Черно море изигра ужасяващо слабо първо полувреме на „Лаута”, но демонстрира боен дух и успя да триумфира в плейофния дуел срещу Локомотив Пловдив за 7-ото място. Реваншът под тепетата завърши 2:2 след продължения и с общ резултат 4:3 варненци ще имат бараж за Лига Европа срещу третия от челната шестица на Първа лига.

Играч на мача: Даниел Димов

В редовното време „смърфовете” спечелиха с 2:1 и тъй като резултатът бе огледален на този от първия двубой се стигна до продълженията.  Филип Михалевич изглеждаше като героят за пловдивчани, като вкара два гола през първото полувреме и общо 3 в двете срещи.  „Моряците” се върнаха в играта след офанзивните смени на Илиан Илиев след паузата и попадението на Марек Кузма осигури продълженията. В първото от тях Даниел Димов се разписа с глава и реши всичко.

Акрапович: През следващия сезон ще бъдем още по-добри

Илиан Илиев: Баражът е наградата, която ще преследваме

Домакините заявиха ясно намеренията си с ударно начало. Още в 4-ата минута стражът на Морето Благой Макенджиев имаше критична намеса. Локомотив стигна до ъглов удар отдясно по атаката, а центрирането на Парвиз Умарбаев намери напълно непокрит Михалевич пред вратарското поле. 26-годишният хърватин стреля силно с глава и единствено светкавичният рефлекс на Макенджиев спаси варненци.

В 11-ата минута „смърфовете” и Михалевич получиха втори сериозен шанс. Стивън Езе даде превъзходен висок пас напред, който доведе до неразбирателство между централните защитници на Черно море. Даниел Димов и Илиас Хасани не се разбрах кой да блокира Михалевич, затова атакуващият футболист се промъкна помежду им и от десетина метра шутира в аут по диагонала.

Секунди по-късно логичното се случи. Атаката премина през Елитон Жуниор, който даде прецизен пас в коридор отляво за Мустафа Абдулахи. Нигериецът демонстрира бързината си и центрира полувисоко към близката греда, където Михалевич с красив плонж намери кълбото с глава и разстреля вратаря – 1:0.

Черно море започна да излиза от първоначалния ступор полека-лека, като все още оставаше твърде неубедителен в градивен план. Единственият шанс за варненци през първата част бе в 29-ата минута при центриране от корнер. Даниел Димов впечатляващо се извиси във вратарското поле и спечели чисто въздушния дуел с вратаря Милина. Въпреки това му бе трудно да насочи топката и тя  премина над гредата.

Локомотив наглед се прибра леко по-назад и може би умишлено остави противника да владее топката. Домакините търпеливо изчакаха своя шанс и го сграбчиха в 42-ата минута. Тогава Елитон Жуниор спечели високата топка отляво по атаката, а Банович притича до ъгъла на наказателното поле и изведе по перфектен начин бразилеца. Той сви назад към точката на дузпата, където Михалевич нанесе шут без подготовка. Изстрелът не беше много силен и бе насочен в центъра на вратата, ала вратарят Макенджиев позволи на топката да се промуши под плонжа му – 2:0.

На полувремето наставникът на гостите Илиан Илиев опита да освежаване в преден план, като извади младока Мартин Минчев и пусна опитния Георги Божилов. Четвърт час след началото на втората част другият нападател Радослав Василев също седна на пейката, за да се появи Марек Кузма. Усилията на Илиев имаха смисъл, защото именно словашкият таран изравни резултата в 69-ата минута.

Това се случи само шест минут след влизането на Кузма в игра. Ситуацията започна от тъч, при който Георги Божилов отклони с рамо кълбото към Аристоте Ндонгала. Тъмнокожият футболист шутира зверски по диагонала от около 21 метра, а кълбото срещна дясната греда и после се удари в загубилия ориентация вратар Милина. Кузма дотича бързо и бутна кълбото в мрежата, преди стражът да го затисне в обятията си – 2:1!

Попадението на Черно море предизвика множество протести от скамейката на Локомотив, които претендираха, че Божилов всъщност е играл с ръка при подаването си към Ндонгала. Резултатът от острите реплики към съдиите беше изгонването на масажиста Благой Вангелов.

Черно море почти изцяло иззе инициативата до края. В 83-ата минута капитанът Георги Илиев за малко да изненада вратаря Милина с далечен диагонален шут от 28 метра. Локомотив определено имаше късмет, че кълбото премина встрани от лявата греда.

Драмата настъпи в добавеното време към редовните 90 минути. В тях двата отбора имаха по един шанс да приключат всичко в своя полза. Във втората минута „моряците” почти докоснаха класирането. Юго Кононго се включи отляво и центрира от самата аутлиния към далечния край на пеналта. Там Димитър Велковски увисна и Аристоте Ндонгала овладя на гърди. Милина тръгна да пресреща конгоанеца, който копна елегантно над него. Той обаче не предвиди отчаяния спринт на Стивън Езе, който с крак изчисти пред голлинията.

Секунди по-късно палачинката се обърна. Петър Витанов извърши излишен фаул пред наказателното си поле, а жълтият му картон бе най-малката грижа за варненци. Симеон Райков се зае да изпълнява и шутира фалцово над стената. Топката се канеше да влети в горния ляв ъгъл, като в сетния миг Макенджиев я докосна леко с ръкавиците и тя се отби в напречната греда.

В продълженията физическата умора явно си личеше, но апетитът на Черно море беше с една идея по-подчертан. В 103-ата минута варненци изравниха резултата и така изправиха съперника пред непосилен ребус. Георги Божилов остави своята следа в срещата, като съхрани топката отляво по атаката, а после центрира по великолепен начин към далечната греда. Там Димов категорично спечели въздушния дуел и с глава прати топката неспасяемо по диагонала в обратния ъгъл – 2:2.

Попадението изправи домакините пред непосилната задача да търсят два гола в името на класирането, тъй като дузпите вече отпаднаха като сценарий. "Черно-белите" вече нямаха ресурс, с който да преследват подобна невъзможна мисия и Черно море кротко доигра срещата.

ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ – ЧЕРНО МОРЕ 2:2 (1:2 в първия мач)

1:0 Филип Михалевич 12'

2:0 Филип Михалевич 42'

2:1 Марек Кузма 69'

2:2 Даниел Димов 103'

Локо  Пд (4-2-3-1): Антони Милина – Абделхаким Буна, Стивън Езе, Димитър Везалов (46' - Янко Ангелов), Димитър Велковски – Игор Банович, Парвиз Умарбаев – Веселин Марчев /к/ (83' - Петър Главчев), Елитон Жуниор (62' - Симеон Райков), Мустафа Абдулахи – Филип Михалевич

Старши треньор: Бруно Акрапович

Черно море (4-4-1-1): Благой Макенджиев – Стефан Станчев, Даниел Димов, Илиас Хасани, Юго Кононго – Атанас Зехиров, Петър Витанов (113' - Фабио Мартинс), Георги Илиев /к/, Аристоте Ндонгала –  Радослав Василев (63' - Марек Кузма) - Мартин Минчев (46' - Георги Божилов)