Отборът на Англия не успя да победи Словения в последния си мач от груповата фаза на UEFA EURO 2024. Мачът в Кьолн завърши при резултат 0:0, но точката осигури първата позиция на „трите лъва” и място на осминафиналите в надпреварата в Германия.

Футболистите на Гарет Саутгейт доминираха през целия мач срещу своя противник, но така и не успяха да се възползват от малкото си възможности пред словенската врата.

В другия мач от група С тимовете на Дания и Сърбия също приключиха при нулево равенство, което означава, че на втора позиция в крайното класиране завършва тима на "червения димамит", а трети остава тима на Словения. При така стеклите се обстоятелства, напред във фазата на елиминациите продължават както словенците, така и датчаните. Двата тима завършиха борбата в групата с абсолютно равни показатели, но Дания заема второто място заради по-предното си класиране в ранглистата на УЕФА.

Завършвайки на първо място в група С, Англия избегна първия поток, в който към този момент попадат тимове като Испания, Германия, Дания, Франция и Португалия. Във втория поток, в който са и „трите лъва”, към този момент са още отборите на Австрия, Швейцария, Италия.

Gulliver/GettyImages
18 снимки

Първото полувреме на стадион „Рейн Енерги” в Кьолн премина изцяло под диктовката на символичните домакини от Англия, които обаче така и не успяха да намерят верния път към гола.

Първата интересна ситуация в мача дойде още в 5-ата минута и бе пред вратата на „трите лъва”. Бенямин Шешко имаше възможност да стреля с глава след центриране отдясно, но ударът му не се получи и топката не затрудни особено Джордан Пикфорд, който улови.

Постепенно футболистите на селекционера Гарет Саутгейт взеха инициативата в мача, докато словенският тим се прибра в собствената си половина, предпочитайки да действа на контраатака.

Играчите на Англия трудно намираха свободни пространства пред наказателното поле на своя противник, а Ян Облак нямаше почти никаква работа.

В 20-ата минута „трите лъва” стигнаха до попадение, но то бе правилно отменено заради засада. Англичаните разиграха много бързо отляво, при което Фил Фоудън бе изведен. Той напредна и центрира успоредно на голлинията, намирайки на далечната греда Букайо Сака, който необезпокояван от никого, реализира. Голът не бе зачетен заради засада още при подаването към Фоудън, който асистира на звездата на Арсенал.

Фоудън определено бе най-активният играч на Англия през първата част. Самият той имаше възможност да обстрелва вратата на Ян Облак от фал, но изстрелът му от 29 метра не затрудни особено стража на словенците.

В заключителните минути на първата част Киърън Трипиър центрира много остро в пеналта, където Конър Галъхър и Хари Кейн се разминаха с топката и оставиха интригата за втората част.

На почивката Гарет Саутгейт извърши една промяна в състава си, като в игра се появи Коби Мейно, който зае мястото на Конър Галъхър. Още от първата минута на втората част, футболистите на „трите лъва” везеха инициативата в срещата и се настаниха трайно пред вратата на своя противник.

Това обаче не притесняваше играчите на Матияж Кек, които се отбраняваха изключително хладнокръвно и почти не допускаха опасности пред Ян Облак. Едва в 58-ата минута след центриране от корнер Джон Стоунс успя да стреля с глава, но топката бе блокирана на голлинията от бранител.

Едва в заключителните минути на мача англичаните успяха да стигнат до няколко далечни удара към Ян Облак, който обаче изобщо не трябваше да се намесва.

Излъчва се по
  • Край на мача!

90+5'
  • Силен изстрел на Трент Александър Арнолд, топката минава над вратата.

90+4'
  • Изстрел на Коул Палмър, Ян Облак лови без проблеми.

90+2'
  • Юре Балковец заменя Ерик Янжа.

90+1'
  • Антъни Гордън заменя Фил Фоудън.

89'
  • Станкович заменя Ян Млакар.

86'
  • Жан Целар заменя Шпорар.

85'
  • Трент Александър Арнолд заменя Киърън Трипиър за Англия.

84'
  • Остро центриране на Хари Кейн, Карничник чисти пред погледа на Фил Фоудън.

