Испания беше големият печеливш след изключителното зрелище на UEFA EURO 2024. Иберийците продължават към полуфиналите на турнира, след като елиминираха домакина Германия с 2:1 след продължения.

Импресията около мача беше на такива нива, че всички хора трябваше да затаят дъх, и то си заслужаваше категорично след всички 120 минути, провели се в Щутгарт.

Испанският национален отбор трябваше да се справя с тежки препятствия, след като Луис де ла Фуенте замени Педри след осем минути игра. Въпреки това, Дани Олмо се превърна в ортодоксална част за иберийския отбор и реализира първото попадение в Швабия след 52 минути игра.

Германия натисна сериозно своя опонент след допуснатото попадение и това даде резултат във възможно най-лощия момент за Ла Роха. Маншафта изравни резултата в 89-ата минута, тък като друга резерва Флориан Виртц прати срещата в продължения с изключително изпълнение по диагонала. Къс миг преди това друга резерва – Никлас Фюлкруг нацели гредата на испанците.

В хода на продълженията германците имаха яростни претенции за дузпа, след като удар на Фюлкруг спря в ръката на Марк Кукурея, като мненията са, че нападателят на германците е бил в засада, но всичко остава крайно дискусионно относно решението на английския рефер Антъни Тейлър.

В самия край на продълженията обаче отборът-домакин на турнира допусна фатална грешка в защита, след като Дани Олмо центрира, а Микел Мерино отправи удар с глава, който беше неспасяем за Нойер.

Испанците вече очакват Франция или Португалия на полуфиналите на европейския шампионат след това зрелище.

86 снимки

След по-малко от минута игра Нико Уилиямс получи вляво, след което намери Алваро Мората в средата на наказателното поле на Германия. Нападателят на Испания върна към Педри, който стреля, но право в ръцете на Мануел Нойер.Здравата борба в средата на терена доведе до това, че Педри от Испания трябваше да получи лекарска помощ след удар от Тони Кроос. Това доведе до проблеми за Луис де ла Фуенте, който трябваше да замени Педри с Дани Олмо.

След четвърт час игра Испанците поличиха фал, а Дани Олмо прескочи топката, след което Ламин Ямал шутира край германската стена, но топката премина встрани от вратата на домакина. Две след това Ламин Ямал отляво пусна към Фабиан Руис, който шутира с левия крак, но топката отлетя над напречната германска греда.

След двайсетина минути Йозуа Кимих се озова сам и непокрит вдясно. Играчът на Байерн Мюнхен овладя и достави към Кай Хавертц, който отправи удар с глава, ала Унай Симон спаси. В 39-ата минута Кай Хавертц загуби топката в безлична зона от терена в половината на Германия, а топката отиде към Дани Олмо. Той отправи силен удар но Мануел Нойер отби Кълбото отиде към Алваро Мората, ала той беше в засада.

Впечатление правеше, че Испания и Германия играеха твърде високо изнесени по терена в поселдните минути на първата част. Така и двата отбора се прибраха на почивка при нулево равенство.

Веднага след подновяването на играта през второто полувреме Ламин Ямал овладя в наказателното на Германия и пусна успоредно към Алваро Мората. Нападателят се надигра с Жонатан Та и отправи удар от изгодна позиция, ала прехвърли вратата на Нойер - аут.

Седем след рестарта на играта иберийците разиграха по земя, а Аймерик Лапорт намери Ламин Ямал вдясно. Той пусна успореден пас към Алваро Мората, който нямаше как да отигра и върна леко назад за Дани Олмо. Резервата Роберт Андрих действа доста лошо и не покри Олмо, чийто шут влетя в германската врата - 1:0.

Германия увеличи много сериозно натиска към испанската отбрана, която беше стегната оптимално в Щутгарт. Маншафта нацели гредата на испанците в 77-ата минута. Флориан Виртц надигра Марк Кукурея вдясно и подаде към Никлас Фюлкруг. Нападателят задмина Начо и стреля, ала топката се отби в левия страничен стълб на Унай Симон.

В 83-ата Унай Симон отправи отвратителен аут и германците се възползваха. Кай Хавертц излезе срещу него и опита да го прехвърли, ала прехвърли и вратата на испанците.

Маншафта изравни резултата с постепенните си напъни. Топката беше пратена в наказателното поле на испанците. Отбраната на иберийците действа доста лошо, а Йозуа Кимих се пребори и свали с глава към Флориан Вирц.

Голямата звезда на германския футбол шутира по диагонала и това не остави никакъв шанс на Симон - 1:1.

Испания определено не се почувства комфортно в последните минути на мача. Това позволи на германците да сътворят още една опасна атака до края на редовното време. Томас Мюлер обаче не успя да завърти достатъчно добре своя изстрел, бидейки почти с гръб към вратата.

През първото продължение на мача германците структурираха по-умело своите нападения, докато испанците бяха в изчаквателна позиция и нямаше много положения за зрителите. В добавеното време германците разиграха фантастично отляво и беше разпределена за Флориан Виртц. Играчът на Байер Леверкузен отправи шут с левия крак, но не намери очертанията на вратата, пазена от Симон.

В началото на второто продължение английският съдия - Антъни Тейлър, както и целият ВАР екип не взе абсолютно никакво решение при яростни протести от германските футболисти. Топката спря в ръката на Марк Кукурея, който защитаваше удар от средна дистанция, ала никой от реферите или ВАР не понечи да преразгледа решението.

Устремът на германците продължи, а Никлас Фюлкруг в 118-ата минута беше открит с центриране отдясно. Нападателят изпревари бранителя Начо Фернандес и стреля с глава, ала Унай Симон направи страхотно спасяване. Иберийците отново поведоха в реузлтата в болезнен за германците момент. Дани Олмпо получи вляво и достави страхотно към Микел Мерино. Антонио Рюдигер действа доста лошо при покриването на резервата на Испания, който нанесе страхотен изстрел - 2:1.

FT / ИСПАНИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:1

Рефер: Антъни Тейлър (Англия)

Стадион: MHP Arena (Щутгарт, Германия)

Испания: 23. Унай Симон, 2. Дани Карвахал, 3. Робин Льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 19. Ламин Ямал, 20. Педри, 17. Нико Уилямс, 7. Алваро Мората - к

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Германия: 1. Мануел Нойер, 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатан Та, 3. Давид Раум, 25. Емре Джан, 8. Тони Кроос, 10. Джамал Мусиала, 21. Илкай Гюндоган -к, 19. Лерой Сане, 7. Кай Хаверц

Селекционер: Юлиан Нагелсман