Ливърпул и Тотнъм оправдаха очакванията за невероятно дерби помежду си в 26-ия кръг на Висшата лига. В знаменит мач на "Анфийлд" двата отбора трябваше да се задоволят само с по точка след невероятно, спиращо дъха 2:2. Мохамед Салах вкара поредните си 2 гола с екипа на мърсисайдци и стана техният футболист, най-бързо стигнал 20 шампионатни попадения в ерата на Висшата лига. За гостите пък Хари Кейн сложи край на чакането за 100-ото си попадение в английския елит, а съдийските решения в края определено допринесоха за покачването на адреналина до нечувани висоти.

Колкото и да бе зрелищно за неутралните фенове, равенството всъщност не помогна кой знае колко за каузите на днешните съперници. Ливърпул събра 51 точки на 3-ото място, но още утре може да го загуби, ако четвъртият Челси (50) победи в гостуването си срещу Уотфорд. Тотнъм от своя страна остава 5-и с 49 пункта.

Домакините започнаха мача с ударна доза агресия в играта си, а пресата на „червените” сериозно затисна Тотнъм в собствената му половина. Само в рамките на секунди футболистите на Маурисио Почетино допуснаха няколко грешки, а в 3-ата минута вече платиха цената за колебливите си изяви. Тогава и Дейвинсон Санчес, и Ян Вертонген някак не успяха да отнемат категорично  и без друго спорната топка от Роберто Фирмино. Тя отскочи към Ерик Дайър, а той куриозно реши да връща към вратаря, макар Мохамед Салах да дебнеше точно за това. Египтнянинът без проблем прихвана подаването и останал сам срещу Уго Лорис го преодоля лесно с шут по диагонала – 1:0.

Ливърпул не отслаби натиска върху защитата на Тотнъм и в 11-ата минута Садио Мане някак измъкна топката под носа на Дейвинсон Санчес до тъчлинията. Сенегалецът веднага се спусна мощно отляво по атаката към наказателното поле и центрира ниско за Салах, като само навременният шпагат на Вертонген предотврати по-голяма беля.

В 18-ата минута Трент Александър-Арнолд метна хубав дълъг пас зад гърба на защитата в бяло и Джеймс Милнър пое уверено. С топката в наказателното поле той пробва центриране, а рикошетът в тялото на Санчес придаде на топката неприятна парабола. Лорис си отдъхна, когато кълбото излезе в корнер на сантиметри покрай десния му стълб.

В 22-ата и Роберто Фирмино пробва късмета си, макар и позицията му за стрелба с глава да не бе най-удобната. Чак след средата на полувремето Тотнъм живна и пое контрол над топката. Въпреки че до почивката действията се развиваха предимно в половината на Ливърпул най-чистата възможност за гостите бе един добре насочен шут на Муса Дембеле от дъгата. Лорис Кариус се намеси вещо и закова топката пред голлинията си.

Второто полувреме започна по аналогичен начин – Ливърпул беше по-актвиният в първите минути и държеше под напрежение противниковите бранители, които този път не допуснаха колебания. За сметка на това Тотнъм страховит разсече защитата на домакините в 57-ата минута, когато пас с едно докосване на Кристиан Ериксен остави Хьон-Мин Сон съвсем сам срещу вратаря. Кореецът набра скорост и разчете грешно момента за отправяне на изстрел, а Кариус вече се бе приближил и спаси сигурен гол.

С последвалите си смени Клоп показа, че основната му идея ще бъде да се брани крехката преднина. Садио Мане и Джордан Хендерсън отстъпиха местата си, за да се появят на техните места Алекс Окслейд-Чембърлейн и Джорджинио Вайналдум. В същото време Тотнъм промени схемата си и се ориентира към игра с трима в отбрана след включването на Ерик Ламела.

Дълго време тактиката на „червените” сработваше успешно, затова Клоп стигна до крайност и извади Джеймс Милнър, за да пусне още един централен защитник в лицето на Жоел Матип. Далеч по-ключова се оказа последната рокада за Тотнъм, при която Виктор Уаняма се появи на терена за сметка на поуморилия се Муса Дембеле.

Кениецът влезе на терена в 79-ата минута и само секунди по-късно заши изключителен гол, който отново повдигна въпросителни около дефанзивната игра на „червените”. Вратарят Лорис Кариус излезе напред, за да избие остро центриране на Ериксен отляво, а Емре Джан не положи достатъчно усилия, за да овладее топката. Тя продължи да излиза с бавна скорост извън дъгата, където Уаняма я посрещна със зверски шут, влетял с безумна скорост неспасяемо под сглобката – 1:1.

В 85-ата минута дойде и първият епизод от лудите финални минути. Ерик Ламела направи опит за извеждащ пас към Хари Кейн, който откровено се намираше в засада зад защитата на "червените". Ловрен комично се размина с кълбото и така Кейн овладя, след което бе повален от излезлия напред Кариус. Реферът Джон Мос първоначално сигнализира за дузпа, а след това дълго се консултира с помощника си и в крайна сметка решението остана. От бялата точка звездата на "шпорите" реши да шутира в центъра на вратата и изненадващо дори за него Кариус не мръдна, поради което отрази изстрела.

Драмата продължи, тъй като секунди по-късно Ливърпул поведе с 2:1. Мохамед Салах  получи топката сам отляво срещу двама съперникови играчи и първоначално пробва центриране, което бе пресечено. Докато всички се чудеха дали Деле Али не е играл с ръка, Салах реагира първи и тръгна мощен рейд в наказателното поле, където финтира двама съперници, а после от остър ъгъл копна над Лорис за радост на домакинските фенове.

Тя обаче не продължи особено дълго, защото в 4-ата минута от продължението рекордната покупка Върджил ван Дайк с безумен фаул направи втора дузпа за Тотнъм. Холандецът изрита Ерик Ламела право в бедрото, а ситуацията пак породи напрежение, защото за нея сигнализира същия страничен съдия, който по-рано не отсъди засадата. Този път Кейн беше безмилостен с шут в долния ляв ъгъл и така фиксира крайното 2:2.