България записа първа победа в квалификациите за Евро 2019. Момчетата на Антони Здравков се наложиха с 3:1 над Черна гора в среща, играла се на стадион „Берое“ в Стара Загора. Попаденията за успеха на „трикольорите“ отбелязаха Кирил Десподов, Божидар Краев и Наско Милев. За гостите точен бе Никола Кръстич.

С прибавените три точки „лъвовете“ събраха 5 пункта и се изкачиха на четвъртото място в Група 9. Черногорците останаха последни (шести) с 1 пункт. Лидер в потока ни е Франция. „Петлите“, които победиха връстниците си от България в предходния двубой с 3:0, продължават без загуба и след пет поредни успеха са начело с 15 точки.

Възпитаниците на Антони Здравков показаха две лица при домакинството под Аязмото. През първата част българите демонстрираха някои колебания, но през вторите 45 минути бяха коренно преобразени, а това веднага намери изражение и в резултата.

Черногорците започнаха по-добре, като установиха превъзходство. Българите поизравниха играта постепенно, като стигнаха до някои нелоши положения, а също така имаха и претенции за дузпа.

Мигове от успеха на България над Черна гора

В 15-ата минута Наско Милев получи обещаващ пас, навлезе в наказателното поле на гостите и почти от фронтална позиция срещу Матия Шаркич стреля. Стражът обаче се справи без особени затруднения.

В 24-ата минута Кирил Десподов направи пробив отляво, стигна почти до аутлинията и центрира остро. Матия Шаркич обаче съумя да улови. Две минути след това селекцията на Черна гора проведе опасна атака. Андрия Вукчевич прокара много хитро топката, освобождавайки се от бранител на „трикольорите“, стреля опасно под диагонал, но топката мина покрай левия стълб на Николай Кръстев.

Българите имаха претенции за дузпа в 29-ата минута. Александър Георгиев поде хубава атака отляво, проби, а бранител на гостите се хвърли да пресече центрирането му, като топката се удари в лявата ръка на черногорския играч. Реферът обаче прецени, че няма основания да посочи бялата точка и даде знак играта да продължи.

След малко повече от половин час игра Серкан Юсеин стреля високо над напречната греда, а при ответната атака Камай постави на изпитание уменията на Николай Кръстев. След като нахлу застрашително, черногорецът шутира, но вратарят на „трикольорите“ отрази.

В заключителните минути на първата част българите бяха по-активни. При една атака на нашия състав бранителят на гостите Дринчич без малко да вкара в собствената си врата, в опита си да изчисти, но топката мина встрани. Малко след това хубави, но неточни изстрели отправиха Бождар Краев и Венци Керчев.

Възпитаниците на Антони Здравков демонстрираха коренно различно лице през второто полувреме. Българите бяха значително по-агресивни. Домакините установиха контрол още в началните минути след подновяването на играта, а не след дълго материализираха превъзходството си. В 47-ата минута България поведе. При хубава атака Божидар Краев пусна наляво към Антонио Вутов, който намери отлично Кирил Десподов. Нападателят без да се бави много откри за 1:0.

България - Черна гора, квалификация за Евро 2019

източник: LAP.bg, Илиан Телкеджиев

В 51-ата минута българите стигнаха и до второ попадение, което обаче не бе зачетено заради маркирана засада. Божидар Краев вкара, но се оказа, че в момента на паса към играча на Мидтиланд, Кирил Десподов е бил в положение на засада.

Гостите върнаха интригата в 53-ата минута, когато нападателят Никола Кръстич се оказа най-съобразителен при една черногорска атаката и направи 1:1.

Радостта на съперника ни обаче не трая дълго и в 59-ата минита преднината на България набъбна на 2:1. Антонио Вутов поде бърза контраатака, центрира в пеналта, където Наско Милев върна към дъгата, а от там Божидар Краев направи 2:1.

Ефективността на българската атака не стихна и в 66-ата минута родната селекция покачи на 3:1. Десподов центрира отляво, а Милев с глава увеличи преднината на домакините.

В заключителните минути появилият се като резерва Жечевич нанесе тежък удар от около 20 метра, но Николай Кръстев бе добре пласиран и изби.

