Нидерландия и Франция завършиха наравно 0:0 в мач от група D на UEFA EURO 2024. Двубоят беше белязан от няколко огромни пропуски, отменен гол и фиксира първото нулево равенство на турнира. Двата отбора събраха по 4 точки, като заемат първо и второ място във временното класиране в групата. Австрия е трети с 3 точки, докато Полша е първият елиминиран отбор на шампионата след две загуби.

"Петлите" трябва да съжаляват повече, че не успяха да стигнат до успеха, след като Адриен Рабио и Антоан Гризман направиха сериозни пропуски. В 69-ата минута гол на Шави Симонс беше отменен заради засада.

Голямата звезда на фрацузите Килиан Мбапе не взе участие в двубоя. Нападателят счупи носа си срещу Австрия и остана неизползвана резерва в този мач.

Gulliver/GettyImages
38 снимки

Срещата започна с вихрено темпо и още в 1-ата минута Джереми Фримпонг се озова сам срещу Майк Менян. Фланговият футболист потърси далечния ъгъл, но вратарят успя да спаси. Малко след това Барт Фербрюген отрази коварен шут на Гризман от около 17-18 метра.

В 14-ата минута Адриен Рабио беше изведен сам срещу вратаря от Усман Дембеле. Халфът обаче вместо да нанесе удар от няколко метра, реши да подава към Антоан Гризман, който не беше в удобна позоция и не успя да нанесе удар. Атаката на "петлите" продължи, като Нголо Канте навлезе в наказателното поле и подаде към Гризман, който от точката за изпълнение на дузпа нанесе опасен удар покрай вратата.

Две минути след това опасен удар на Коуди Гакпо беше избит от Менян. В 28-ата минута Жул Кунде с вертикално дълго подаване успя да изведе Маркюс Тюрам зад отбраната на "лалетата". Нападателят навлезе в наказателното поле отдясно и потърси близкия ъгъл, но прати топката опасно над вратата.

В 43-ата минута Антоан Гризман беше оставен непокрит в наказателното поле на "лалетата" и засече с глава центриране на Адриен Рабио, но прати топката над вратата.

Втората част започна равностойно, като в 56-ата минута Рабио не успя да оползотвори центриране отдясно на Дембеле, като прати топката покрай вратата. Седем минути след това Орелиен Чуамени надскочи Ван Дайк и прати топката над вратата с глава.

В 64-ата минута Франция беше близо до втори гол. "Петлите" осъществиха поредна страхотна атака с много подавания. Усман Дембеле получи подаване в наказателното поле от Адриен Рабио. Защитник в оранжево успя да блокира фланговия нападател, като изби топката, но я прати право в Канте. Халфът пусна към оставения непокрит Гризман, но нападателят от няколко метра не успя да нанесе хубав удар и Фербрюген успя да избие в корнер. Малко след това шут на Дембеле след подаване на Дайо Упамекано премина над вратата.

В 70-ата минута гол на Нидерландия беше отменен заради засада. "Лалетата" организираха отлична атака, при която Гакпо получи отдясно и подаде към Депай. Нападателят получи с гръб към вратата, обърна се и нанесе удар, който Менян изби. Топката се озова в Симонс, който мигновено нанесе удар и прати топката във вратата. Дъмфрис обаче беше в близост до вратаря на "лалетата" и му попречи да се хвърли, поради което попадението не беше зачетено. След това ВАР потвърди решението на Антъни Тейлър.

До края на двубоя Нидерландия се прибра в своята половина, но французите не успяха да създадат нещо запомнящо се.

В последните мачове от групите Франция играе с Полша, докато "лалетата" се изправят срещу Австрия.

Излъчва се по
  • Край на мача.

90+5'
  • Канте получи от Кунде в наказателното поле и опита удар, който беше блокиран.

90+1'
  • Рабио успя да изпревари Дъмфрис и с глава си бутна топката напред. Халфът напредна отляво, навлезе в наказателното поле и опита подаване към Коман, което беше безкрайно неточно.

88'
  • Вут Вегхорст влиза на мястото на Мемфис Депай.

78'
  • Оливие Жиру влиза на мястото на Маркюс Тюрам.

75'
  • Кингсли Коман заменя Усман Дембеле.

75'
  • Лутсхарел Геертруда влиза на мястото на Жереми Фримпонг.

73'
  • Джоуи Феерман влиза на мястото на Йерди Схаутен.

73'
  • Вайналдум заменя Симонс.

73'
  • Гол на Нидерландия беше отменен. "Лалетата" организираха отлична атака, при която Гакпо получи отдясно и подаде към Депай. Нападателят получи с гръб към вратата, обърна се и нанесе удар, който Менян изби. Топката се озова в Симонс, който мигновено нанесе удар и прати топката във вратата. Дъмфрис обаче беше в близост до вратаря на "лалетата" и му попречи да се хвърли, поради което попадението не беше зачетено. След това ВАР потвърди решението на Антъни Тейлър.

70'
  • Упамекано отне топката от Депай и подаде към Дембеле отдясно. Крилото напредна, навлезе навътре и отправи силен удар, който премина опасно над вратата.

