В 15 града днес недоволни от високите сметки за ток и парно граждани излязоха на протести. Призивите им бяха да се спрат своеволията в държавната политика в областта на енергетиката, информира DarikNews.bg.
Близо 1000 души се събраха пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в столицата. Около час протестиращите чакаха министър Делян Добрев да излезе и да разговаря с тях. Той покани някои от тях на среща в министерството, но те настояха да излезе пред множеството.
Когато той се появи пред сградата и се приближи до протестиращите, обграден от медиите, недоволните граждани разкъсаха загражденията и започнаха да го замерят със снежни топки. Делян Добрев беше уцелен няколко пъти в лицето, удари получиха и журналистите около него.
Тогава жандармеристи и полицаи успяха да издърпат министъра от тълпата и да го приберат в сградата. Органите на реда грубо избутали журналистите, съобщи репортерът на Дарик. След това протестиращите продължиха към Народното събрание и Столична община.
Това е поредната активност на гражданите на София, след като на 20 януари изгориха декемврийските си сметки за парно пред Столична община. В столицата някои от абонатите на „Топлофикация” получиха фактурите си за декември със значително увеличение на разхода, като при някои увеличението беше със 100% спрямо декември 2011-а. Много оплаквания срещу сметките за ток, изпратени от ЧЕЗ, в Благоевград, Гоце Делчев,Шумен, Сандански и Петрич. Недоволните клиенти на компанията гориха на публични места сметките и обявиха, че няма да ги платят.
Протестът във Варна срещу високите цени на тока се превърна в шествие, в което се включиха около 1000 души. Бунтуващите се хора блокираха пътя Варна-Бургас. По Аспаруховия мост движение няма. Охраняващите протеста полицаи не успяха да осигурят поне едното платно на моста, тъй като хората спират всеки автомобил. Единствено бременна жена на път за болницата бе допусната.
Около час преди това възрастен мъж запали демонстративно сметката си за ток, лягайки на пешеходната пътека пред общината, което взриви тълпата. Примера му последваха още няколко души.
Стотици добричлии се включиха в протеста срещу високите сметки за ток и монопола на енергоразпределителните предприятия. Протестиращите в Добрич се събраха пред храм „Свети Георги”, след което шествието потегли по пешеходната зона до сградата на Енергото. Под звуците на тромби множеството скандираше „Мафия” и „Монополите вън”, като полицията отцепи едното платно на бул.„25 септември”. Пред входа на Енергото хората изсипаха жълти стотинки.
Добричлии подкрепиха исканията на националния протест - национализация на енергоразпределителните дружества; премахване на всички посредници, като НЕК да поеме тяхната функция; разсекретяване на всички договори в сектора енергетика; търсене на отговорност на подписалите ги лица; електроенергията, произведена от АЕЦ Козлодуй, да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото; да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК.
„Не е нормално да има посредници и токът да се продава на цени 17-18 ст., при минималните ни заплати”, заяви един от протестиращите. Според друг сегашното положение се дължи на трупани с годините грешки, но чашата вече е преляла.
„Не разбирам каква ми е реалната цена на тока. Не разбирам колко киловата съм потребила, но трябва да платя, защото иначе ще ми отрежат тока. Аз съм много гневна, имам задължения и нямам никакви права, държавата я няма”, сподели жена. Според друга всички правителства назад във времето имат вина за скъпия ток.
100-ина души в Русе се събраха по обяд на протест срещу високите сметки за ток. Те поставиха транспаранти с надписи като „Енерго Про - изхвърли боклука” и „Енерго Про - Опасно за нас” пред входа на централния офис на Енергото на улица „Мостова” в крайдунавския град.
Протестиращите скандираха: „Паразити” и изказаха възмущението си от високите сметки за ток през този месец. Събралите се русенци коментираха, че сметките им са двойни по-високи от предходния месец. Част от протестиращите обясниха, че се отопляват с камини и с парно, а въпреки това имат големи суми за електроенергия.
В Монтана разгневени граждани замериха с яйца сградата и охраната на ЧЕЗ-Електроразределение. Около стотина души се събраха днес по обяд пред офиса на монополната фирма, за да изразят протеста си срещу необяснимо високите, по общо мнение, сметки за ток. Множеството хора бе добре охранявано от полицията и жандармерията, но представители на монополното дружество така и не се появиха. Недоволството си протестиращите изразиха първо като показно изгориха изпратените им фактури със сметки си за ток и след това замериха с яйца сградата на фирмата.
