Първата голяма изненада на UEFA EURO 2024 е факт! Един от претендентите за титлата Белгия беше повален от Словакия с резултат 1:0 в първи мач за двата отбора от група „E“ на Европейското първенство. Единственото и победно попадение реализира Иван Шранц още в седмата минута, което се запази до последния съдийски сигнал.

Срещата, обаче, ще се запомни с огромните пропуски на нападателя Ромелу Лукаку, на когото бяха отменени и два гола в 56-ата и 88-ата минута. Словаците не надиграха "червените дяволи", но хитростта и отдадеността им спряха сразиха футболистите на Доменико Тедеско, които не демонстрираха очакваното високо ниво. По този начин селекционерът на Словакия - Франческо Калцона, нанесе първо поражение на воя италиански сънародник начело на Белгия, откакто ги пое през 2023-а година.

Снимки: Gulliver/GettyImages
84 снимки

Сега "червените дяволи" ще търсят задължителна победа срещу Румъния, който по-рано днес разгроми Украйна с 3:0 в другия двубой от групата.​

Срещата стартира с голям шанс за Белгия още в третата минута. Жереми Доку проби на скорост по десния фланг, като преодоля двама играчи на Словакия, влезе в наказателното поле и потърси капитана Кевин Де Бройне на точката за дузпа. Звездата на Манчестър Сити отклони за Ромелу Лукаку, който овладя на гърди и стреля с десния крак от няколко метра, но вратарят Мартин Дубравка беше скъсил дистанцията и го блокира отлично, предотвратявайки сигурен гол.

Словакия, обаче, попари неприятно "червените дяволи" с първия си шанс, който дойде след грешка в разиграването на Белгия. Жереми Доку сбърка фатално отляво на наказателното си поле, опитвайки да върне топката назад към свой съотборник. Иван Шранц пресече подаването и отклони технично към Юрай Куцка, който шутира силно, но вратарят Коен Кастеелс успя да парира удара му. Там, обаче, Ваут Фаес покри Шранц, който отблизо реализира за 0:1.

В 21-ата минута Белгия пропусна страхотен шанс да изравни резултата. Денис Вавро върна назад за своя вратар Мартин Дубравка, който я изчисти право в краката на Леандро Тросар. Футболистът на Арсенал стреля с десния крак от дистанция, но не уцели опразнената врата и прати кълбото над гредата в аут.

Пет минути преди почивката Куцка пое страхотно подаване на десния фланг, напредна и центрира в наказателното поле, където Лукаш Хараслин бе забравен и шутира отлично от въздуха с десния крак, но Кастеелс се намеси решително и изби в корнер с една ръка.

В 42-ата минута отново Лукаку изпусна страхотна възможност за Белгия. Яник-Ферейра Караско даде чудесно извеждащо подаване за нападателя, който напредна сам срещу Дубравка, но се забави, а след това не успя да стреля по най-добрия начин и прати кълбото покрай гредата в аут.

Белгия вкара топката във вратата на Словакия в 56-ата минута, но гол нямаше. Де Бройне разигра късо с Тросал след корнер, който пък центрира към далечната греда. Там Онана свали с глава за Лукаку, който от метър пред голлинията този път засече точно за 1:1. Попадението, обаче, беше разгледано със системата ВАР за засада на нападателя, каквато имаше и така попадението беше отменено и Словакия запази аванса си.

В 62-ата минута "червените дяволи" останаха на милиметри от изравняването. Доку надбяга Петер Пекарик по левия фланг, влезе в наказателното поле и центрира ниско. Вратарят Дубравка не успя да избие по най-добрия начин и топката попадна на пътя на влезлия от пейката Йоан Бакайко, който шутира от около пет-шест метра, но точно пред голлинията Давид Ханцко изби и предотврати сигурно попадение.

Две минути преди края на редовното време втори гол на Лукаку бе отменен. Лоис Опенда получи на левия фланг, надбяга Вавро, влезе в наказателното поле и центрира към точката за дузпа, където съвсем бе Лукаку, а нападателят нанесе силен изстрел с левия крак, който влетя във вратата на Дубравка за 1:1. И това попадение, обаче, беше разгледано от системата ВАР за евентуална игра с ръка на Опенда при овладяването на топката, а такава имаше и така втори гол на Лукаку бе отменен.

Гледайте НА ЖИВО С КАРТИНА всички мачове от UEFA EURO 2024 напълно безплатно в сайта Gong.bg!

FT  | БЕЛГИЯ  – СЛОВАКИЯ   0:1

0:1 Иван Шранц 7'

Отменен гол: Ромелу Лукаку (Белгия) 56', 88'