Националният отбор по футбол на Турция се възползва по най-добрия начин от развръзката на мача между Исландия и Хърватия, като разбиха Косово навън с 4:1 в квалификация за Мондиал 2018 от група I на зона „Европа”. В същото време исландците нанесоха първа загуба на хърватите, побеждавайки ги с 1:0 у дома, и така завързаха до краен предел четиристранния конфликт за първите две позиции.

Това бе първа победа в историята за северняците над хърватите, които пък допуснаха първото си поражение в цикъла. С оглед последните резултати „шахматиистите” остават лидери с 13 точки, като толкова има и Исландия (но с по-лоши показатели в преките мачове). Турция пък се изкачи на 3-о място с 11, колкото има и четвъртият Украйна.

Гостуването срещу косоварите в Шкодра започна много, много положително за Турция. Още в 7-ата минута селекцията на Фатих Терим откри резултата. Хасан Али Калдъръм получи топката отляво и центрира по перфектен начин към вклинилия се между защитниците Волкан Шен. Последният с глава стреля много мощно в близкия ъгъл за 0:1.

Малко противно на логиката домакините изравниха след 22 минути игра. Валон Бериша центрира от ъглов удар отляво по атаката, а никой не реагира навреме, за да спре Амир Рахмани. С глава футболистът на Локомотива Загреб изравни – 1:1.

Радостта за Косово издържа само 9 минути. В 31-ата Селчук Инан изпълни ъглов удар отдясно, като прехвърли всички във вратарското поле. На далечната греда дебнеше 19-годишният Чингиз Юндер, който много прецизно с глава стреля през купа от играчи в долния ляв ъгъл – 1:2.

След почивката южните ни съседи убиха интригата до голяма степен в 61-ата минута. Огюзан Озякуп блесна с интелигентна асистенция по тревата към Бурак Йълмаз. Таранът с овладяването се обърна към вратата и от 12-13 метра по диагонала шутира много силно. Влезлият резервен страж Адис Нуркович реагира доста зле и позволи на топката да мине под плонжа му – 1:3.

Точка на спора сложи Озан Туфан 8 минути преди края. Юсуф Язъчъ намери халфа с много добър пас точно пред дъгата, а Туфан напредна леко и с мощен удар под гредата оформи  крайния резултат – 1:4.

До края на мача домакините от Косово останаха с човек по-малко, след като Бернард Бериша бе изгонен за втори жълт картон.

Колкото до случилото се в Рейкявик между Исландия и Хърватия, мачът там не успя да се похвали с кой знае какво зрелище. Двата тима си отправиха общо 18 изстрела, ала само 3 от тях бяха точни.

Най-чистата възможност през първата част бе за островитяните. В 36-ата минута Гилфи Сигурдсон получи много добра топка пред наказателното поле и въпреки пространството за стрелба, отправи шут в аут покрай дясната греда.

След паузата Никола Калинич изпусна най-добрата възможност за хърватите. В 55-ата имаше идеален шанс да стреля от десетина метра, като топката профуча опасно близо до левия стълб.

Инфарктната развръзка настъпи в 90-ата минута. Сигурдсон центрира от ъглов удар, а Хордур Магнусон спечели въздушния дуел и с глава нанесе удар, който рикошира в собственото му рамо. Топката придоби коварна парабола и излъга вратаря Ловре Калинич – 1:0 и победа за Исландия.

По-рано днес Украйна победи Финландия с 2:1 навън.