Атлетико Мадрид е първият носител на трофея в новосъздадения турнир Лига Европа! Във финалния мач на стадиона в Хамбург, „дюшекчиите” победиха Фулъм с 2:1 след 120 минути игра и заслужено стигна до историческия успех.

Като цяло двубоят бе равностоен, но по-добрите положения бяха именно за испанците, които стигнаха до триумфа след два гола на Диего Форлан (32’ и 116’). Попадението за Фулъм отбеляза Саймън Дейвис в 37-та минута.

Двубоят започна с лек натиск за символичните домакините от Атлетико, които още в 12-та минута бяха много близо до гола. Дани Мърфи направи сериозна грешка като подаде топката на Агуеро, който пък намери добре Форлан. Уругваецът си спря топката отляво на наказателното поле и с диагонален удар по земята удари лявата греда на вратата на Де Хеа. След него и Хосе Антонио Рейес имаше не лоша възможност, но ударът му бе отразен от Марк Шварцер.

Усилията на „дюшекчиите” обаче бяха възнаградени и в 32-та минута те стигнаха до първия гол в мача. Рейес открадна топката след грешка на Диксън Етуху и центрира към Серхио Агуеро. Аржентинецът добре овладя топката, но ударът му бе много неточен. За негово щастие обаче топката попадна в Диего Форлан, който много майсторски вкара в долния ляв ъгъл на Шварцер за 1:0. При попадението останаха съмнения за засада, но голът бе зачетен и така Атлетико поведе в резултата.

Без никакво положение обаче, Фулъм изненадващо стигна до равенство само пет минути след гола за испанците. След продължително разиграване Боби Замора получи топката на границата на наказателното поле, но се забави с изстрела и в крайна сметка подаде трудно към Деймиън Дъф, който пък отклони отдясно за Золтан Гера. Унгарецът центрира меко, Переа опита да изчисти с глава, но топката попадна в краката на Саймън Дейвис, който от близко разстояние от воле не остави шансове на младия Де Хеа и вкара за 1:1.

В самия край на полувреме Диего Форлан имаше нова възможност, но тя не бе оползотворена и така полувремето завърши при 1:1.

Втората част започна с натиск на лондончани, които поне в първите няколко минути не дадоха на своя съперник да излезе от полето си. В тези минути Деймиън Дъф и голмайсторът Саймън Дейвис имаха положения, които обаче не можаха да реализират.

Постепенно Атлетико взе инициативата и бе по-дейният отбор в последните двайсетина минути на редовното време. Освен няколко разбърквания обаче, „дюшекчиите” не осъществиха нищо опасно и така закономерно двубоят стигна до продължения.

Допълнителните 30 минути започнаха много спокойно, като и двата отбора внимаваха повече да не допуснат гол, отколкото за действията си в атака. По всичко изглеждаше, че ще се стигне до дузпи. Не така обаче мислеше Диего Форлан, който в 116-та минута с втория си гол в мача донесе трофея за своя отбор. Серхио Агуеро пое топката отляво и центрира в наказателното поле, където от трудна ситуация Форлан засече топката с десния си крак, тя мина през краката на Бреде Хангеланд и след лек рикошет влезе във вратата на Марк Шварцер.

В оставащите четири минути, англичаните, които явно мислеха за дузпите, не можаха да реагират и да стигнат до нещо по-опасно пред вратата на Де Хеа.

Така Атлетико стигна до едва втория си международен успех след далечната 1962 година, когато печели несъществуващата вече Купа на Купите.