Какво се случи на стадион "Берое" в Стара Загора?

България - Черна гора 3:1

1:0 Кирил Десподов 47'

1:1 Никола Кръстович 53'

2:1 Божидар Краев 59'

3:1 Наско Милев 66'

90+3' Край на мача

90+2' Първи жълт картон в мача. Получава го стражът на България Николай Кръстев.

90' Три минути добавено време

86' Втора смяна за Черна гора.  Оливер Шаркич отстъпи мястото си на Миахело Перович.

85' Тежък удар на Жечевич от около 20 метра. Николай Кръстев обаче бе добре пласиран и изби.

79' Принудителна смяна в България. Кирил Десподов отстъпи мястото си на Чавдар Ивайлов.

77' Камай напусна игра за Черна гора. Жечевич се появи на терена.

68' Първа смяна в Черна гора. Марко Вучич е заменен от Александър Милич.

67' Втора смяна в България. Антонио Вутов е заменен от Антонио Георгиев.

66' 3:1 ЗА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ЧЕРНА ГОРА. Кирил Десподов центрира отляво, а Наско Милев засече с глава.

59' 2:1 ЗА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ЧЕРНА ГОРА! При бърза българска контраатака Антонио Вутов центрира в наказателното поле, Наско Милев върна към дъгата на пеналта, откъдето Божидар Краев засече в мрежата на гостите.

57' Първа смяна в България. Стойчо Атанасов напусна контузен, а мястото му е зае Петър Генчев.

53' 1:1 - ЧЕРНА ГОРА ИЗРАВНИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ. Гостите възстановяват паритета след попадение на нападателя Никола Кръстич.

51' България отбеляза и втори гол, който обаче не бе зачетен заради засада. Десподов центрира към Краев, който вкара в мрежата на гостите. Оказа се, че при паса Десподов е бил в положение на засада и страничният рефер вдигна флага си.

47' 1:0 ЗА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ЧЕРНА ГОРА! "Лъвовете" откриха резултата в Стара Загора. При хубава атака Божидар Краев пусна наляво към Антонио Вутов, той намери Добре Кирил Десподов, който заби топката в мрежата на гостите.

46' Начало на второ полувреме

45' Край на първа част

42' Изстрел на Керчев не намери целта.

41' Удар на Краев мина покрай вратата.

40' Бранителят на Черна гора Дринчич без малко да си отблежи автогол в опита си да изчисти при едно центриране. Топката обаче мина покрай вратата.

34' Камай овладя добре отдясно, навлезе навътре и в пеналта, успя да се освободи от бранителите на България и стреля опасно, но Николай Кръстев показа бдителност и отрази.

33' Удар на Серкан Юсеин мина високо над напречната греда.

29' СПОРНО ПОЛОЖЕНИЕ! България имаше претенции за дузпа. Александър Георгиев поде хубава атака отляво, проби, а бранител на гостите се хвърли да пресече центрирането на българина, като топката се удари в лявата на черногорския играч. Реферът обаче даде знак играта да продължи.

26' Андрия Вукчевич се справи с отбраната на България, прокара си хитро топката и стреля опасно по диагонал, но топката излезе покрай левия сртълб на вратата на Ники Кръстев.

24' Кирил Десподов проби отляво, стигна почти до аутлията и центрира остро, но стражът на Черна гора Матия Шаркич успя да улови.

23' Ангел Лясков проби по левия фланг, но при опита му да центрира топкара бе избита в корнер. След неговото изпълнение, топката бе изчистена напред. Създадоха се предпоставки за контраатака на гостите, но отбраната на България се справи.

15' Добра атака за България. Наско Милев получи хубав пас, навлезе в наказателното поле, почти фронтално на Матия Шаркич, шутира, но стражът на черногорците без проблем улови.

13' Нов фаул за гостите. Този път отляво по атаката. Оливер Шарчич центрира, топката бе изчистена лошо и така напрежението се задържа пред вратата на България. Последва слаб удар отляво, който слезе в аут.

11' Фаул за Черна гора отляво по атаката. Дринчич изпълни, но топката излезе в аут.