Латвия стана първият четвъртфиналист на Евробаскет 2015, след като надви Словения със 73:66 в първия осминафинал. Съперник на балтийците в следващата фаза ще бъде победителят от сблъсъка между Франция и Турция.

Отборът на Латвия се класира сред първите осем за пръв път от 2001 година.

Двубоят Латвия – Словения дълго време беше равностоен, докато латвийците не взеха аванс от 10 точки /67:57/ 4 минути преди края. Водени от опитните Каспарс Берзинс и Кристапс Яниченокс , те направиха серия от 8:0, което се оказа решително за крайния им успех.

Латвия има сравнително млад отбор, в който няма натурализирани баскетболисти. Основният плюс на отбора е защитата, която е допуснала до момента средно по 68,8 точки. Другото положително качество на тима е колективната игра.

Янис Стрелниекс бе най-резултатен за успеха със 17 точки, 6 борби и 8 асистенции, а Берзинс добави 13 точки.

За Словения пък със 17 точки се отчете Зоран Драгич.