78'
  • Жълт картон за Фил Фоудън.

78'
  • Йосип Иличич заменя Бенямин Шешко за Словения.

75'
  • Удар на Деклан Райс по диагонала, който обаче крайно неточен.

75'
  • Жълт картон за Яка Бижол, който задържа Хари Кейн на два метра пред пеналта на Словения.

72'
  • Коул Палмър заменя Букайо Сака за Англия.

70'
  • Жълт картон за Марк Гехи, мкойто задържа Андраж Шпорар в половината на англичаните.

68'
  • Изстрел на Адам Гнезда Черин, който минава далеч от целта.

63'
  • След почивката играта се води изцяло в половината на Словения. Въпреки териториалното предимство на "трите лъва", играчите на Гарет Саутгейт не успяват да обстрелват опасно вратата на Ян Облак.

60'
  • След центрирането от корнера Джон Стоунс стреля с глава, но бранител на Словения блокира топката на голлинията. Букайо Сака също пробва акробатичен удар със задна ножица, но и той не сполучи, извършвайки нарушение в нападение срещу Андраж Шпорар.

58'
  • Корнер в полза на Англия.

57'
  • Ваня Дръкушич играе грубо срещу Коби Мейно пред наказателното поле на Словения.

56'
  • Отличен пас на Хари Кейн към Джуд Белингам в наказателното поле, но халфът на Реал Мадрид не успява да овалдее добре и бранител на Словения чисти топката.

54'
  • След центрирането от корнера, Хари Кейн игра с глава, оптивайки се да свали топката към свой съотборник. Бранител на Словакия обаче изчисти и предотврати опасността.

51'
  • Пореден ъглов удар за "трите лъва".

50'
  • Ъглов удар в полза на Англия.

49'
  • На полувремето в игра за Англия влиза Коби Мейно, който заменя Конър Галъхър.

46'
  • Начало на вторта част.

45'
  • Край на първото полувреме.

45'
  • След центрирането в наказателното поле, Деклан Райс извърша нарушение в нападение.

44'

43'
  • Много добра възможност за Англия! Киърън Трипиър центрира много остро отляво, но първо Конър Галъхър, а веднага след това и Хари Кейн, се разминават с топката.

41'
  • Сака бележи във вратата на Словения

• Страхотен изстрел на Фил Фоудън от прекия свободен удар. Ян Облак обаче внимава и успява да парира топката.

35'
  • Свободен удар в полза на Англия след нарушение срещу Букайо Сака в близост до наказателното поле на Словения.

34'
  • След разиграването от корнера, футболистите на Гарет Саутгейт стигнаха до точен удар, дело на Хари Кейн. Изстрелът на нападателя обаче бе твърде слаб и не затрудни опитния Ян Облак.

31'

30'
  • Жълт картон и за Ерик Янза.

22'
  • Англия бележи във вратата на Словения, но попадението е отменено заради явна засада на Фил Фоудън. Англичаните разиграха много добре, като атаката бе завършена от Букайо Сака, който реализира на празна врата. Ситуацията обаче бе нередовна заради Фил Фоудън, който бе зад отбраната на словенците още при разиграването и много преди паса към Сака..

20'
  • Удар на Шпорар, който обаче е блокиран от бранител на "трите лъва" и не представлява трудност за Джордан Пикфорд, който лови.

19'
  • Янза центрира от свободния удар, но никой от играчите в пеналта не успява да играе с нея и тя излиза в аут.

18'
  • Първи жълт картон в мача. Получава го Киърън Трипиър за грубо влизане в краката на противников футболист.

17'
  • Опасно центриране в наказателното поле на Англия. Топката бе отправена към Шпорар, който обаче бе блокиран добре от Трипиър.

16'
  • В първите десетина минути от мача, тимът на Англия има инициативата, но не успява да създаде нищо интересно пред противниковата врата.

10'
  • Първи шанс за гол в мача, който се разкрива пред словенците! След атака отдясно, топката бе центрирана към далечната греда, където Бенямин Шешко успя да стреля с глава. Ударът обаче бе слаб и не затрудни Пикфорд, който улови без проблеми.