Дебютантът на олимпийски игри Дания поднесе изненадата в първия ден на мъжкия турнир по хокей на лед в Пекин с победа с 2:1 (2:0, 0:1, 0:0) над Чехия.

Датчаните нанесоха удара си с два гола в първата третина на мача. Маркус Лауридсен откри след 11:21 минути игра, а точно шест минути след това 37-годишният Франс Нилсен, бивш играч на Ню Йорк Айлендърс и Детройт Ред Уингс, удвои.

Капитанът на чехите Роман Червенка върна един гол в началото на втората третина и изглеждаше, че олимпийските шампиони за 1998 година са се отърсили от първоначалния шок. До края на двубоя обаче чехите така и не успяха да преодолеят за втори път Себастиан Дам, който приключи мача с 39 спасявания на сметката си. В самия край на срещата датчаните пропуснаха няколко добри шанса за нов гол, но и без тях тимът стигна до напълно заслужена победа.