Барселона спечели гостуването си на Елче 2:0 на стадион „Мартин Валеро“ в мач от 20-ия кръг на Ла Лига. Каталунците откриха резултата в 39-ата минута, когато Френки де Йонг бе на правилното място и отблизо реализира. Нидерландецът бе в основата и на второто попадение за гостите, асистирайки на Рики Пуч в заключителните минути на двубоя.

Това бе четвърта поредна победа за Барселона в Ла Лига. По този начин каталунците се настаниха на третата позиция в класирането с актив от 37 точки, на три зад втория Реал Мадрид. В същото време Елче остана на предпоследното място с едва 17 точки.

Gulliver/GettyImages
21 снимки

Домакините стартираха агресивно и още в първите минути се опитаха да застрашат вратата на Марк-Андре тер Стеген. Постепенно каталунците успяха да овладеят контрола на топката и заложиха на постепенни атаки. При една от тях Усман Дембеле изведе Мартин Брайтуайт в наказателното поле, но изстрелът на нападателя бе блокиран от защитник и топката излезе в ъглов удар. След него Антоан Гризман извърши нарушение и не се стигна до опасност за Едгар Бадия.

В 12-ата минута дойде и първият точен изстрел в двубоя. Усман Дембеле центрира от фаул в наказателното поле, където Антоан Гризман акробатично стреля с глава, но стражът на Елче улови.

Барселона притисна съперника си и опита да пресира високо съперника си. В 15-ата минута Едгар Бадия се намеси решително, улавайки топката преди Роналд Араужо да нанесе изстрел с глава.

В 20-ата минута при едно от редките си нападения Елче имаше добър шанс да открие резултата. Йоан Мухика центрира в наказателното поле, където Раул Гути стреля с глава, но топката прелетя над напречната греда.

Каталунците пренесоха играта изцяло в половината на домакините, но сгъстената защитата на "белите" затрудняваше гостите. Именно това принуди Жорди Алба в 28-ата минута да търси мрежата с далечен удар, но топката прелетя покрай десния страничен стълб.

Малко по-късно Педри стреля от въздуха, последва рикошет в тялото на защитник в бяло и топката прелетя покрай левия страничен стълб.

В 39-ата минута Барселона откри резултата. След многоходова атака, Мартин Брайтуайт получи на левия фланг, след което центрира, а Диего Гонзалес в желанието си да изпревари Антоан Гризман бе на път да си отбележи автогол, но Френки де Йонг на голлинията реализира.

Елче опита да отговори мигновено. Жосан отправи плътен изстрел по земя, но Марк-Андре тер Стеген улови.

Барселона имаше претенции за дузпа в началото на второто полувреме за игра с ръка на Диего Гонзалес, но главният съдия Валентин Гомес не бе съгласен с претенциите на футболистите в черно и посочи играта да продължи.

В 56-ата минута домакините имаха отличната възможност да възстановят равенството. Гостите сгрешиха фатално при изнасянето на топката, от което се възползва Емилиано Ригони. Нападателят напредна и стреля в долния десен ъгъл, но Марк-Андре тер Стеген се разтегна максимално и направи великолепно спасяване.

Каталунците отговориха с бърза атака, която завърши с изстрел на Усман Дембеле, но Едгар Бадия показа рефлекс и изби в ъглов удар.

В 67-ата минута Педри проби през центъра и отправи плътен изстрел от границата на наказателното поле, след което топката рикошира в тялото на Диего Гонзалес, но това не изненада Едгар Бадия и вратарят улови.

Барселона продължи да залага на многоходови атаки, но това не водеше до нови опасности пред вратата на домакините, след като Елче продължи да действа при добра подредба и не допускаше откриването на свободни пространства.

В 83-ата минута Франсиско Тринкао проби отдясно, след което нахлу в наказателното поле и отправи изстрел в далечния ъгъл, но Едгар Бадия отново показа добър рефлекс и изби с една ръка.

Три по-късно вратарят на домакините направи поредната си решителна намеса, след като Антоан Гризман центрира в наказателното поле, а Франсиско Тринкао стреля с глава в левия ъгъл, но стражът изби.

В 88-ата минута каталунците удвоиха преднината си. Френки де Йонг направи великолепен самостоятелен пробив. Нидерландецът нахлу в наказателното поле, след което центрира елегантно на далечната греда, където нисичкият Рики Пуч с глава реализира. Това бе и последната опасност пред една от двете врати.