Италия и Турция не успяха да се победят и завършиха наравно при резултат 0:0 в контролен двубой, който е част от подготовката на двата отбора за предстоящото Европейско първенство в Германия през лятото. Срещата на стадион „Ренато Дал’Ара“ в Болоня не предложи много чисти положения, като "адзурите" удариха греда в края на първото полувреме. След почивката и двата тима се разиграха и имаха по една-две добри ситуации, които, обаче, не доведоха до попадение.

Снимки: Gulliver/GettyImages
82 снимки

За възпитаниците на Лучано Спалети предстои още един мач срещу Босна и Херцеговина, докато тези на Винченцо Монтела ще премерят сили с Полша преди началото на първенството на Стария континент.

Настоящият европейски първенец Италия попадна в най-тежката група „B“ на UEFA EURO 2024, където са още тимовете на Албания, Хърватия и Испания. Турция пък беше изтеглена в група „F“ заедно с отборите на Чехия, Португалия и дебютанта Грузия.

Италия Турция

източник: Sofascore.com

Срещата стартира с възможност за домакините от Италия в седмата минута, когато Матео Ретеги си освободи пространство пред наказателното поле и стреля, но неточно над вратата.

Шест минути по-късно Турция отговори с удар на капитана Хакан Чалханоолу от фал, но в стената. Топката отново попадна в него и той шутира от дистанция, но покрай вратата на Гулиелмо Викарио.

„Скуадра адзура“ имаше нов шанс в 19-ата минута, когато Лоренцо Пелегрини също стреля от пряк свободен удар, но и той не беше точен, като топката премина покрай вратата на Алтай Байъндър в аут.

Първата по-сериозна възможност дойде в 24-ата минута и бе на сметката на югоизточните ни съседи. След центриране от ъглов удар към далечната греда Каан Айхан стреля с глава, но много малко над напречната греда на Викарио в аут.

78 снимки

Италия организира хубава атака в 32-ата минута, когато отне топката в средата на терена, Браян Кристанте центрира остро отдясно в наказателното поле, където, Матео Ретеги се размина с топката. Тя, обаче, стигна до Федерико Киеза на далечната греда, който не успя да отправи достатъчно добър удар и шутира в аут.

Три минути преди почивката се наложи да бъде извършена принудителна смяна в състава на Турция, когато Озан Кабак се наложи да бъде изнесен на носилка, а на негово място се появи Мерих Демирал.

Италия - Турция / Международна приятелска среща, 04.06.2024 г.

източник: Снимки: Gulliver/GettyImages

Най-интересното за първата част дойде в последната трета минута от добавеното време, когато и двата отбор имаха по един отличен шанс да поведат в резултата. Първо, Баръш Йълмаз получи чудесно центриране около точката за дузпа и стреля с глава, но над вратата на Викарио.

В следващата атака Федерико Димарко получи отляво в наказателното поле и шутира, но кълбото рикошира в защитник и мина над вратата. При последвалия корнер Брайън Кристанте беше изпуснат и стреля с глава, но нацели лявата греда на Байъндър, а веднага след това бе свирен и последния съдийски сигнал за първото полувреме, в което не видяхме нито един точен удар към двете врати.

На почивката Лучано Спалети направи две промени в състава си и пусна в игро Матиа Дзакани и Андра Камбиазо, които замениха Федарико Киеза и Рикардо Орсолони. Винченцо Монтела също направи смяна, като на терена се появи Абдюлкадир Йомюр, който замени Огуз Айдън.

Първият точен удар в мача бе на сметката на италианците в 52-ата минута, когато Матео Ретеги засече центриране отляво, но твърде слабо и в ръцете на вратаря.

Две минути по-късно и турците стигнаха до първия си изстрел в очертанията на вратата, след като Йълмаз успя да отиграе една отбита топка с глава в наказателното поле, но без проблеми за Викарио, който я улови.

Турция можеше да открие резултата в 63-ата минута, когато след центриране от корнер Мерих Демирал се оказа непокрит и стреля към вратата, но Викарио се отчете с брилянтно спасяване.

Десет минути преди края на редовното време и „адзурите“ бяха близо до гола. Алесандро Бастони центрира отлично към Андреа Камбиазо на далечната греда, но футболистът на Ювентус не успя да отиграе добре топката. В 85-ата минута Камбиазо шутира в пеналтерията, но бе блокирарн.

В последната трета минута от добавеното време на срещата домакините пропуснаха нов отличен шанс да измъкнат победата. Камбиозо проби отляво и пусна чудесен пас за Джакомо Распадори в наказателното поле и шутира по земята към далечния ъгъл, но вратарят Байъндър внимаваше и успя да улови топката. Секунди след това бе свирен и последният съдийски сигнал.

FT  | ИТАЛИЯ – ТУРЦИЯ  0:0