Испания победи Италия с 1:0 в чакания с най-голям интерес мач от груповата фаза на UEFA EURO 2024. "Ла Фурия" изигра много силен мач в Гелзенкирхен и пропусна да разгроми своя съперник. Единственият гол в срещата падна в 55-ата минута, когато Рикардо Калафиори намери собствената си врата.
С успеха възпитаниците на Луис де ла Фуенте събраха 6 точки и си осигуриха място на осминафиналите, като със сигурност ще заемат първото място в група В. Италия остава на втора позиция с три точки, докато Албания и Хърватия са с по една.
Испания изигра впечатляващ мач, въпреки че постигна минимална победа. Иберийците имаха пълен контрол над двубоя, като пропуснаха няколко отлични положения за гол. Над всички беше Нико Уилямс. Фланговият нападател беше неудържим за защитата на "скаудра аздзура".
Испания започна силно мача, като още във 2-ата минута Джанлуиджи Донарума трябваше да спасява удар с глава на Педри. Малко след това Нико Уилямс също пропусна да се разпише с глава. В 23-ата минута вратарят на Италия трябваше да спасява и удар на Алваро Мората.

В 25-ата минута Донарума прояви блестящ рефлекс след шут от далечна дистанция на Фабиан Руис. Малко преди края на първата част стражът отрази и удар на Фабиан Руис от границата на наказателното поле.
Втората част започна със сериозен пропуск на Педри, дошъл след нов страхотен пробив на Нико Уилямс отляво. Логичното се случи в 55-ата минута. Пореден пробив на Нико Уилямс отляво завърши с остро центриране. Алваро Мората отклони топката, а Донарума опита да избие. Вратарят обаче не го стори добре, като топката се озова на пътя на Рикардо Калафиори, но той не успя да я изчисти, а вместо това я насочи във вратата си.

След час игра страхотен удар на Ламин Ямал профуча опасно покрай вратата. Десет минути след това отлична акция отляво на Уилямс завърши с удар, който срещна горната греда.

В продължението на срещата Айосе Перес на два пъти се озова на стрелкова позиция, но Донарума успя да се справи и двата пъти.
В последните мачове от групата Испания се изправя срещу Албания, а Италия ще мери сили с Хърватия.

FT .

1 : 0

• 55’ (а.г.) Рикардо Калафиори
Излъчва се по
  • Край на мача.

90+6'
  • Жълт картон за Карвахал.

90+4'
  • Микел Мерино заменя Фабиан Руис.

90+4'
  • Айосе Перес се озова сам срещу Донарума, но вратарят успя да отрази удара му.

90+2'
  • Айосе Перес се преодоля с лекота Джовани Ди Лоренцо и Андреа Камбиазо отляво, навлезе в наказателното поле и потърси далечния ъгъл, но Донарума спаси.

90+1'
  • Италия получи право да изпълни корнер, при което се стигна до напрежение в наказателното поле между играчи на двата отбора. След изпълнението на ъгловия удар Оярсабал не успя да изчисти, но Унай Симон внимаваше и улови.

86'
  • Джакомо Распадори влиза на мястото на Лоренцо Пелегрини.

82'
  • Испания изпълни късо корнер. Алекс Баена подаде към Феран Торес, а нападателят центрира в наказателното поле. Там Аймерик Лапорт нанесе удар с глава, но много неточно.

81'
  • Айосе Перес заменя Нико Уилямс.

78'
  • Микел Оярсабал влиза на мястото на Алваро Мората.

78'
  • Италия получи право да изпълни пряк свободен удар на около 20 метра от вратата на Симон. Лоренцо Пелегрини обаче прати топката над вратата.

74'
  • Педри е заменен от Алекс Баена.

71'
  • Феран Торес влиза на мястото на Ламин Ямал.

71'
  • Гредата спаси Италия! Кукуря подаде към Уилямс отляво. Фланговият нападател веднага смени посоката, навлезе навътре и потърси далечния ъгъл, но топката срещна горната греда.

70'
  • Жълт картон за Робин Льо Норман.

66'
  • Матия Дзакани заменя Федерико Киеза.

64'
  • Матео Ретеги влиза на мястото на Джанлука Скамака.

63'
  • Испанците продължиха обстрела към вратата на Италия. Ламин Ямал проби отдясно и потърси далечния ъгъл, като топката профуча опасно покрай вратата.

60'
  • Робин Льо Норман надскочи Калафиори след центриране от корнер на Нико Уилямс и насочи към десния ъгъл, но Андреа Камбиазо успя да изчисти топката пред голлинията.

