Българският шампион Лудогорец се наложи с резултат 3:1 срещу полския първенец Ракув Ченстохова във втората си контрола по време на подготвителния лагер в Турция. Квадво Дуа откри още във втората, но Анте Църнац изравни в петата минута. Само три минути след това Аднан Ковачевич си отбеляза автогол и даде нова преднина на "орлите", а Рик Джонатан оформи крайния резултат в добавеното време на двубоя.

Снимки: Startphoto.bg
66 снимки

За разградчани това бе втора проверка в южната ни съседка, след като до момента беше победен с 3:0 Олимпия Любляна. Контролата с Шахтьор Донецк беше отменена заради лошо време. Днешният съперник на разградчани Ракув е актулантият шампион на Полша. Тимът участва в груповата фаза на Лига Европа през този сезон, а в Екстракласа заема 4-о място.

За Лудогорец предстоят още три проверки по време на лагера си в Турция - срещу Теплице (30 януари), Сигма Оломуц (31 януари) и Млада Болеслав (3 февруари).

Българският шампион стартира много силно и поведе в резултата още с първата си атака във втората минута. След многоходова комбинация на „орлите“, Сон изведе Кайо Видал отляво, който сви топката за Квадво Дуа, а нападателят засече от близко разстояние топката във вратата и не остави шансове на вратаря Владан Ковачевич – 1:0.

Ракув обаче бързо изравни в петата минута. Тогава Бартош Новак изведе Анте Църнац зад гърба на отбраната на Лудогорец, където Сон не беше в зоната си. Нападателят на поляците успя да се излъже Оливие Вердон, като нагласи топката на левия си крак и с удар под напречната греда прати кълбото във вратата на Серджио Падт за 1:1.​

Головото шоу продължи и само три минути по-късно Лудогорец отново взе аванс в резултата. Тогава Бърнтард Текпетей напредна по дясното крило и подаде остро успоредно на голлинията в наказателното поле на поляците, където защитникът Аднан Ковачевич в опита си да изчисти топката я прати в собствената си врата – 2:1.

„Орлите“ имаха нова отлична възможност за ново попадение в 13-ата минута, когато капитанът Якуб Пьотровски отне чисто топката в половината на поляците. Тя стигна до Кайо Видал, който тръгна на пробив, влезе в наказателното поле и стреля ниско към вратата, но топката премина покрай лявата греда на Ракув.

Поляците постепенно обаче се настаниха в половината на българския първенец и 20-ата минута бяха до това отново да изравнят резултата. Играч на Ракув отляво в наказателното поле и с ниско подаване намери Бартош Новак на добра позиция, който стреля, но ударът му бе блокиран от бранител на Лудогорец.

В 25-ата минута Падт трябваше да се намесва, след като  Марчин Чебула центрира топката на отдясно в наказателното поле, където капитанът Фран Тудор засече добре от воле, но нидерландският страж внимаваше и улови кълбото. Слънцето светеше право в очите на Падт, който по тази причина играеше с шапка на главата.

Лудогорец изпусна чудесна възможност да вземе аванс от две чисти попадения в 39-ата минута. Тогава Текпетей напредна по дясното крило, след което намери чудесно включилия се от втора позиция Аслак Фон Витри, който стреля, но вратарят Ковачевич отрази. Последва добавка от страна на Пьотровски, който обаче направи огромен пропуск, нацелвайки десния страничен стълб на опразнената от Ковачевич врата.

На почивката старши треньорът на "орлите" - Георги Дерменджиев, направи три промени. Той пусна Симон Слуга, Рик Джонатан и Руан Крус на местата на Серджио Падт, Кайо Видал и Бърнард Текпетей. В състава на Ракув единствено вратарят Владан Ковачевич запази мястото си, като всички останали полеви футболисти бяха заменени.

В първите петнадесет минути след почивката бе спокойно и опасности пред двете врати липсваха.

Ракув прати топката във вратата на Слуга в 63-ата минута, когато след центриране от свободен удар Матей Родин засече с глава и бе точен. Сигнала на съдията обаче последва още преди попадението, което не бе зачетено заради нарушение в атака.

Поляците натиснаха в опит да стигнат до изравняването и бяха много близо до да го сторят в 69-ата минута, когато Давид Драхал проби през центъра средата и стреля силно от дистанция, но Симон Слуга направи отлично спасяване.

Натискът на Ракув продължи и в 78-ата минута Ерик Отиено центрира топката за Лукаш Жволински, който стреля с глава в наказателното поле, но топката премина покрай десния страничен стълб на Слуга.

Четири минути по-късно Лудогорец оцеля след нова опасна атака за поляците. Отново Отиено напредна по лявото крило и центрира за Петер Барат, който стреля от границата на вратарското поле, но топката се отби от напречната греда на Слуга.

Във втората минута от добавеното време Рик Джонатан направи самостоятелен пробив по лявото крило, след което бразилецът влезе навътре, след което стреля от границата на наказателното поле на Ракув. Получи се рикошет в играч на полския първенец и топката влезе във вратата за крайното 3:1.

Стартови състави на двата отбора:

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри, 24. Оливие Вердон, 4. Диниш Алмейда, 17. Сон – 6. Якуб Пьотровски (к), 30. Педро Нареси – 37. Бърнард Текпетей, 88. Тодор Неделев, 77. Кайо Видал – 9. Квадво Дуа ⚽

Резерви: 12. Симон Слуга (вр), 69. Пламен Пепеляшев (вр), 67. Дамян Христов (вр), 5. Георги Терзиев, 14. Дени Групер, 20. Анастас Пемперски, 15. Методи Стефанов, 10. Матиас Тисера, 99. Руан Крус, 7. Рик Джонатан ⚽, 90. Спас Делев, 18. Рай Насименто

Старши треньор: Георги Дерменджиев

РАКУВ ЧЕНСТОХОВА (3-4-2-1): 1. Владан Ковачевич – 4. Стратос Сварнас, 15. Аднан Ковачевич , 25. Богдан Раковицан – 20. Жан Карлос, 30. Владислав Кочергин, 5. Густав Бергрен, 7. Фран Тудор (к) – 77. Марчин Чебула, 27. Бартош Новак – 19. Анте Църнац ⚽

Резерви: 31. Мухамед Шахинович, 89. Каспер Бишчад – 3. Макс Павловски, 9. Лукаш Жволински, 14. Сърджан Павшич, 17. Якуб Мишор, 21. Давид Драхал, 22. Каспер Масиак, 23. Петер Барат, 26. Ерик Отиено, 66. Мачий Рушкиевич, 88. Матей Родин

Старши треньор: Давид Шварга