България взе участие в първото отборно първенство по шахмат за хора със зрителни увреждания, организирано от IBCA (международната брайлова шахматна асоциация).
Негов домакин бе полската столица Варшава. Съревнованието се проведе в девет кръга по швейцарската система при контрола 120 минути за 40 хода, а след това по още 60 минути при продължаване на партията. Всички шахматисти следваше да носят брайлови шахматни дъски, защото небрайлови такива не бяха допустими за игра на форума. Игра се със специализирани тактилни (брайлови) шахматни часовници или електронни говорещи.
В надпреварата участие взеха 13 отбора от 12 държави - България, Великобритания, Германия, Испания, Литва, Полша, Полша 2, Русия, Турция, Украйна, Франция, Холандия, Хърватска.
Българският национален отбор бе в следния състав: Расим Низам международен майстор (капитан), Александър Тодоров, Йордан Георгиев и младата надежда 15-годишната Габриела Илиева. Треньор на националите е инж. Димитър Илиев, който е личният наставник на българския шампион Расим Низам. Резервата на отбора Георги Гергов беше и водач на делегацията.
Участието на българските шахматни национали стана възможно благодарение на субсидията на ФСХЗУ предоставена от Министерството на младежта и спорта и с решаващата финансова подкрепа на Съюза на слепите в България.
Българските национали по дъски бяха, както следва:
първа дъска - Расим Низам
втора дъска - Александър Тодоров
трета дъска - Йордан Георгиев
четвърта дъска - Габриела Илиева
Отборът ни изигра 8 срещи и почиваше в един от кръговете.
В първия кръг, шахматистите ни претърпяха категорична загуба от домакините и фаворити за титлата Полша с резултат 0:4 т.
Във втория кръг българите бяха безкомпромисни срещу Великобритания и така с разгромното 4:0 т. дадоха силен тласък и за шахматния брекзит на поданиците на кралицата.
В третия кръг България преплува Ла Манша и срази петлите с 3.5:0.5 т.
В четвъртия кръг украинците, въпреки вътрешно и външно политическото им лабилно състояние, което очевидно не им се отразява негативно, защото са втори по ело на първенството и надделяха безкомпромисно с 4:0.
В петия кръг срещу германците, Расим Низам, Йордан Георгиев и младата ни надежда Габриела Илиева постигнаха ремита, но в крайна сметка с 2.5:1.5 победата остана за гражданите на фрау Меркел.
В шестия кръг, отборът почиваше, а в седмия се изправи срещу сборная. Не може да се каже, че жребият на евро2016 беше от най-благосклонните към България. Русия е с най-висок рейтинг от всичките отбори на първенството. Нашите шахматисти играха повече от добре. На първа дъска Расим направи невероятна победа срещу световния шампион до 20 години и вицеевропейски шампион Станислав Бабарякин, а на четвърта Габриела поднесе голямата изненада и извоюва реми срещу Алексей Комисаров. Така с 1.5:2.5 т. отстъпихме на братушките.
В осмия кръг безапелационно се разправихме с Холандия и жителите на ниската земя трябваше да преглътнат 4 горчиви, а не весели хапове, тъй като всичките българи спечелиха партиите си по един блестящ начин.
В последния девети кръг се изправихме отново срещу супер сила - Испания. Капитанът успя да спечели своята партия, но останалите загубиха и в крайна сметка 3:1 точки за сънародниците на дон Кихот.
И така, активът на България е 3 победи срещу Великобритания и Холандия с по 4:0 т. и срещу Франция с 3.5:0.5 т. Регистрирахме загуби от Полша и Украйна с по 0:4 т., от Русия и Германия с 1.5:2.5 т. и от Испания с 1:3 т.
А ето и спечелените точки по дъски:
1. Расим Низам 5.5 т.
2. Александър Тодоров 3 т.
3. Йордан Георгиев 3.5 т.
4. Габриела Илиева 3.5 т.
Така в крайното класиране България зае седмото място, а европейски шампион стана домакинът Полша, следван от Украйна и Русия. 4 място за Испания, 5 - Германия, 6 - Литва, 7 - България, 8 - Полша 2, 9 - Турция, 10 - Хърватия, 11 - Франция, 12 - Холандия и 13 - Великобритания.
Участниците в Европейското първенство по шахмат за хора със зрителни увреждания бяха наградени от полския министър на спорта, с което домакините показаха своята подкрепа за спорта сред хората със зрителни увреждания.
България имаше най-младия шахматист на първенството - 15-годишната Габриела Илиева.
Участието на България на Евро2016 с оглед незавидната ситуация, в която се намира спорта за хората със зрителни увреждания у нас, е твърде сносно представяне, което допринесе за запазване доброто име на държавата в шахматно отношение. Не е за пренебрегване фактът, че националният ни отбор игра с всички от първата петорка, обстоятелство, което в никакъв случай не може да се охарактеризира като благоприятно.
В първата половина на октомври предстои световно първенство, за което все още не са осигурени средства, така че вероятността България да не може да участва е повече от реална.
Но всички се надяват, че ще се намерят варианти, за да може страната ни да бъде част от световното шахматно семейство и да изпрати своите шахматисти на първенството, където да се бори за достойно класиране, защото Расим Низам е шахматист от световна класа, а младата Габриела Илиева дава всички индикации, че има невероятен шахматен потенциал, за който трябва да се положат максимални усилия и да се направи всичко възможно, за да се развие и да представя България на едно високо равнище занапред.
Коментирай