Шефът на Съдийската комисия към БФС Петър Петров даде обширно интервю за „Спортно шоу Гонг“, в което говори за състоянието на българското съдийство в момента, новите правила в реферирането и напрежението върху комисията.
„Съдийското е функция на футбола и ние сме тези, които обслужваме футболната игра, така че спокойствие няма, защото интересите на клубовете са да побеждават“, започна Петров, който обясни каква е ролята в Съдийската комисия на представителя на УЕФА Марк Бата, Петър Петров сподели: „От февруари месец той е с постоянен договор като консултант по съдийските въпроси към българския съюз, решенията ги взима комисията, но той като консултант има решаваща роля в селекцията, подбора, обучението на съдиите ни.“
„Нека стъпка по стъпка да вървим, засега се надяваме да имаме есента в груповата фаза на Лига Европа (съдии б.р.), което ще е стъпка напред. Имали сме съдия, който е свирил в Шампионска лига. Последните години имахме малко отстъпление, сега искаме да се върнем там, където ни е мястото.“
„Това, което нашите съдии покажат на терена, по тези качества се оценяват в УЕФА. Явно, че в последните години е имало отстъпление в тяхното представяне в УЕФА. В международното съдийство има строга йерархия.“
„Последните години се работи спокойно, ако те правят някакви компромиси си е за тяхна сметка. Ако всеки от тях не се доказва като лидер на терена, ще мине назад в ранглистата. Сега се дава възможност да покажат своите качества. Всички отбори заявяват, че искат феърплей. Собствениците осъзнаха, че трябва да има феърплей, за да се представят добре в Европа.“
„Каквото е нивото на отборите ни в международен план, такова е представянето и на съдиите ни. Когато искаме среща с представителите на клубовете, всеки сезон идват хора, които не са тези, които пряко да препредават правилата на футболистите. Ние затова искаме среща с треньорите, може и да е някой от щаба. Има над 76 нови клаузи, които от 1 юни влизат в сила. Съдиите ще бъдат обучение, но и нашите играчи, които ще излязат в чужбина, трябва да ги научат. От кого ще ги научат? От треньорите.“
„Треньорът трябва да се запознаят точно как се интерпретират от съдиите. Най-отговорно заявявам, че реалните собственици на клубовете, тъй като аз макар и временно, вече 6-7 месеца пряко в назначенията, не виждам натиск от тях така както е било преди 15 години, когато съм бил съдия.
„Нивото на влияние, това са тези в треньорските щабове, които работят за премии, за доказване. Може би манталитетът е остарял, че тръгват да търсят грешките в съдийството, а не в своята тактика. Съдиите също анализират и разузнават отборите. Треньорите трябва да разузнават отборите, а не кой е съдия.“
„То ще продължи подмладяването, търси се балансът. Очакваме формата на първенството. Аз като председател ще съм много щастлив да имаме отбори, защото колкото повече отбори има, толкова повече млади съдии ще навлизат. За мен е мъка, защото някои момчета получават шанс на 5-6 мача веднъж.“
„С господин Бата и цялата комисия ще сме особено щастливи форматът на новото първенство да е с повече отбори, за да може да селектираме повече млади съдии да свирят. Неговата философия е, че съдиите трябва да свирят всеки кръг, за да поддържат форма и да повишават качеството си. Трудно се поддържа една много добра форма като нямаш мачове.“
„Ники Йорданов е на 41 години, международен съдия. Съдийството се оценява като добро. Нямаше допуснати важни грешки, бяха посочени грешките, това бяха няколко нарушения, но това са грешки, които могат да се изчистят. Като цяло съдийската бригада се справи добре.“
„В А група имаме въведени дублиращ асистент съдийски наблюдател, който гледа по телевизията и гледа повторенията и така веднага имаме наблюдение, дали е коректно решение и така при анализа да се покажат грешките. Обадих се на Георги Виденов от Бургас, той е гледал повторението и каза, че е коректно решение.“
На въпрос, дали самите съдии научават веднага, дали решенията им са правилни, Петров коментира: „Те си виждат на полувремето, но това е лошо. Защото може да тръгнат на компенсиране второто полувреме. По-добре е на полувремето да забравят какво са решили през първото полувреме. Хората разбират, когато грешката е човешка. Но те няма как на момента да разберат, дали е грешно решение.“
Относно въвеждането на новите технологии в помощ на съдиите, Петров коментира:
„Футболът се играе от хора, съдиите също са хора и те грешат. Това за голлинията, да. Голът е най-тежкото наказание във футбола. Футболът не се играе на червени, жълти картони, а на голове. Резултатът от един мач е голът, това е. Когато има влияние на крайния резултат, наистина трябва да се въведе тази технология, защото голът е смисълът, целта.“
„Представете си в бързината на Меси да е засада на ръба и да тръгнем сега да спрем и да гледаме, дали е в засада. Това няма да е вече футбол.“
„С идването на господин Бата се дочу още в първия мач за Лудогорец – Левски, че може да има жребий. Той се учуди, че е възможно. Такава практика в УЕФА няма, така че няма как да става след неговото идване.“
„Той каза: Вие имате 6 международни съдии, ако вие им нямате доверие, как ние от УЕФА може да им имаме доверие.“
„Много трудно се променят правилата, но тази година ще има промени. И с господин Бата си говорихме, че нашите отбори трябва да ги научат, защото ще почнат от първи квалификационен кръг. Знаем ги, но не искаме да ги коментираме. Господин Бата държи това да не се обявява. Преди Европейското Колина ще даде пресконференция пред всички медии.“
„С вас работим по-добре, отколкото с треньори и играчи. Апелирам, че най-вече треньорите и играчите трябва да знаят проблемите.“
На въпрос кои са българските съдии с най-голям шанс да свирят мачове от груповата фаза на Лига Европа, шефът на съдиите отговори: „Двама са – Никола Попов и Георги Кабаков. Също и Ивайло Стоянов. Това е триото, което е във Втора група и има най-големи шансове. Ще им се даде шанс в квалификационните кръгове. В края на краищата трябва да има някакви цели.“
Коментирай