68'
  • Франция отново беше много близо до гол. "Петлите" осъществиха поредна страхотна атака с много подавания. Усман Дембеле получи подаване в наказателното поле от Адриен Рабио. Защитник в оранжево успя да блокира фланговия нападател, като изби топката, но я прати право в Канте. Халфът пусна към оставения непокрит Гризман, но нападателят от няколко метра не успя да нанесе хубав удар и Фербрюген успя да избие в корнер.

64'
  • Дембепе пласира поредното си центриране отдясно, а Орелиен Чуамени надскочи Ван Дайк и нанесе удар с глава, който профуча над вратата.

63'
  • Удар на Тюрам от около 20 метра премина покрай вратата.

60'
  • Усман Дембеле проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Адриен Рабио от удобна позиция прати топката над вратата.

56'
  • Депай шутира от пряк свободен удар на 25 метра от вратата, но прати топката в стената.

55'
  • Начало на втората част.

46'
  • Край на първата част.

45+1'
  • Антоан Гризман беше оставен непокрит от защитата на Нидерландия в наказателното поле. Нападателят засече с глава центриране на Адриен Рабио отляво, но не затрудни Барт Фербрюген.

43'
  • Франция получи право да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле, но Антоан Гризман прати топката над вратата.

41'
  • Шави Симонс отне топката пред наказателното поле, но нанесе слаб удар и не затрудни Менян.

36'
  • Жълт картон за Йерди Схаутен.

31'
  • Жул Кунде с вертикално дълго подаване успя да изведе Маркюс Тюрам зад отбраната на "лалетата". Нападателят навлезе в наказателното поле отдясно и потърси близкия ъгъл, но прати топката опасно над вратата.

28'
  • Дензъл Дъмфрис засече с глава центриране на Мемфис Депай на далечната греда, но нанесе неточен удар.

23'
  • Положенията продължиха да се редят едно след друго. Коуди Гакпо напредна отляво, навлезе навътре и намери коридор за стрелба. Фланговият нападател нанесе удар към далечния ъгъл, като топката тупна пред Майк Менян, но вратарят успя да избие в корнер.

16'
  • Франция беше близо до гол на два пъти. Адриен Рабио беше изведен сам срещу вратаря от Усман Дембеле. Халфът обаче вместо да нанесе удар от няколко метра, реши да подава към Антоан Гризман, който не беше в удобна позоция и не успя да нанесе удар. Атаката на "петлите" продължи, като Нголо Канте навлезе в наказателното поле и подаде към Гризман, който от точката за изпълнение на дузпа нанесе опасен удар покрай вратата.

14'
  • "Лалетата" организираха нова опасна атака, при която Шави Симонс пусна към Мемфис Депай в наказателното поле. Уилям Салиба опита да блокира нападателя, който падна на тревата, като имаше претенции, че е задържан от френския защитник. Главният рефер Антъни Тейлър даде сигнал играта да продължи.

8'
  • Отговорът на "петлите" не закъсня. Антоан Гризман отправи тежък удар от около 17 метра, с който затрудни Барт Фербрюген, но стражът успя да избие в корнер.

4'
  • Срещата започна със страхотна възможност за гол пред Нидерландия. Мемфис Депай изведе Джереми Фримпонг отдясно. Фланговият футболист надбяга цялата защита на Франция и нанесе удар към далечния ъгъл, който Майк Менян успя да избие и топката премина покрай вратата.

1'
  • 1'
  • Стадион: Red Bull Arena Leipzig
    Излъчва: Diema, Diema

Нидерландия - Франция 0:0

Нидерландия: 1. Барт Фербрюген, 4. Върджил Ван Дайк /к/, 5. Нейтън Аке, 6. Стефан де Фрай, 7. Шави Симонс (73 - 8. Жоржиньо Вайналдум), 10. Мемфис Депай (79 - 9. Вут Вегхорст), 11. Коуди Гакпо, 12. Джереми Фримпонг (73 - 2. Лутсхарел Геертрюда), 14. Тижани Райндерс, 22. Дензъл Дъмфрис, 24. Йерди Схаутен (73 - 16. Джоуи Феерман)

Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лутшарел Геертруда, 3. Матайс де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум, 9. Вут Вегхорст, 15. Мики ван де Вен, 16. Джоуи Феерман, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Брайън Броби, 20. Ян Маатсен, 21. Джошуа Зиркзее, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх

Селекционер: Роналд Куман

Франция: 16. Майк Менян, 4. Дайо Упамекано, 5. Жул Кунде, 7. Антоан Гризман /к/, 8. Орелиен Чуамени, 11. Усман Дембеле (75 - 20. Кингсли Коман), 13. Нголо Канте, 14. Адриен Рабио, 15. Маркюс Тюрам (75 - 9. Оливие Жиру), 17. Уилям Салиба, 22. Тео Ернандес

Резерви: 1. Брайс Самба, 23. Алфонс Ареола, 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6. Едуардо Камавинга, 9. Оливие Жиру, 10. Килиан Мбапе, 12. Рандал Коло Муани, 18. Уорън Зайр-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола

Селекционер: Дидие Дешан

Ж.к.: Йерди Схаутен (Нидерландия)

Съдия: Антъни Тейлър, Англия

Стадион: "Ред Бул Арена", Лайпциг