Селекциите на Хърватия и Италия изиграха спиращ дъха двубой в групите от UEFA EURO 2024. Италианците се спасиха от „треперене“ за продължаването си напред в последната секунда на добавеното време, след като Матия Дзакани вкара първия си гол за „скуадра адзура“ за 1:1. Този резултат на практика прати италианците директно напред в турнира, докато хърватският национален отбор отпада почти на 100%.

Хърватите се считаха за продължили напред, след като в 54-ата минута Лука Модрич се реабилитира с попадение в Лайпциг, тъй като 33 секунди преди това изпусна дузпа, след като Джанлуиджи Донарума отрази изстрела му.

Италианците в хода на двубоя бяха по-дейни, но големи пропуски пред вратата на Доминик Ливакович направиха Алесандро Бастони и Джанлука Скамака. Все пак корекциите, които наложи Лучано Спалети дадоха резултат и резервата Дзакани се превърна в герой за хората от Ботуша.

Италианците с второто си място в групата си гарантираха осминафинал на UEFA EURO 2024 с Швейцария. Все пак, за "ватрените" има някакъв илюзорен шанс да продължат напред в турнира сред четирите най-добри трети отбора от шестте, но това наистина е свързано с фантастичен развой на останалите групи на UEFA EURO 2024.

Победител в групата пък е Испания, след като иберийският състав записа три победи поред.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

60 снимки

FT .

1 : 1

• 55’ Лука Модрич
  • 90+8’ Матия Дзакани
Излъчва се по
  • Край на мача - 1:1!

90+9'
  • ГОЛ ЗА ИТАЛИЯ! "Скуадра адзура" стигна до изравнителен гол в последната минута от добавеното време. Рикардо Калафиори взе топката и превзе 20 метра терена, след което даде пас към Матия Дзакани. Той шутира диагонално и матира Ливакович - 1:1.

90+8'
  • Жълт картон за Рикардо Калафиори.

90+3'
  • Жълт картон за Марсело Брозович.

90+1'
  • Осем добавени минути.

• Смяна в Италия - влиза Йосип Юранович, излиза Крамарич.

90+1'
  • Шанс! Италианците разиграха отлично по протежението на терена, а топката отиде вдясно към резервата Киеза. Звездата на Ювентус опита успореден пас за друг играч, включил се през втората част - Джанлука Скамака, но той не успя да достигне топката, за да я завърши.

87'
  • Доста хаотичен натиск от италианците в последните минути, а треньорите на двете селекции направиха редица промени.

83'
  • Жълт картон за Йосип Станишич.

82'
  • Смяна в Италия - влиза Матия Дзакани, излиза Жоржиньо.

81'
  • Смяна в Италия - влиза Николо Фаджоли, излиза Дармиан

81'
  • Смяна в Хърватия - влиза Ловро Маер, излиза Модрич.

80'
  • Жълт картон за Марин Понграчич.

78'
  • Смяна в Италия - влиза Джанлука Скамака, излиза Распадори.

75'
  • Жълт картон за Лука Иванушец.

73'
  • Италианците трайно се настаниха в половината на Хърватия.

71'
  • Смяна в Хърватия - влиза Лука Иванушец, излиза Ковачич.

70'
  • Смяна в Хърватия - влиза Иван Перишич, излиза Сучич.

70'
  • Италианците натиснаха сериозно съперника.

67'
  • Хърватските фенове огласяват шумно стадиона в Лайпциг.

64'
  • Пропуск! Алесандро Бастони се извиси над всички при ъглов удар и той стреля от близка дистанция с глава, но над напречната греда на Ливакович.

61'
  • Жълт картон за Лука Модрич.

60'
  • Смяна в Италия - влиза Федерико Киеза, излиза Димарко.

57'
  • ГОЛ ЗА ХЪРВАТИЯ! След пропуснатата дузпа хърватите центрираха топката към Анте Будимир, който стреля от движение, но Донарума отрази. Това обаче не беше достатъчно, а Модрич се реабилитира и с удар с левия крак прати топката в италианската врата за 1:0.

55'
  • Пропусната дузпа! Зад топката застана Лука Модрич, който стреля в долния десен ъгъл, но Донарума отрази.

54'
  • Хърватите наложиха натиск в половината на Италия и отправиха удар чрез Понгранчич, а топката се отби в ръката на Федерико Димарко.

След съвет от ВАР съдията Дани Макели беше пратен на мониторите за преглед и след него реферът даде дузпа за "ватрените".

52'
  • Смяна в Хърватия - влиза Анте Будимир, излиза Пашалич.

• Смяна в Италия - влиза Давиде Фратези, излиза Пелегрини.

• Старт на втората част!

46'
  • Край на първата част!

45+2'
  • Хърватските фенове запалиха факли на стадиона.

45'
  • Темпото на мача леко поспадна.

• Голяма битка на терена от двата отбора.

• Удар! Лоренцо Пелегрини отправи диагонален удар с левия крак през няколко хърватски бранители, но Ливакович се намеси отново.

36'
  • Шанс! Италианците разиграха отлично след ъглов удар и топката беше върната обратно в наказателното на Хърватия. Там трима италиански футболисти бяха "забравени" от хърватите и топката се озова на главата на Бастони.

Бранителят стреля с глава, а Доминик Ливакович направи зрелищно спасяване.

