Германия разби Шотландия с 5:1 на старта на UEFA EURO 2024. Възпитаниците на Юлиан Нагелсман изиграха впечатляващ мач и записаха най-убедителната победа в историята на европейските финали. Флориан Виртц откри резултата на "Мюнхен Арена" в 10-ата минута, а девет по-късно Джамал Мусиала. В продължението на първата част Кай Хавертц се разписа от дузпа, при която Райън Портеъс беше изгонен. В 68-ата минута Никлас Фюлкруг вкара четвърти гол, а в 87-ата минута Антонио Рюдигер си отбеляза автогол. Крайният резултат оформи Емре Джан в последните секунди на срещата.

Getty/Gulliver images
62 снимки

Срещата започна вихрено за Бундестима и в 10-ата минута Йозуа Кимих намери Флориан Виртц пред наказателното поле. Офанзивният футболист нанесе силен удар, който Ангъс Гън опита да избие, но топката срещна гредата и влезе във вратата. Така звездата на Байер Леверкузен се превърна в най-младия германец с гол на Европейско първенство.

Домакините продължиха да атакуват и в 19-ата минута Кай Хавертц намери Джамал Мусиала в наказателното поле, който финтира защитник и с мощен шут реализира втори гол. В 25-ата минута главният рефер Клеман Тюрпен посочи бялата точка за нарушение на Райън Кристи срещу Мусиала. След намесата на ВАР обаче се оказа, че фалът е извън наказателното поле, а след неговото изпълнение Гън трябваше да се намесва след шут на Хавертц.

В първата минута на добавеното време Илкай Гюндоган нанесе удар с глава след центриране на Кимих, след което топката се върна в капитана на Маншафта, но той беше фаулиран от Райън Портеъс. Последва намеса на ВАР, след която френският съдия даде дузпа и изгони защитника на "гайдарите". Хавертц реализира от бялата точка за 3:0.

22 снимки

В началото на втората част Мусиала на два пъти се подигра с отбраната на шотландците отляво, но съотборниците му не успяха да реализират. В 68-ата минута това стори резервата Никлас Фюлкруг. Гюндоган опита пробив през центъра, но Грант Ханли опита да го спре. Топката се озова във Фюлкруг, който с бомбен удар вкара четвърти гол. Малко след това гол на Фюлкруг беше отменен заради засада при подаването на Томас Мюлер към него.

В 87-ата минута Андрю Робъртстън центрира от свободен удар, а Йонатан Та и Никлас Фюлкруг не успяха да изчистят. Паскал Грос изпусна Скот МакКена, а той не успя да нанесе хубав удар, но топката срещна тялото на Антонио Рюдигер и влезе във вратата.

В последните секунди от мача Томас Мюлер намери Емре Джан на границата на наказателното поле и халфът с прецизен удар вкара за крайното 5:1.

Следващият мач на Германия е срещу Унгария, докато Шотландия се изправя срещу Швейцария.

Германия Шотландия

източник: Sofascore

FT .

5 : 1

• 10’ Флориан Вирц
  • 19’ Джамал Мусиала
  • 45+1’ (д) Кай Хаверц
  • 68’ Никлас Фюлкруг
  • 90+3’ Емре Джан
  • 87’ (а.г.) Антонио Рюдигер
  • Край на мача.

90+4'
  • ГООЛ ЗА ГЕРМАНИЯ! Домакините организираха многоходова атака отляво, като Томас Мюлер подаде към Емре Джан на границата на наказателното поле и халфът с прецизен удар вкара за 5:1.

90+3'
  • ГОЛ ЗА ШОТЛАНДИЯ! Робъртстън центрира от свободен удар, като Фюлкруг и Та не успяха да изчистят топката. Паскал Грос изпусна Скот МакКена, който опита слаб удар, но топката се удари в Антонио Рюдигер и се озова във вратата на Мануел Нойер.

87'
  • Лирой Сане продължи да тормози отбраната на "гайдарите", като негов удар от средна дистанция премина над вратата.

85'
  • Емре Джан заменя Тони Кроос.

81'
  • Лоурънс Шенклънд влиза на мястото на Райън Кристи.

80'
  • Скот МакКена заменя Киърън Тиърни.

77'
  • Гол на Германия беше отменен. Томас Мюлер центрира в наказателното поле към Фюлкруг. Нападателят не успя да нанесе удар, но Грант Ханли опита да изчисти, но право в крака на Фюлкруг. Ангъс Гън не изби добре топката, а деветката на празна врата реализира. Попадението обаче не беше зачетено заради засада на Фюлкруг при подаването на Мюлер.

76'
  • Томас Мюлер влиза на мястото на Джамал Мусиала.

73'
  • ГООЛ ЗА ГЕРМАНИЯ! Илкай Гюндоган опита пробив в наказателното поле през центъра. Грант Ханли опита да го спре, но не се намеси добре и топката се озова в резервата Никлас Фюлкруг. Нападателят си я нагласи и с бомбен шут не остави никакви шансове на вратаря.

68'
  • Кени МакЛейн заменя Джон МакГин.

67'
  • Били Гилмор заменя Калъм МакГрегър.

67'
  • Силен шут на Макси Мителщет от далечна дистанция премина над вратата.

66'
  • Сане можеше да се разпише с първото си докосване до топката. Фланговият нападател получи в наказателното поле от Тони Кроос, но от удобна позиция нанесе слаб удар, с който не затрудни вратаря.

64'
  • Лирой Сане влиза на мястото на Флориан Виртц.

63'
  • Никлас Фюлкруг заменя Кай Хавертц.

63'
  • Жълт картон за Йонатан Та.

61'
  • Шут от средна дистанция на Виртц не намери целта.

