Водещата ни атлетка в тройния скок Габриела Петрова бе голямата атракция на първия ден на европейското отборно първенство (втора лига) в Стара Загора. Красавицата прелетя в третия си опит на 14,42 м (вятър 1,1 м/сек), спечели състезанието и покри така чакания норматив за олимпиадата в Токио. С резултата си тя вдигна на крака дошлите на стадиона повече от 2000 зрители. В останалите си опити тя постигна 14,11 м, 14,26 и 14,36 м. Освен Габи с нормативи от 2020 са Ивет Лалова (100 и 200 м) и Мирела Демирева (скок височина).

„Явно стадионът в Стара Загора винаги ми носи успех, заяви през сълзи след състезанието Петрова. До олимпиадата в Токио тя няма да стартира, а ще тренира в Стара Загора с треньора си Атанас Атанасов техниката. Вторият силен резултат и българска победа бе тази на Тихомир Иванов в скока на височина с 226 см. Той не успя за малко на 233 см. „Планът ми бе да победя. Форматът на състезанието не ми позволи да покрия норматив за Токио още тук, коментира след финала Тихомир. В скока на дължина Борис Хинков спечели със 7,72 м. Щафетата ни на 4 х 100 м с Ивет Лалова спечели серията си с 45,79 сек, но в крайното класиране остана на пето място. Георги Иванов завърши втори на гюлле с 18,10 м. В хвърлянето на чук Никола Михов зае трето място с 65,80 м. Синът на олимпийската ни шампионка Катя Дафовска – Мартин Проданов завърши четвърти на 1500 м с 3:47,57 мин.

След 20 от общо 40 дисциплини националите ни заемаха шесто място с 94 т. Лидер е Унгария със 129,50 т.

Първенството бе открито лично от Добромир Карамаринов, а първия състезателен изгледа на живо и служебният министър на младежта и спорта Андрей Кузманов.

На официалната вечеря Карамаринов награди с плакети на ЕА зам. кмета на Стара Загора Красимира Чахова и президентът на СКЛА „Берое“ Иван Колев за приноса им за развитието на леката атлетика в града и организацията на европейското. Соня Шпенделхофер, делегат на Съвета на ЕА връчи плакет за заслуги Галя Пухалева, председател на оргкома на европейското. Първенството утре продължава от 15,50 ч, като с най-голям интерес се очаква скока на височина с Мирела Демирева (18,15 ч) и 200 м с Ивет Лалова (18,20 ч).