Грузия и Чехия не успяха да се победят във втория си мач от група F и завършиха при резултат 1:1 в Хамбург в зрелищен сблъсък от UEFA EURO 2024.

Чехите, със сигурност, са селекцията, която доста повече трябва да съжалява за пропуснатата възможност за първа победа, като в крайна сметка стражът на грузинците – Гиорги Мамардашвили, направи над дузина ключови спасявания в хода на срещата.

Жорж Микаутадзе даде аванс на символичните домакини след гол от дузпа в края на първото полувреме, а преди това попадение на Адам Хложек беше отменено поради игра с ръка при завършващия удар от нападателя.

Натискът на чехите продължи и през втората част в северна Германия и в 58-ата минута след известна доза шанс Патрик Шик изравни резултата.

До края на среща чехите имаха териториалното предимство, а в последните секунди на срещата Саба Лобжанидзе направи непростим пропуск и не можа да донесе пълния комплект точки за грузинците.

Така, двата отбора „отвориха сметките“ си с точките в турнира, като вече имат по една точка. Чехия е трети с 1, докато грузинците са последните в група F със същия актив, но по-лоши показатели при головата разлика. Турция и Португалия са на първите две места, като по-късно двете селекции се изправят една срещу друга във възлов мач.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

Чехите стигнаха до фантастичен двоен шанс в началото на мача. Те изпълниха дълъг тъч, а топката стигна до Адам Хложек, но Мамардашвили изби. Опасността продължи, а Лукаш Провод също шутира, но стражът на Грузия отново изби. В четвъртата пък се видя диагонален удар на Патрик Шик, но и той беше париран от Гиорги Мамрдашвили.

Чехите продължиха с по-дейните действия в Хамбург, а бранителите на Грузия избиваха топката, поставяйки телата си пред топката. В десетата грузинците поискаха от Даниел Зиберт да отсъди дузпа в тяхна полза, след като пробив отдясно на Зураб Давиташвили. Бранител на чехите влезе в единоборство, но Даниел Зиберт не остана очарован от видяното и остави играта да продължи.

В 24-ата минута ВАР отмени гол за Чехия заради игра с ръка. Символичните гости откриха резултата в Хамбург. Топката беше пратен с дълъг тъч от Цоуфал в наказателното поле на Грузия за Крейчи. Той не успя да се пребори с Кочорашвили, но топката отиде към Адам Хложек.

Той стреля, а Мамардашвили изби, но върна право към него, след което топката влетя в грузинската врата. Първоначално попадение беше зачетено, но след намесата на ВАР се видя, че Хложек е вкарал с ръка.

Постепенно темпото в Хамбург от двата тима леко поспадна, като борбата стана изключително сериозна в центъра на терена. Това позволи на грузинците по-смело да погледнат към съперниковата врата и хората на Вили Саньол започнаха да контролират драстично повече време топката, след като чешкият натиск утихна.

Грузия имаше изключителна възможност да открие резултата в добавеното време на първото полувреме. Хвича Кварацхелия центрира топката от фал към дузпата на Чехия. Там Гурам Кашия елиминира изключително технично двама чешки защитници и шутира към вратата на Индрих Станек, но стражът на чехите показа фантастичен рефлекс.

След центрирането обаче реферът Зиберт беше привикан да види ситуацията, след като Робин Хранач беше играл с ръка в наказателното поле и германският съдия посочи дузпа за грузинците. Жорж Микаутадзе стреля от наказателния удар и с лекота преодоля Станек - 1:0 за Грузия.

Чехите можеха да изравнят веднага след допуснатия гол, след като Патрик Шик овладя в полето на грузинците и елиминира Кашия. Последва силен удар по земята, но Мамардашвили за пореден път в двубоя демонстрираха отлично спасяване.

30 снимки

В 57-ата грузинците създадоха скоростно контранападение след корнер за чехите. Хвича Кварацхелия пробяга почти целия терен през средата и накрая даде вляво към Анзон Меквабишвили, но изстрелът на полузащитника се оказа неточен. Две след това Чехите стигнаха до попадение, след като изпълниха корнер. Онджей Лингар влезе и игра с глава от корнера, но топката се отби в десния страничен стълб на Мамардашвили и се върна към връхлитащия Патрик Шик от чиста позиция, който нямаше как да сгреши - 1:1.

Малко след това обаче голмайсторът за чехите Шик се контузи и на негово място се появи Моймир Хитил.

В 77-ата минута Давид Юрасек центрира отлично отляво към резервата Моймир Хитил. Той изпревари Гурам Кашия и стреля с глава, но не успя да намери очертанията на Мамардашвили - аут.

Грузинците стигнаха до изключителен шанс да вземат победата в самия край на добавеното време, след като Чекветадзе проби отляво при трима на един и даде към резервата Лобжанидзе. Той се озова сам срещу Станек, но ударът му профуча над напречната греда.

FT / ГРУЗИЯ - ЧЕХИЯ 1:1

1:0 Микаутадзе 45+-дузпа, 1:1 Шик 59'

Стадион: "Фолкспаркщадион" (Хамбург, Германия)

Рефер: Даниел Зиберт (Германия)

Грузия: 25. Гиорги Мамардашвили – 2. Отар Какабадзе, 5. Соломон Кверквелия, 4. Гурам Кашия (К), 3. Лаша Двали, 21. Гиорги Цитайшвили – 6. Гиорги Кочорашвили, 20. Анзор Меквабишвили – 7. Хвича Кварацхелия – 9. Зурико Давиташвили, 22. Жорж Микаутадзе

Резерви: 1. Гиорги Лориа, 12. Лука Гугешашвили – 8. Буду Зивзивадзе, 10. Гиорги Чакветадзе, 11. Георги Квилитая, 13. Георги Гочолеишвили, 14. Лука Лочошвили, 15. Георгий Гвелесиани, 16. Ника Квеквескири, 17. Отар Китешвили, 18. Сандро Алтунашвили, 19. Леван Шенгелия, 23. Саба Лобжадинзе, 24. Джемал Табидзе, 26. Габриел Сигуа

Селекционер: Вили Саньол

Чехия: 1. Индриж Станек – 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 14. Лукаш Провод, 22. Томаш Соучек, 15. Давид Юрашек – 17. Вацлав Черни, 10. Патрик Шик, 9. Адам Хложек

Резерви: 16. Матей Ковар, 23. Витежлав Ярош – 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 7. Антонин Барак, 8. Петр Шевчик, 11. Ян Кухта, 12. Давид Дудера, 13. Моймир Читил, 19. Томаш Хори, 20. Ондрей Лингър, 21. Лукаш Черв, 24. Томаш Влъчек, 25. Павел Шулц, 26. Матей Юрашек