Челси си върна четвъртото място в класирането на Висшата лига след трудна победа 2:1 над Брайтън в 17-ия кръг. Еден Азар асистира на Педро Родригес и сам вкара другия гол, докато Соломон Марч беше човекът, който остави жива надеждата за „чайките” до последно.

Лондончани се възползваха по перфектен начин от грешната стъпка на градския враг Арсенал, който ненадейно загуби с 2:3 при гостуването си срещу Саутхемптън след 22 поредни срещи без поражение. Това отвори разлика от 3 точки (37 срещу 34) в полза на Челси, който остава на два пункта зад третия Тотнъм.

„Сините” от Лондон имаха щастието да поведат в резултата още с първата си наистина опасна атака. В 17-ата минута Азар получи възможност да шутира от дъгата и се възползва, като двама защитниците преградиха пътя на изстрела му. Играчите на Брайтън се сблъскаха, а отскочилата се топка се върна у белгиеца, който моментално се устреми в наказателното поле. Придвижвайки се наляво, той даде успореден пас по тревата, който намери Педро Родригес пред празната врата – 1:0.

Този резултат набързо провали първоначалния тактически замисъл на Брайтън, който трябваше да се превърне по-атакуващият тим. Единственото, до което домакините стигнаха през цялото първо полувреме, беше един шут на Марч от 20-ина метра, който предизвика рутинно спасяване от Кепа Арисабалага.

Само 2 минути след тази ситуация – или иначе казано в 33-ата – Челси нанесе втория си удар. Леон Балогун опита да изнесе с дълъг пас по тревата в половината на противника. Там  Уилиан без особени затруднения пресече неудачното подаване и с второто си докосване до топката изведе играещия като централен нападател Еден Азар съвсем сам срещу вратаря. Белгиецът напредна до точката на дузпата, откъдето простреля хладнокръвно вратаря, поразявайки долния десен ъгъл – 2:0.

Лондончани можеха да убият интригата окончателно в 41-ата минута, когато Уилиан центрира добре от ъглов удар и намери Антонио Рюдигер на около 9 метра от вратата. Бранителят се извиси и стреля мощно с глава, а топката премина на броени сантиметри покрай долния десен ъгъл.

През втората част Челси откровено заигра по-пасивно, като въпреки това пак имаше възможност да дръпне напред с три гола разлика. В 64-ата минута левият бек Маркос Алонсо изпрати изключителен далечен удар, който разтърси гредата над Мати Райън.

Само две минути по-късно буквално от нищото Брайтън намали изоставането си. Дейви Прьопер изпрати центриране отдясно, което мощният Бернардо свали в зоната пред вратарското поле. Там няколко играчи в жълти екипи се разминаха, а Марч отблизо прониза мрежата зад Арисабалага – 1:2.

Златният шанс за „чайките” дойде в 89-ата минута, когато отново Марч беше в центъра на вниманието. Той изпълни пряк свободен удар на удобна дистанция, а за късмет на Челси кълбото профуча над гредата.

Така след победите над Кристъл Палас и Хъдърсфийлд тимът на Крис Хютън загуби втори пореден шампионатен мач. С 21 точки Брайтън е 13-и в подреждането, на 9 пункта над зоната на изпадащите. В следващия кръг "чайките" гостуват на Борнемут.

Челси, от своя страна, приема Лестър на "Стамфорд Бридж".