58'
  • Мората напредна през центъра и нанесе силен удар, който Донарума изби в корнер.

57'
  • ГООЛ ЗА ИСПАНИЯ! Пореден пробив на Нико Уилямс отляво завърши с остро центриране. Алваро Мората отклони топката, а Донарума опита да избие. Вратарят обаче не го стори добре, като топката се озова на пътя на Рикардо Калафиори, но той не успя да я изчисти, а вместо това я насочи във вратата си.

55'
  • Донарума улови удар на Педри от далечна дистанция.

53'
  • Второто полувреме започна по идентичен начин на първото и иберийците редуваха атака след атака. Нико Уилямс получи от Ламин Ямал отляво, след което подаде към Марк Кукурея до аутлинията. Крайният защитник върна към вратаркото поле, където от 5-6 метра Педри не намери очертанията на вратата от отлична позиция.

52'
  • Жълт картон за Браян Кристанте.

47'
  • Андреа Камбиазо заменя Давиде Фратези.

46'
  • Браян Кристанте заменя Жоржиньо.

46'
  • Начало на втората част.

46'
  • Край на първата част.

45+2'
  • Едва в края на полувремето италианците погледнаха по-смело към вратата на Унай Симон. Николо Барела подаде отдясно към Федерико Киеза. Фланговият нападател напредна и нанесе удар, но не намери очертанията на вратата.

45+2'
  • Родри получи жълт картон и ще бъде наказан за една среща.

45+1'
  • Алваро Мората заложи топката за Фабиан Руис пред наказателното поле. Халфът мигновено нанесе удар, но не затрудни Донарума.

41'
  • Испанците продължиха да нападат. Даниел Карвахал направи двойно с Фабиан Руис отдясно. Крайният защитник намери Родри пред наказателното поле, а халфът нанесе силен удар, който Рикардо Калафиори успя да избие.

28'
  • Родри също опита да изненада Донарума от далечна дистанция, но ударът му не намери целта.

27'
  • Вратарят на Италия изби мощен шут на Фабиан Руис от над 25 метра.

25'
  • Ламин Ямал навърза няколко противникови футболисти и подаде към Алваро Мората в наказателното поле. Капитанът на испанците опита да се освободи и нанесе удар от малък ъгъл, с който Донарума се справи.

23'
  • Испания продължи да атакува по-опасно и отново беше близо до гол. Иберийците организираха бърза атака, при която Алваро Мората се беше изтеглил отляво. Нападателят получи топката и центрира в наказателното поле, където от няколко метра Нико Уилямс с глава прати топката покрай вратата.

10'
  • Първата добра възможност в мача се откри пред Испания. Нико Уилямс напредна отляво и центрира остро в наказателното поле, където Педри нанесе удар с глава под гредата, но Джанлуиджи Донарума изби.

2'
  • Начало на мача.

• Стадион: VELTINS-Arena
    Излъчва: Diema, Diema

Испания - Италия 1:0

1:0 Рикардо Калафиори (55-автогол)

Испания: 23. Унай Симон, 2. Даниел Карвахал, 3. Робин льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 8. Фабиан Руис (90 - 6. Микел Мерино), 16. Родри, 20. Педри (71 - 15. Алекс Баена), 19. Ламин Ямал (71 - 11. Феран Торес), 17. Нико Уилямс (78 - 26. Айосе Перес), 7. Алваро Мората /к/ (78 - 21. Микел Оярсабал)

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 10. Дани Олмо, 11. Феран Торес, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума /к/, 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори, 3. Федерико Димарко, 8. Жоржиньо (46 - 16. Браян Кристанте), 18. Николо Барела, 10. Лоренцо Пелегрини (82 - 11. Джакомо Распадори), 7. Давиде Фратези (46 - 24. Андреа Камбиазо), 14. Федерико Киеза (63 - 20. Матия Дзакани), 9. Джанлука Скамака (63 - 19. Матео Ретеги)

Резерви: 12. Гулиелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бунджорно. 6. Федерико Гати, 11. Джакомо Распадори, 13. Матео Дармиан, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 19. Матео Ретеги, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Майкъл Фолоруншо

Селекционер: Лучано Спалети

Ж.к.: Родри, Робин Льо Норман, Даниел Карвахал (Испания); Браян Кристанте (Италия)

Съдия: Славко Винчич (Словения)

Стадион: "Фелтинс Арена", Гелзенкирхен