В Лом около 400 души се подписаха в подписка за разтрогване на договора, с които е продадена електроразпределителната мрежа на чешкия инвеститор.
Над 2000 души протестираха срещу енергоразпределителното дружество EVN в Пловдив. Недоволните от високите сметки за ток се събраха пред Централна поща в града, след което преминаха на шествие до централата на австрийската компания. Част от протестиращите подпалиха сметките си за ток и хвърляха жълти стотинки по сградата на EVN.
Два автомобила на енергоразпределителното дружество - „Рено Меган” и „Форд Фиеста” са изгорели тази нощ, съобщиха от полицията. Те са били паркирани в пресечка до сградата, където по обяд се събраха и протестиращите. От дружеството съобщават, че са предоставили на полицията видеозапис с две маскирани лица, които подпалват колите.
Във Велико Търново десетки се събраха пред касите на Е.ОN в старата столица, за да протестират срещу високите сметки за електроенергия. На протеста имаше и хора с побелели коси, които настояха България да си върне контрола над енергетиката, защото тяхното поколение е сторило централите и преносната мрежа. Освен това в страната има достатъчно хора, които могат да управляват процесите, смятат те. Според тях нещата ще се оправят с дърво.
Едва петдесетина души протестираха и в Стара Загора срещу високите сметки за ток. Те се събраха пред енергоразпределителното дружество в града. Протестът премина спокойно, липсваха скандирания, лозунги, както и представител на дружеството, чиято врата беше заключена в неделния ден. Няколко възрастни жени, които бяха разбрали от медиите за събитието си донесоха фактури, в които посочиха удвоените според тях сметки.
„Да си ходят. Не ме интересува какви са. Искаме енергоразпределителните дружества да бъдат държавни и да плащаме реални сметки за ток”, бяха исканията на присъстващите.
Над 3000 души се включиха в третия пореден протест срещу високите сметки за ток в Благоевград. Протести се проведоха и в Сандански, Петрич, и Гоце Делчев.
Гражданите в Благоевград се събраха пред клиентския център на електроразпределителното дружество, откъдето със скандирания „Мафия”, „България за българите” и „Да изгоним ЧЕЗ от България”, те поеха и преминаха през полицейската дирекция, продължиха по главната улица на областния център, преминаха през площада, пред сградата на Община Благоевград и отново стигнаха до центъра за клиенти на електроразпределителното дружество. Протестиращите настояха за отговорност, както от ЧЕЗ, така и от управляващите.
Те се заканиха, че ако не бъдат чути, ще се стигне до граждански неподчинение. „Ще блокираме Е-79. Всеки ден ще е така до победата”, скандираха недоволните клиенти на електроразпределителното дружество.
Организаторът на протеста и председател на гражданско сдружение „СИЛА”-Благоевград Людмила Манова обяви, че в понеделник ще стартира и подписка за провеждането на Национален референдум, с който да се потърси мнението на гражданите, дали ЧЕЗ трябва да си отидат от България. В знак на протест срещу чешкото дружество, събралите се над 3000 души изпяха химна на България. Освен това по време на шествието звучаха и възрожденски песни, сред които бе и „Боят настана”.
Сред дошлите, да изкажат несъгласието си с политиката на електроразпределителното дружество, бяха и представители на политически партии, които опитаха да политизират шествието, чрез издигнати транспаранти. Те обаче веднага бяха свалени от организаторът на инициативата Людмила Манова. „Няма да допуснем партии да си правят ПР на гърба на потърпевшите от ценовата политика на ЧЕЗ Това е изцяло граждански протест”, бяха категорични организаторите на инициативата.
По време на шествието гражданите отново се заканиха да не плащат високите си сметки за ток. "Никой да не плаща ток, нека да са в шок”, скандираха още, събралите се на протеста. Следващата инициатива, свързана с недоволството на гражданите от високите сметки за ток е насрочена за 11 февруари от 18.00 ч., пред сградата на Община Благоевград.
Исканията към енергийния сектор са: национализация на ЕРП-тата; премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция; разсекретяване на всички договори в сектора; търсене на отговорност на подписалите ги лица; електроенергията, произведена от АЕЦ „Козлодуй”, да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото; да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК.
По отношение на топлинната енергия гражданите настояват за” индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите/гражданите; уредите да отчитат в МВт/ч; реално отчитане на изразходваната топлоенергия.
Коментирай