27'
  • Жълт картон за Лука Сучич.

24'
  • Шанс! Матео Ретеги беше намерен сам в наказателното поле на Хърватия и шутира, ала Понгранчич притича и го блокира.

22'
  • Шанс! Федерико Димарко центрира отляво в наказателното на хърватите към Ретеги. Той се пребори във въздуха с Понгранчич и стреля с глава, но в крайна сметка не нанесе точен удар, след като все пак бранителят на "ватрените" докосна топката и я отклони в корнер.

21'
  • Андрей Крамарич прекалено лесно навлезе в наказателното поле на Италия в 12-ата минута и моментално опита пас към свой съотборник около дузпата. В този миг Донарума и Дармиан се хвърлиха за топката, но за радост на "скуадрата", до нов злощастен автогол не се стигна и Матео съумя да изчисти надалеч.

12'
  • Италианците отвърнаха на удара с включване на Джовани Ди Лоренцо по крилото, което завърши с опит за подаване към Ратеги. Марин Понграчич обаче бе на своето място и с отлично заставане блокира потенциалната голова асистенция за нападателя с №19.

7'
  • "Ватрените" владееха повече топката в началните минути, докато Италия прие играта в своята половина без да се притеснява.

• Удар! Хърватите стигнаха до фантастична ситуация, след като Лука Сучич отправи много тежък удар от дистанция, но Джанлуиджи Донарума отрази зрелищно.

5'
  • Владеене на топката: Хърватия: 78%, Италия: 22%.

5'
  • Luka Sucic стреля от дистанция, но Джанлуиджи Донарума спасява.

5'
  • Хърватия опитват да измислят нещо в атака.

5'
  • Удар от вратата за Италия

4'
  • Теренът е в отлично състояние днес и играчите ще могат да покажат уменията си.

1'
  • Начало на мача!

• Добре дошли на Red Bull Arena Leipzig, двубоят ще започне след около 5 минути.

1'
  • 1'
  • Стадион: Red Bull Arena Leipzig
    Рефер: Дани Макелие

В петата минута хърватите стигнаха до фантастична ситуация, след като Лука Сучич отправи много тежък удар от дистанция, но Джанлуиджи Донарума отрази зрелищно.

Джовани Ди Лоренцо се пусна по крилото, което завърши с опит за подаване към Матео Ратеги. Марин Понграчич обаче бе на своето място и с отлично заставане блокира потенциалната голова асистенция за нападателя с №19.

60 снимки

Постепенно след първите 10 минути в източна Германия италианците започнаха да владеят повече топката спрямо началните секунди на двубоя. В 22-ата Федерико Димарко центрира отляво в наказателното на хърватите към Ретеги. Той се пребори във въздуха с Понгранчич и стреля с глава, но в крайна сметка не нанесе точен удар, след като все пак бранителят на "ватрените" докосна топката и я отклони в корнер.

В 27-ата италианците разиграха отлично след ъглов удар и топката беше върната обратно в наказателното на Хърватия. Там трима италиански футболисти бяха "забравени" от хърватите и топката се озова на главата на Бастони.

Десетина преди края на първата част пък Лоренцо Пелегрини отправи диагонален удар с левия крак през няколко хърватски бранители, но Ливакович се намеси отново. Хърватите наложиха натиск в половината на Италия и отправиха удар чрез Понгранчич, а топката се отби в ръката на Федерико Димарко.

След съвет от ВАР съдията Дани Макели беше пратен на мониторите за преглед и след него реферът даде дузпа за "ватрените". Зад топката застана Лука Модрич, който пропусна, след като Джиджи Донарума усети удара му.

Италианците трайно се установиха след регистрирания гол в половината на хърватите и опитаха да натиснат сериозно съперника. Бастони с глава се отчете с удар след изпълнен ъглов удар, но не беше достатъчно акуратен. Три преди края италианците разиграха отлично по протежението на терена, а топката отиде вдясно към резервата Киеза. Звездата на Ювентус опита успореден пас за друг играч, включил се през втората част - Джанлука Скамака, но той не успя да достигне топката, за да я завърши.

Луда хърватска инвазия в Лайпциг (галерия)

FT / ХЪРВАТИЯ - ИТАЛИЯ 1:1

1:0 Модрич 54', 1:1 Дзакани 90+8

Стадион: "Ред Бул Арена" (Лайпциг, Германия)

Рефер: Дани Макели (Нидерландия)

Хърватия: 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич, 6. Йосип Шутало, 3. Марин Понграчич, 4. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич - 25. Лука Сучич, 9. Андрей Крамарич – 15. Марио Пашалич

Резерви: 12. Недилко Лабрович, 23. Ивица Ивушич, 5. Мартин Ерлич, 7. Ловро Майер, 14. Иван Перишич, 16. Анте Будимир, 17. Бруно Петкович, 18. Лука Иванушец, 19. Борна Соса, 20. Марко Пяца, 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 24. Марко Пашалич, 16. Мартин Батурина

Селекционер: Златко Далич

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори, 13. Матео Дармиан – 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо – 11. Джакомо Распадори, 10. Лоренцо Пелегрини, 3. Федерико Димарко – 19. Матео Ретеги

Резерви: 12. Гуилелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 7. Давиде Фратези, 9. Джанлука Скамака, 14. Федерико Киеза, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо