Испания разби Грузия с 4:1 в мач от 1/8-финалите на UEFA EURO 2024. Двубоят започна изненадващо, като грузинците поведоха, но след това "Ла Фурия Роха" обърна и в крайна сметка спечели убедително.

Така тимът на Луис де ла Фуенте продължава към четвъртфиналите, където ще срещне домакина на турнира Германия на 5-и юли.

Грузия пък се представи отлично, излизайки от групата си и то с победа срещу Португалия, но силите им не стигнаха да се борят с Испания и напускат форума.

Gulliver/GettyImages
45 снимки

Испанците поеха контрол над топката още от началото, докато тимът на Вили Саньол разчиташе на контраатаки.

„Ла Фурия Роха“ създаде няколко опасни моменти пред вратата на Гиорги Мамардашвили като един удар с глава на Дани Карвахал след центриране от корнер. Такъв имаше и в 16-ата минута, но от Аймерик Лапорт, който обаче премина встрани от противниковата врата.

В 20-ата минута Грузия шокира Испания и поведе след автогол. Отар Какабадзе получи отдясно при добра контраатака на Грузия. Той пусна остро подаване в наказателното на "Ла Фурия Роха" към Хвича Кварцхелия, но топката срещна тялото на защитника Робин Льо Норманд и влезе в испанската врата.

Това не стресна кой знае колко испанците, които продължиха да натискат и да създават по-опасните положения.

Така падна и изравнителен гол в 39-ата минута. Топката стигна до Родри, който със силен шут от границата на наказателното я прати в мрежата на Грузия, за да изравни - 1:1. Попадението бе проверено за засада на Мората, който бе в нередовна позиция, но не игра с топката. Претенциите на грузинците бяха, че той обаче влияе на играта. В крайна сметка попадението беше потвърдено.

В началото на второто полувреме „Ла Фурия Роха“ осъществи пълния обрат. Ламин Ямал изпрати отлично центриране към далечната греда. Там Фабиан Руис стигна до топката и я прати в мрежата на Грузия с глава.

В 74-ата минута Ламин Ямал комбинира със съотборник, след което прати остро подаване към далечната греда. Вместо това топката срещна защитник на Грузия и влезе във вратата. Попадението обаче не бе зачетено, тъй като страничният съдия сигнализира за засада на испанския младеж.

Само минута след това все пак падна още един гол за възпитаниците на Де ла Фуенте.  Нико Уилямс бе изведен с хубаво дълго подаване. Той напредна и се справи с бранител на Грузия, след което с хубав изстрел прати топката под горната греда за 3:1.

До края на мача „Ла Фурия Роха“ продължи да създава положения и в 83-ата минута Дани Олмо също се разписа. Влезлият от скамейката футболист на РБ Лайпциг получи и стреля веднага от границата на наказателното поле. Стражът на Грузия не успя да стигне до топката, която се озова в мрежата му.

FT .

4 : 1

• 39’ Родри
  • 52’ Фабиан
  • 75’ Нико Уилиамс
  • 83’ Дани Олмо
  • 20’ (а.г.) Робин Льо Норманд
Излъчва се по
  • Край на мача! Испания печели срещу Грузия с 4:1!

90+3'
  • Родри стреля с глава след центриране на Алехандро Грималдо. Топката мина над вратата на Грузия.

90+2'
  • ГООООООЛ! Дани Олмо също се разписа. Влезлият от скамейката футболист на РБ Лайпциг получи и стреля веднага от границата на наказателното поле. Стражът на Грузия не успя да стигне до топката, която се озова в мрежата му.

83'
  • Смяна - Микел Мерино влиза на мястото на Фабиан Руис.

81'
  • Смяна - Хесус Навас заменя Дани Карвахал.

81'
  • Ламин Ямал тръгна на двойно с Дани Олмо, след което 16-годишният национал на Испания стреля, но не успя да преодолее Мамардашвили.

