Пирин продължава да бъде 100-процентов у дома през пролетта след успех над Дунав. В 24-ия кръг на Първа лига момчетата на Милен Радуканов надиграха русенци с 1:0 чрез единственият, но пък ужасно красив гол на Радослав Кирилов. Попадението бе първо за нападателя, откакто той носи екипа на „орлетата”, за които обаче имаше и доза лоши новини. В хода на срещата контузии получиха двама основни играчи като халфа Антон Костадинов и вратаря Георги Георгиев.

Играч на мача: Радослав Кирилов

За Дунав загубата е втора поред след тази от ЦСКА с 0:2 от предния кръг. Хората на Малин Орачев отново не успяха да отбележат гол, макар  и положения да не им липсваха. Те остават на 12-ата позиция с 21 пункта, докато Пирин е 10-и с 26.

Малин Орачев: Дунав страда от липса на самочувствие при гостуванията

Милен Радуканов: Срещу ЦСКА ще играем за удоволствие

Първите минути на сблъсъка в Благоевград няма как да кандидатстват за най-интригуващите, но мачът постепенно намери своето темпо. Пирин имаше очебиен териториален превес, което -  в интерес на истината – влизаше в тактическите планове на Дунав. Неслучайно гостите първи стигнаха до възможности за гол. В 20-ата минута Васил Шопов провокира първата от тях, като проби към дъгата и пусна успореден пас пред дъгата. Халфовете на Пирин не реагираха добре и това отвори шанс пред включилия се в атака Андреас Васев да шутира с чиста видимост към вратата. Изпълнението на последния не бе особено добре и топката премина на поне метър и половина покрай десния стълб.

Секунди по-късно „драконите” създадоха далеч по-сериозна опасност. Христо Лемперов се включи отдясно по атаката и центрира нелошо към наказателното поле, където някак си Васил Шопов получи шанс да засече с глава. Вратарят Георги Георгиев реагира бързо и парира, след което се справи и с опита за добавка на Шопов във малкия пеналт.

Оттук нататък Пирин започна да реди положенията едно след друго, а като всяко от тях бе плод на умелите изпълнения при статични положения. В 25-ата Суда изпълни ъглов удар отляво по атаката и насочи подаването към близката греда. Там Ничев с глава плъзна топката към вратата и Луков изби. Последвалият шут от 7-8 метра на Хендерсън бе блокиран, а всичко приключи, когато Антон Костадинов от дъгата изпрати кълбото към небесата.

Четири минути по-късно серия от статични положения отново създаде напрежение пред Луков. В 29-ата, при поредния корнер за домакините Хендерсън отдясно не центрира, а даде силен пас по тревата към точката на дузпата. Там Башлиев имаше цялото време на света да подготви изстрела си от движение, тъй като защитата на Дунав проспа ситуацията. Десният бек обаче се справи не по-добре от Костадинов в предходната ситуация и изстрелът отлетя високо над целта.

В 31-ата минута Луков спаси Дунав от сигурен гол, след като Конър Хендерсън центрира от фаул и изсипа топката към вратарското поле. Никой от скочилите футболисти не игра с нея, а след тупването тя тръгна към десния долен ъгъл. Намесата на вратаря предотврати по-жестоки главоболия за „драконите”.

На полувремето наставникът на Пирин Милен Радуканов потърси още повече агресия в атака и така на терена дебют за „орлетата” записа добре познатият Преслав Йорданов. Първият шанс след почивката обаче беше за Дунав. При още един от пробивите на Лемперов отдясно крайният бранител центрира, а притиснатият от Н’Диайе Сандев не изчисти добре с глава. Топката попадна у намиращия се около границата на пеналта Юли Ненов, който нанесе сносен шут към долния десен ъгъл. Георги Георгиев се разтегна максимално, за да парира.

Три минути по-късно Пирин успя да открие по впечатляващ начин. Мартин Ковачев изчисти центриране извън наказателното поле на Дунав, но не особено добре, защото Ради Кирилов овладя кълбото на метър пред пеналта. Нападателят го нагласи на десния си крак, след което изпрати прекрасен фалцов шут под лявата сглобка. Мартин Луков, макар и да пипна топката, нямаше абсолютно никакъв шанс да спаси – 1:0.

Дунав реагира на промяната в резултата и в 61-ата минута Н’Диайе най-сетне се прояви. Васил Шопов центрира от корнер, а топката някак прескочи купа от играчи, за да стигне до тъмнокожия нападател при точката на дузпата. Той имаше време да спре и овладее, което го задължаваше да отправи далеч по-успешен шут, отколкото всъщност Н’Диайе стори.

В 69-ата пак новото попълнение на русенци се отчете с пропуск. Влезлият буквално преди секунди на смяна Бранимир Костадинов проби отдясно и даде чудесно центриране към близката греда. Там Н’Диайе изпревари и надскочи пазача си само за да стреля крайно неточно над гредата от около 6-7 метра.

Десетина минути преди края Преслав Йорданов можеше да ознаменува дебюта си с решителен гол. Тодор Траянов проби отдясно в наказателното поле на Дунав и центрира ниско към границата на малкия пеналт. Там Йорданов мина пред Петър Патев и засече мощно с шпагат. За негово нещастие шутът прелетя в аут покрай близката греда.

В заключителните минути дойде и контузията за вратаря на Пирин Георги Георгиев. Той пострада нелепо при изпълнение на аут, като десният му крак се изви безкрайно неприятно. Евентуалната липса на Георгиев и Костадинов за Пирин ще се усети доста сериозно, тъй като на отбора му предстои домакинство срещу ЦСКА.

Дунав от своя страна приема Славия в предпоследния кръг от редовния сезон в Първа лига.

ПИРИН – ДУНАВ 1:0

1:0 Радослав Кирилов 56'

Пирин (4-5-1): Георги Георгиев (84' - Красимир Костов) – Александър Башлиев, Румен Сандев, Костадин Ничев, Юлиян Попев /к/ - Анти Рениа, Аймен Суда, Конър Хендерсън, Антон Костадинов (54' - Тодор Траянов), Димитър Благов (46' - Преслав Йорданов) – Радослав Кирилов

Старши треньор: Милен Радуканов

Дунав (4-2-3-1): Мартин Луков – Христо Лемперов, Петър Патев, Мартин Ковачев, Андреас Васев – Диян Димов /к/ (61' - Луис да Силва), Красимир Станоев (46' - Насим Зитуни) – Виктор Сандес, Васил Шопов, Юлиан Ненов (68' - Бранимир Костадинов)– Мухамаду Н'Диайе

Старши треньор: Малин Орачев

Стадион: „Христо Ботев” (Благоевград)

Главен съдия: Ангел Баялцалиев