Отборът на Германия се промъкна към четвъртфиналите на UEFA EURO 2024 след победа с 2:0 над Дания. Двубоят на „Сигнал Идуна Парк” предложи множество емоции, като дори се стигна до прекъсването на срещата през първото полувреме заради изключителна гръмотевична буря.

Освен два гола, зрителите в Дортмунд видяха още три отменени попадения, дузпа и множество други интересни моменти.

В крайна сметка тимът на селекционера Юлиан Нагелсман се поздрави с крайния успех след голове на Кай Хаверц и Джамал Мусиала.

На четвъртфиналите Германия ще срещне победителя от сблъсъка между Испания и Грузия.

Gulliver/GettyImages
19 снимки

Двубоят на „Синал Идуна Парк” започна със сериозен натиск от страна на Германия. Домакините натикаха своя съперник дълбоко в неговата половина и още в първия четвърт час футболистите на Юлиан Нагелсман стигна до няколко опасни удара към Каспер Шмайхел.

Още в 4-ата минута той трябваше да вади топката от мрежата си, но за негов късмет голът бе отменен от рефера Майкъл Оливър. След центриране от ъглов удар, Нико Шлотербек се извиси в наказателното поле и стреля с глава покрай Шмайхел. Още преди удара на германския футболист обаче, английският рефер бе отсъдил нарушение в нападение.

Йосуа Кимих също имаше страхотна възможност да изненада датчаните, но далечният му удар бе отразен от Шмайхел. Нико Шлотербек, а след това и Хаверц, също обстрелваха вратата на символичните гости, но и те бяха разколебани от Шмайхел.

Постепенно играчите Дания успяха да изравнят играта и да стигнат до два удара към вратата на Мануел Нойер. Първо Мееле стреля по диагонала, но покрай вратата. Кристиан Ериксен също имаше възможност да стреля от пряк свободен удар, но прати топката в стената.

В 35-ата минута на срещата над стадиона в Дортмунд се изви страхотна гръмотевична буря, която накара главния рефер Майкъл Оливър да прекъсне мача и да вкара двата тима в съблекалните.

14 снимки

След повече от 15-минутно прекъсване и след като бурят в Дортмунд утихна, главният рефер Майкъл Оливър отново изведе двата тима на терена, за да направят кратка загрявка и да подновят играта.

Веднага след подновяването на играта, след атака отляво и центриране в пеналта, Кай Хаверц стреля с глава, но право в тялото на Шмайхел, който изби инстинктивно.

В минутите до края на първото полувреме датският тим имаше две великолепни възможности, които се откриха пред Расмус Хойлунд. При първата той се възползва от груба грешка на Нико Шлотербек в наказателното поле, открадна топката и стреля много силно от близка дистанция, но прати коженото кълбо от външната страна на мрежата.

Секунди преди последния съдийски сигнал за първата част, след прекрасна контраатака на „червения динамит”, Дилейни получи отдясно и изведе отлично Хойлунд сам срещу Мануел Нойер. Нападателят реши да прехвърля технично вратаря на Германия и сгреши.

Веднага след почивката Германия имаше много добър шанс да открие резултата. След центриране отляво, Кай Хаверц успя да играе с глава  и да отправи топката в очертанията на вратата, но Шмайхел спаси инстинктивно.

Още в ответната атака Дания стигна до попадение, дело на Йоахим Андерсен, който обаче бе отменено заради много тънка засада, която Майкъл Оливър отсъди, след преглед на ситуацията с ВАР.

В 52-ата минута домакините от Германия стигнаха до дузпа, а в ситуацията отново е замесен Андерсен, който игра с ръка след центриране на Давид Раум. Оливър отново се довери на своите помощници от ВАР, тъй като първоначално не видя положението и не отсъди наказателен удар. В крайна сметка Кай Хаверц бе точен от бялата точка и откри резултата.

В 68-ата минута футболистите на Юлиан Нагелсман успяха да удвоят преднината си чрез Джамал Мусиала. Той бе изведен с дълъг пас зад отбраната на „червения динамит”, с лекота надбяга Андерсен и с удар покрай Шмайхел, прати топката в далечния ъгъл на вратата за 2:0.

FT .

2 : 0

• 53’ (д) Кай Хаверц
  • 68’ Джамал Мусиала
Излъчва се по
  • Край на мача!

90+7'
  • Страхотен шанс за Кай Хаверц! Нападателят се озова на стрелкова позиция отляво, отправи удар по диагонала, но Шмайхел спаси с крак.

90+5'
  • Нов отменен гол на Германия заради засада.

90+3'
  • Фюлкруг е изведен абсолютно сам срещу Шмайхел и не успява да отбележи, стреляйки в тялото на вратаря. За негово щастие обаче е отсъдена засада.

84'
  • Хенрикс заменя Давид Раум.

80'
  • Вирц заменя Джамал Мусиала

80'
  • Поулсен заменя Андреас Сков Олсен.

