Отложеният опит на Феликс Баумгартнер за преодоляване на четири рекорда със свободен скок от ръба на космоса ще бъде направен в неделя в 15:00 часа българско време.

Австриецът ще скача от височина 36 000 километра, облечен единствено в костюм, наподобяващ скафандър, като при падането се очаква да развие скорост от над 1000 км/ч и да премине скоростта на звука. 

На 14 октомври, от 14.30 часа, в студиото на телевизия Bulgaria On Air, която ще предава скока на живо, специални гости ще бъдат полк. доц. д-р Любомир Алексиев, председател на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина, гл. ас. Марин Петров и проф. Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания на БАН. Те ще коментират на живо опита на Феликс Баумгартнер.

„Най-големият риск при такъв скок, от височина 36 километра, е опасността от намаленото атмосферно налягане, тоест от лисващото атмосферно налягане. Това може да доведе до хипоксия и термален стрес", коментира броени часове преди втория опит на Феликс Баумгартнер, полк. доц. д-р Любомир Алексиев.

„Опитът ще бъде успешен. Техниката е достатъчно надеждна. Скокът ще бъде безспорен принос за науката, за безопасността на космическите полети и е крачка напред в изобретяването на бъдещи пособия за напускане на леталния апарат в случай на авария при големи височини. Няма опасност при навлизането в атмосферата Феликс да се запали.", уверен е Марин Петров, който има опит като борден инженер на хеликоптер, освен това е експерт по безопасност на полети и летателна експлоатация на въздушни превозни средства.

Доц. Валери Голев от Физическия факултет на СУ също е оптимист. Според него „най-голямото предизвикателство е, да издържи костюмът на Феликс Баумгартнер при преминаването на суперзвуковата скорост". Именно това е било и слабото звено при опитите за преминаване на скоростта на звука в миналото.

Според проф. Петър Гецов опитът ще бъде успешен. Уникалното според него, както и най-големият принос за науката, е наблюдението над психофизиологичните реакции на човешкия организъм. Този полет може да стане вододел за бъдещето на гражданската авиация, в частност, системите за сигурност и аварийно напускане на космолетите.

Зрителите ще могат да задават своите въпроси към гостите на живо във Фейсбук, на адрес www.facebook.com/BulgariaONAIR.