Коледните заговезни или заговелки се нарича денят преди Коледните пости - 14 ноември. Той се смята и за последният ден, в който може да се яде месо, яйца, млечни продукти.
По българска традиция в нощта на Коледни заговезни на трапезата се слага пиле с кисело зеле, тиквеник с повечко орехи и пълнени чушки с боб. Лъжицата, с която стопанката е сипвала от блажното ядене, скрива и не пипа чак до Коледа, когато пак се хапва блажно. Венчавките са забранени от днес до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление. На 14 ноември, църквата почита и Св.апостол Филип - един от дванадесетте апостола.
Според библията, след Христовото разпване, заедно със сестра Мириамна и апостол Вартоломей, Филип тръгнал да проповядва Христовото учение. Езичниците от град Йерапол ги хванали и влачели из целия град. Били обвинени в магьосничество, за което трябвало да умрат разпънати на кръст.
Докато събличали дрехите им, изведнъж Мириамна се превърнала в огнен камък. Разпънали на кръст апостол Филип с главата надолу, Свети Вaртомолей разпънали до стените на храм, а земята се разстресла в тътен, отворила се и погълнала езичниците. Тези, които останали живи помолили Бог да се смили над тях, свалили Вартомолей, земята върнала погълнатите. Апостол Вартомолей свалил Филип, но той вече бил преминал от земята на небето. След това Вартомолей покръстил всички, а три дни по - късно, на мястото където капела кръвта от Апостол Филип, порастнала лоза като знамение за това, че заради пролятата в името на Христа кръв светият се наслаждава на вечно блаженство.
Имен ден празнуват Филип, Минка, Минчо.
Коментирай