68'
  • Кристиан Ньоргорд ззаменя Томас Дилейни.

68'
  • ГОООЛ за Германия! Джамал Мусиала бе изведен зад отбраната на Дания, надбяга с лекота Хоахим Андерсен и след като навлезе в наказателното поле, технично успя да насочи топката покрай Каспер Шмайхел в далечния ъгъл на вратата.

68'
  • Възможност за Расмус Хойлунд, който се справя с бранител на Германия и пеналта и стреля силно, но Нойер е на мястото си.

66'
  • Емре Джан заменя капитана на Германия Илкай Гюндоган.

64'
  • Никлас Фюлкруг заменя Роберт Андрих.

64'
  • Йоаким Мееле получава жълт картон.

60'
  • Уникален шанс за Германия! Кай Хаверц преодолява по брилянтен начин двама бранители на Дания в центъра на терена и се понася сам срещу Каспер Шмайхел, но не успява да преодолее датския страж, стреляйки встрани от вратата.

59'
  • ГОООл за Германия! Кай Хаверц е безупречен от 11-те метра и дава преднина на Бундестима!

53'
  • Дузпа за Германия! След атака отляво, Давид Раум центрира в наказателното поле, където Йоахим Андерсен докосна леко топката с ръка. Първоначално Майкъл Оливър подмина ситуацията, но след като бе привикан да разгледа положението с ВАР, англичанинът посочи бялата точка.

52'
  • Отменен гол на Дания!. След центриране от фал, датначните успяха да разиграят добре в наказателното поле и да стигнат до голов удар на Йоаким Андерсен, но попадението бе отменено заради задата при изграждането на атаката на датчаните.

48'
  • Начало на втората част.

45+2'
  • Край на първото полувреме.

45+2'
  • Нов уникален шанс за Дания! След бриялнтна контраатака на датчаните, Дилейни изведе Расмус Хойлунд абсолщтно сам срещу Нойер, но пробва прехвърлящ удар и сгреши.

45+1'
  • Уникален шанс за Дания след много груба грешка на Нико Шлотербек в наказателното поле. Бранителя бе притиснат и загуби топката, която попадна в Расмус Хойлунд, който напредна няколко метра и отправи бомбен шут от близка дистанция, но коженото кълбо спря от външната страна на мрежата.

42'
  • Селекционерът на Дания Каспер Хюлманд получава жълт картон за реплики срещу съдията.

40'
  • Прекрасен шанс за Германия! КАй Хаверц стреля с глава от много удобна позиция, но праща топката в тялото на Каспер Шмайхел, който избива инстинктивно.

37'
  • След около 15-минутно прекъсване и след като бурята утихна, Майкъл Оливър изведе двата тима отново на терена. След кратка загрявка на двата състава, двубоят бе подновен.

36'
  • Майкъл Оливър взима решение да прекъсне двубоя за известен период от време, след като над "Сигнал Идуна Парк" се разрази истинска гръмотевична буря. Играчите на двата тима са покрай резервните скамейки на отборите.

35'
  • Кристиан Ериксен стреля силно от свободния удар, но праща топката право в тялото на Рюдигер.

31'
  • Груб фал на Андрих срещу Мееле на дъгата на наказателното поле. Добър шанс за датчаните да обстрелват варатата на Мануел Нойер.

30'
  • Шут на Йоаким Мееле по диагонала, топката минава встрани от вратата.

24'
  • Много добър шанс за Дания! Кристиян Ериксен успява да овладее по изключителен начин дълъг пас пред пеналта на Германия и след това да стреля с десния крак. Антонио Рюдигер обаче успява да блозкира топката.

21'
  • Тони Кроос стреля от прекия свободен удар, но топката спира в стената.

16'
  • Свободен удар в полза на Германия пред наказателното поле на Дания. Зад топката са цели трима играчи на Бундестима.

16'
  • След центрирането от ъгловия удар, Андрих стреля, но право в ръжете на датския вратар.

11'
  • Красиво изпълнение на Хаверц! Нападателят бе намерен в пеналта с дълъг пас и стреля от воле, но отново Шмайхел е на мястото си и избива в нов ъглов удар.

11'
  • Сериозен натиск за Германия в първите десетина минути. Домакините вече отправиха няколко удара към Каспер Шмайхел, но засега вратарят на "червения диманит" се справя по блестящ начин.

10'
  • Нов изстрел на Шлотербек към вратата на Шмайхел, но датският вратар отново се справя.

7'
  • Брилянтен удар на Йосуа Кимих от дистанция, Каспер Шмайхел боксира с една ръка в нов ъглов удар.

7'
  • Тони Кроос центрира много прецизно във вратарското поле, където Нико Шлотербек стреля с глава и бележи във вратата на датчаните. Майкъл Оливер обаче вижда нарушение в наказателното поле и не зачита попадението.