Прогнозите преди предсрочните избори в Гърция показват много близки резултати на двете основни партии. Според анализатори тоталното завръщане на лявата СИРИЗА на власт е малко вероятно, макар и да е възможно.
Ето три възможни сценарии след изборите, които се провеждат в днешния ден в Гърция.
Коалиционно правителство
Партията, която спечели най-много гласове, но без абсолютно мнозинство ще трябва да сформира коалиция. Такива шансове имат само ляворадикалната СИРИЗА и дясноцентристката „Нова демокрация“. Третата партия – неонацистката „Златна зора“ - не се очаква да спечели повече от 7%. Тя ще бъде последвана от по-малки партии.
Победителят във вота би могъл да потърси обединение с центристката партия „Потами“ или лявоцентристката ПАСОК – малки партии, които гласуваха в подкрепа на третата спасителна програма през август. „Потами“ е образувана през 2014 г. от известния телевизионен журналист Ставрос Теодоракис и до сега е имала 17 места в парламента.
Влиятелната някога социалистическа партия ПАСОК, която също има 17 места, през юли избра за пръв път жена за лидер – това е Фофи Генимата, която призовава за единство, за да върви Гърция напред.
Еднопартийно управление на СИРИЗА
След като спечели 36,4% от гласовете през януари, партията на бившия премиер Алексис Ципрас не успя да си осигури абсолютно мнозинство в парламента. Разполагаща със 149 от 300 места, тя формира коалиция с малката националистическа партия „Независимите гърци“, която добави 13 депутати към блока й.
Ципрас, който подаде оставка на 20 август, поиска нови избори с обещанието да договори по-смекчени условия с международните кредитори.
Бившият премиер все още се опитва да се възстанови от своето решение да приеме третия спасителен план на ЕС на стойност 86 млрд. евро, с чиято помощ предотврати просрочване на държавния дълг и избягна пагубно излизане от еврозоната.
За няколко седмици близо една пета от неговите депутати се отделиха в нова партия на евроскептици и противници на затягане на коланите - „Народен съюз“.
Ципрас също така беше изненадан от „Нова демокрация“, която набира популярност благодарение на усилията на своя лидер Вангелис Меймаракис да я приближи по-близо до центъра.
След като социологически допитвания от миналия петък показаха, че СИРИЗА води с 5% пред „Нова демокрация“, поредица нови допитвания след това показаха, че двете партии вече си дишат във врата.
Неофициално представител на СИРИЗА каза, че сега партията разчита да спечели 34% - това е с 2,4 пункта по-малко от резултата на предишните избори през януари.
Ако голяма част от 15-те процента колебаещи се, които основно са гласоподаватели на СИРИЗА, откажат да й дадат втори шанс, мнозинството ще бъде непостижимо за партията.
Правителство на единството – амбицията на „Нова демокрация“
Меймаракис настоява, че Гърция се нуждае от правителство на националното единство след годините на икономически и политически кризи.
„Твърдо вярвам, че новото правителство трябва да бъде сформирано с участието на възможно най-много партии. Ако гръцкият народ избере „Нова демокрация“ да надделее, какъвто изглежда ще бъде случаят, аз ще се опитам да постигна наистина широка коалиция от политически партии на европейския фронт. Всеки случай ще включа и СИРИЗА“, каза той.
За сега обаче СИРИЗА категорично отхвърли възможността за сътрудничество с „Нова демокрация“. /БГНЕС
Коментирай