Осми ден от окупацията на студентите. Протестът набира все по-широка подкрепа. Вчера към инициаторите от Софийския университет се присъединиха представители на УНСС, НАТФИЗ, Нов български университет и Великотърновския университет.

Подкрепата си към действията на студентите-окупатори изразиха и колегите им от Благоевградския и Пловдивския университет. Български студенти от редица университети по света също декларираха подкрепа.

Снощи екип на Нова телевизия беше допуснат в сградата на „Алма матер” и за първи път от началото на окупацията медиите показаха „отвътре” как живеят т.нар. „Ранобудни студенти”.

Днес представители на университетите, подкрепящи окупацията, са поканени в Ректората на Софийския университет, за да обсъдят съвместните си действия. Исканията остават същите - оставка на правителството и нови избори.

Протестиращите срещу кабинета „Орешарски” вчера подкрепиха студентската окупация. Малко след 18.00 ч. те блокираха движението пред Ректората. Студентите излязоха от сградата и се вляха в шествието. Основното искане на протестиращите остава оставката на правителството и насрочване на дата за предсрочни избори.

В подкрепа на студентите се подновяват и сутрешните протести пред Народното събрание под надслов „Сутрешна блокада на парламента и СУ”.

„Вярваме в студентите и в тяхната способност и право на ефективно гражданско неподчинение. Подкрепяме тях и се изправяме лице в лице с нелегитимната власт. Всички имаме право на протест. Да го превърнем в граждански дълг”, призовават организатори на сутрешната демонстрация, посочва в. „Стандарт”.

Междувременно студентският съвет към Медицинския университет - София организира днес референдум. Студентите ще трябва да гласуват „за” или „против” окупациите на университети като форма на протест.

Пред Дарик председателят на Съвета на ректорите и ректор на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев алармира за риск от хаос във висшето образование. Той изрази недоумението си от факта, че протестиращите студенти издигат политически искания, а не се интересуват от парите за висшето образование.

„Докато ректорите извоювахме повече пари за всички университети в бюджета за догодина - като най-голямо е увеличението за Софийския университет, студентите излизат с абстрактни искания”, подчерта проф. Митев.

„Тук вече става дума за политически искания. И всички ректори сме единодушни, че това няма място в университетите. Политика не може да се прави в университета и това е залегнало и в закона”, коментира още професорът.