Португалия спечели по изключително драматичен начин визитата си на Исландия с минималното 1:0 в четвърти мач от квалификациите за UEFA EURO 2024 от група "J". В герой за иберийците се превърна големият капитан Кристиано Роналдо в 89-ата минута, който записа своя мач №200 с националния отбор. Домакините пък завършиха срещата с човек по-малко, след като Вилум Тор Вилумсон беше изгонен за два жълти картона в 81-ата минута.

БТА / BTA
44 снимки

Като цяло португалците имаха превес в срещата и контролираха събитията в по-голямата част от нея, но домакините се държаха достойно срещу по-класния си съперник и на моменти дори го надиграваха. В крайна сметка вездесъщият Роналдо направи разликата в двубоя.

По този начин Португалия записа четвърта победа в четири мача досега и е лидер с 12 точки, с две повече от втория Словакия. Исландия остава на четвърто място с три пункта. В следващите си мачове, които са през месец септември, "мореплавателите" гостуват именно на Словакия, докато "викингите" пътуват за сблъсък с Люксембург.

БГНЕС / BGNES
42 снимки

Селекционерът на Португалия – Роберто Мартинес, заложи на Диого Коща на вратата, а пред него тройката в защита бе оформена от Данило Перейра, Пепе и Рубен Диаш. В средата на терена действаха Бруно Фернандеш и Рубен Навас, а по фланговете оперираха Жоао Кансело и Диого Далот. Рафаел Леао и Бернардо Силва пък действаха зад капитана Кристиано Роналдо, който водеше атаката.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ЕВРОКВАЛИФИКАЦИИТЕ ВЪВ ВТОРНИК ВИЖТЕ ТУК!

Исландия Португалия

източник: Sofascore.com

Преди първия съдийски сигнал капитанът на Португалия - Кристиано Роналдо, беше награден със специален плакет по случай своя мач №200 с националния екип.

След равностойни първи минути, гостите се настаниха в половината на Исландия. Първата по-интересна ситуация дойде в осмата минута, когато Бруно Фернандеш центрира от ъглов удар към далечната греда, където Рубен Диаш надскочи двама играчи на домакините и засече с глава, но вратарят Рунар Алекс Рунарсон успя да избие в нов корнер изстрела в близкия му ъгъл.

В 13-ата минута Алфред Финбогасон нанесе нисък удар от дистанция към вратата на Диого Коща, който обаче премина покрай дясната греда в аут.

Три минути по-късно португалците бяха близо до попадението. Отново Фернандеш центрира от корнер в наказателното поле, където 40-годишният Пепе стреля опасно с глава, но Рунарсон се намеси отлично и улови топката.

Макар че Португалия натискаше и изпълни шест корнера за 20 минути, исландците бяха тези, които имаха отличен шанс да открият резултата в 24-ата минута. Капитанът Йохан Берг Гудмундсон центрира отляво в наказателното поле, където на далечната греда играч на домакините свали с глава за Виктор Палсон, който бе оставен сам на границата на малкия пеналт, но стреля високо над вратата.

Четири минути по-късно отново "сините" бяха пред вратата на своя опонент. Гудмондсон центрира от свободен удар отляво в наказателното поле, където Хордур Магнусон засече точно с глава, но Коща успя да улови топката.

След спокойни минути в исландската столица, "викингите" отправиха нов изстрел чрез своя капитан Гудмондсон пред границата на наказателното поле, но топката профуча покрай дясната греда на гостите.

В отвентата атака Жоао Кансело центрира отляво в малкото наказатално поле за Кристиано Роналдо, който засече с глава от няколко метра, но Рунарсон направи страхотно спасяване с крак.  В крайна сметка обаче прозвуча сигналът на съдията, след като капитанът на иберийците е бил в положение на засада.

До почивката нови ситуации липсваха, а Роналдо имаше сериозни претенции към главния съдия Даниел Зиберт за това да бъде показан директен червен картон за Алфред Финбогасон за удар с лакът в лицето на Пепе, но футболистът на домакините получи само жълт.

Втората част стартира без промени в двата състава, а Рафаел Леао опита удар от дистанция минута след подновяването на играта, но далеч от целта.

В 49-ата минута Роналдо беше изпуснат в наказателното поле и засече опасно топката с глава след центриране от корнер, но топката премина на сантиметри над напречната греда на Рунарсон.

Португалците усилиха натиска си в следващите минути, но така и не успяваха да стигнат до нещо съществено пред вратата на Рунарсон.

Исландците на свой ред обаче изведнъж вдигнаха оборотите и в 72-ата минута Вилум Тор Вилумсон се освободи и стреля силно и опасно пред наказателното поле, но на сантиметри от лявата греда на Коща.

Девет минути преди края на редовното време домакините останаха с човек по-малко на терена, след като Вилумсон получи жълт картон за ненужно нарушение на тъчлинията срещу Гонсало Инасио, който беше втори за него и закономерно получи такъв с червен цвят.

Португалия дочака своя шанс и го използва в 89-ата минута, когато откри резултата чрез "неочаквания" герой - Кристиано Роналдо. Рафаел Герейро центрира в наказателното поле, където Гонсало Инасио отклони с глава за Роналдо на втора греда и той с десния крак намери вратата на Рунарсон от близко разстояние. Първоначално голът беше отменен заради засада на защитника, но след около двеминутно преразглеждане със системата ВАР 123-ото попадение на Кристиано с националния тим беше зачетено - 0:1.

До края на срещата португалците удържаха крехкия си аванс и продължиха победния си път към UEFA EURO 2024.

FT  | ИСЛАНДИЯ – ПОРТУГАЛИЯ  0:1

0:1 Кристиано Роналдо (к) 89'

Червен картон: Вилум Тор Вилумсон (Исландия) 81'