80'
  • ГОООООЛ! Нико Уилямс бе изведен с хубаво дълго подаване. Той напредна и се справи с бранител на Грузия, след което с хубав изстрел прати топката под горната греда за 3:1.

75'
  • Ламин Ямал комбинира със съотборник, след което прати остро подаване към далечната греда. Вместо това топката срещна защитник на Грузия и влезе във вратата. Попадението обаче не бе зачетено, тъй като страничният съдия сигнализира за засада на испанския младеж.

74'
  • Гиорги Цитаишвили проби в наказателното отляво след добра комбинация на грузинския тим. Той шутира, търсейки близкия ъгъл, но отправи неточен удар.

68'
  • Смяна - Микел Оярсабал заменя Алваро Мората.

66'
  • Смяна - Алехандро Грималдо заменя Марк Кукурея.

66'
  • Двойна промяна - Зураб Давиташвили заменя Гиорги Чакветадзе.

64'
  • Смяна - Лука Лохошвили излиза, а на неговото място влиза Гиорги Цитаишвили.

63'
  • Ламин Ямал навлезе в противниковото наказателно и стреля между няколко футболиста с левия крак. Топката мина встрани от целта.

63'
  • Удар на Дани Олмо бе блокиран.

61'
  • Смяна - Дани Олмо заменя Педри.

52'
  • ГОООООЛ! Ламин Ямал изпрати отлично центриране към далечната греда. Там Фабиан Руис стигна до топката и я прати в мрежата на Грузия с глава. Пълен обрат за "Ла Фурия Роха"!

52'
  • Ламин Ямал стреля от пряк свободен удар, но Мамардашвили успя да избие.

51'
  • Кварацхелия опита да изненада излезлия напред Унай Симон с удар от центъра. Топката мина опасно близо до десния страничен стълб на вратата.

48'
  • Начало на втората част!

46'
  • Край на първата част!

45+2'
  • Първи жълт картон! Получава го Алваро Мората.

44'
  • Принудителна смяна - Отар Китеишвили напуска терена, на негово място влиза Сандро Алтунашвили

41'
  • ГООООЛ! Топката стигна до Родри, който със силен шут от границата на наказателното я прати в мрежата на Грузия, за да изравни - 1:1. Попадението бе проверено за засада на Мората, който бе в нередовна позиция, но не игра с топката. Претенциите на грузинците бяха, че той обаче влияе на играта. В крайна сметка попадението беше потвърдено.

39'
  • Нико Уилямс получи в накзателното, той стреля по диагонала с десния крак. Гиорги Мамардашвили спаси отново.

38'
  • Кукурея опита късмета си с шут от дистанция, но вратарят на Грузия отново се намеси отлично и изб и.

35'
  • Жорж Микаутадзе се впусна напред в поредна контраатака на грузинците. Нападателят се стовари на земята в пеналтерията на Испания и поиска дузпа, но главният съдия Льотексие остави играта да продължи - нямаше и последвала намеса на ВАР.

31'
  • Топката стигна до Педри, който стреля от границата на наказателното поле, но изпълнението му прелетя високо над напречната греда.

27'
  • Фабиан Руис стреля от дистанция, топката тупна пред Мамардашвили, но все пак той се справи.

22'
  • Автогол! Отар Какабадзе получи отдясно при добра контраатака на Грузия. Той пусна остро подаване в наказателното на "Ла Фурия Роха" към Хвича Кварцхелия, но топката срещна тялото на защитника Робин Льо Норманд и влезе в испанската врата.

20'
  • Ламин Ямал центрира от корнер, а в наказателното Аймерик Лапорт се извиси и стреля. Топката обаче мина встрани от целта.

16'
  • Испания получи шанс да изпълни корнер. Там на първа греда Дани Карвахал стигна до топката и стреля, но стражът на Грузия се справи. Последва нов ъглов удар, но без опасност за Мамардашвили.