ме засегна дълбоко. Не мога да опиша страха, който изпитах. Сценарият беше много страшен. Слава Богу, че всички в Алжир и арабския свят знаят коя е Имане Хелиф – нейната женственост, кураж и воля,“ заяви тя пред алжирското издание El Bilard.
Тя подчерта, че спортът не трябва да се намесва в политиката:
„Не обичам да смесвам спорта с политиката, но те вкараха политиката в спорта. Тези политици, които ме атакуват, нямат право да твърдят, че съм транссексуална.“
Очаква се съдебната битка между IBA и МОК да предизвика сериозни дебати относно половата допустимост в спорта. В същото време случаят на Имане Хелиф може да се окаже повратен момент в начина, по който спортните институции регулират тези въпроси в бъдеще.
Ще успее ли IBA да докаже своята позиция в съда и как ще реагира МОК на отправените обвинения? В следващите месеци тази тема ще продължи да бъде една от най-горещите в света на спорта.
Коментирай