61'
  • Мусиала отново се справи с лекота с Ралстън отляво и центрира остро във вратарското поле. Защитник на Шотландия успя да изчисти, но право в Гюндоган. Халфът опита удар, но беше блокиран.

59'
  • Джамал Мусиала развинти съперников футболист отляво, като навлезе до аутлинията, след което върна към Максимилиан Мителщет. Крайният защитник центрира на далечната греда, където Флориан Виртц от 5-6 метра от движение прати топката над вратата.

58'
  • Антонио Рюдигер напредна с топката, видя коридор и нанесе силен удар, който затрудни Гън. Вратарят все пак успя да избие в корнер.

51'
  • Жълт картон за Антъни Ралстън. Защитникът спря опасна контраатака на германците в средата на терена.

48'
  • Грант Ханли влиза на мястото на Че Адамс.

46'
  • Паскал Грос заменя Роберт Андрих.

46'
  • Играта е подновена.

46'
  • Край на първата част.

45+3'
  • ГООЛ ЗА ГЕРМАНИЯ! Кай Хавертц застана зад бялата точка и с хладнокръвен удар в десния ъгъл вкара трети гол за домакините.

45+1'
  • Райън Портеъс получи директен червен картон заради нарушението срещу Гюндоган.

45'
  • Джамал Мусиала проби през центъра и подаде към Йозуа Кимих отдясно. Крайният защитник центрира прецизно в наказателното поле, където Илкай Гюндоган нанесе удар с глава от точката за изпълнение на дузпа. Гън успя да избие, а Кай Хавертц се размина с топката. Гюндоган отново опита удар, но беше блокиран от Райън Портеъс, който влезе много остро в краката на германския капитан. Кълбото се озова в Тони Кроос, чийто шут беше блокиран. Ситуацията беше преразгледана от ВАР, след което Клеман Тюрпен беше привикан на монитора и отсъди дузпа за нарушение на Портеъс.

42'
  • Постепенно Германия намали оборотите и позволи на Шотландия да погледне към вратата на Мануел Нойер по-смело.

38'
  • Жълт картон за Роберт Андрих заради грубо нарушение срещу Скот МакТоминей.

31'
  • Джамал Мусиала получи топката пред наказателното поле, успя да се справи Райън Кристи, след което се сблъска с Калъм МакГрегър, а Кристи връхлетя върху него и го фаулира. Първоначално съдията Клеман Тюрпен посочи бялата точка, но след намесата на ВАР стана ясно, че нарушението е извън наказателното поле. Кай Хавертц изпълни прекия свободен удар, с който Ангъс Гън се справи.

25'
  • ГОООЛ ЗА ГЕРМАНИЯ! Илкай Гюндоган напредна с топката през центъра и пусна извеждащ пас към Кай Хавертц в наказателното поле. Нападателят задържа топката и подаде към Джамал Мусиала. Десетката овладя топката, елиминира елегантно противник и с кинжален удар от около 10-11 метра не остави никакви шансове на вратаря.

19'
  • ГООЛ ЗА ГЕРМАНИЯ! Доброто начело на Бундестима даде резултат. Тони Кроос пусна страхотен пас към Йозуа Кимих отдясно. Десният бек се справи с Андрю Робъртстън и намери Флориан Виртц на границата на наказателното поле. Звездата на Байер Леверкузен нанесе силен удар, който Ангъс Гън опита да избие, но топката срещна дясната греда и влезе във вратата.

10'
  • Домакините започнаха много силно срещата. Антонио Рюдигер с пас от дълбочина изведе Флориан Виртц сам срещу Ангъс Гън. Нападателят нанесе удар, който срещна главата на вратаря, а след това беше маркирана и засада.

2'
  • Начало на мача.

• 1'

5:1 Емре Джан (90+3)

Германия: 1. Мануел Нойер, 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатан Та, 18. Максимилиан Мителщет, 23. Роберт Андрих (46 - 5. Паскал Грос), 8. Тони Кроос (80 - 25. Емре Джан), 17. Флориан Виртц (63 - 19. Лирой Сане), 21. Илкай Гюндоган /к/, 10. Джамал Мусиала (73 - 13. Томас Мюлер), 7. Кай Хавертц (63 - 9. Никлас Фюлкруг)

Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре Тер Стеген, 3. Давид Раум, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фююрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 19. Лирой Сане, 20. Бенямин Хенрихс, 24. Робин Кох, 25. Емре Джан, 26. Дениз Ундав

Селекционер: Юлиан Нагелсман

Шотландия: 1. Ангъс Гън, 2. Антъни Ралстън, 3. Андрю Робъртсън /к/, 4. Скот МакТоминей, 6. Киърън Тиърни (77 - 26. Скот МакКена), 7. Джон МакГин (67 - 23. Кени МакЛейн), 8. Калъм МакГрегър (67 - 14. Били Гилмор), 10. Че Адамс (46 - 5. Грант Ханли), 11. Райън Кристи (83 - 9. Лоурънс Шенкланд), 13. Джак Хендри, 15. Райън Портеъс

Резерви: 12. Лиъм Кели, 21. Зандър Кларк, 5. Грант Ханли, 9. Лоурънс Шенкланд, 14. Били Гилмор, 16. Лиъм Купър, 17. Стюрт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос МакРори, 23. Кени МакЛейн, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест, 26. Скот МакКена

Селекционер: Стив Кларк

Ж.к: Роберт Андрих, Йонатан Та (Германия); Антъни Ралстън (Шотландия)

Ч.к.: Райън Портеъс (Шотландия)

Съдия: Клеман Тюрпен

Стадион: "Мюнхен Арена"