Отборът на Австрия записа първа победа на UEFA EURO 2024. Футболистите на селекционера Ралф Рангник надделяха с 3:1 над Полша на Олимпийския стадион в Берлин и продължават да мечтаят за класиране на осминафиналите в турнира.

За „дружите полска” и Роберт Левандовски това вече изглежда като мисия невъзможна предвид факта, че в последния кръг от груповата фаза Полша ще се изправи срещу Франция.

Австрия пък ще има за съперник другия фаворит в групата – Нидерландия.

Полша може да отпадне от турнира още тази вечер, като това ще стане ясно след края на срещата между Нидерландия и Франция.

Едно полувреме за тима на Полша записа звездата на българския шампион Лудогорец – Якуб Пьотровски. След почивката на мача в Берлин в игра влезе и Роберт Левандовски, който не участва в първия мач от турнира заради контузия.

Gulliver/GettyImages
36 снимки

Двубоят в германската столица започна със солиден натиск на Австрия, който даде резултат след само девет минути игра. След поредната атака на символичните гости, футболистите на Ралф Рангник стигнаха до тъч отляво. Топката бе пратена в наказателното поле, където бранител на Полша успя да избие, но я прати отново в Мвене. Бранителят овладя и почти от аутлинията центрира в пеналта, където Гернот Траунер засече с глава и прати коженото кълбо неспасяемо в мрежата за 1:0.

Едва след четвърт час игра футболистите на Полша погледнаха малко по-сериозно към вратата на своя противник. Пьотр Желински получи топката на границата на наказателното поле и стреля силно, но ударът му попадна в тялото на бранител. Футболистите на Полша веднага поискаха да бъда отсъдена дузпа за игра с ръка, но в крайна сметка претенциите им не бяха уважени.

„Дружина полска” успя да отговори на предизвикателството след точно половин час игра, когато резултатът бе изравнен. След разиграване отдясно топката бе центрирана на далечната греда, където футболист на Полша успя да я върне към точката на дузпата, където непокрит бе оставен Ян Беднарек. Бранителят стреля, но за негово нещастие коженото кълбо се отби в тялото на австрийски защитник. След рикошета обаче, топката се озова в Кжищоф Пьонтек, който направи едно залъгващо движение, а след това от близка дистанция я прати във вратата за 1:1.

До края на първата част Марсел Забицер имаше две възможности да обстрелва вратата на Полша. При първия шанс топката спря в тялото на бранител, а вторият изстреля премина покрай десния страничен стълб.

В продължението на първото полувреме Полша получи правото да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле на Австрия. Капитанът Желински стреля опасно, но австрийският страж успя да изби е с една ръка в корнер.

През втората част в игра се появи голямата звезда на Полша Роберт Левандовски, който пропусна първия мач на своя тим заради контузия. Така нападателят се превърна в първия поляк с участие на шест големи първенства за „дружина полска”.

Няколко минути след това обаче, Полша допусна ново попадение във вратата си, с което Австрия отново излезе напред в резултата. След атака отляво, резервата Александър Прас получи и направи добър рейд по тъчлинията преди да центрира пред наказателното поле. Марко Арнаутович майсторски прескочи топката, за да я предостави по този начин на Кристоф Баумгартнер, който с премерен удар от границата на пеналта преодоля Войчех Шчесни.

Всичко в мача бе решено в 78-ата минута, когато Марко Арнаутович вкара нов гол за Австрия от дузпа. Войчех Шчесни спъна в наказателното поле излезлия абсолютно сам срещу него Марсел Забицер, а за главния рефер от Турция не остана нищо друго освен да посочи бялата точка. Арнаутович.

FT .

1 : 3

• 30’ Кшищоф Пьонтек
  • 9’ Гернот Траунер
  • 66’ Кристоф Баумгартнер
  • 78’ (д) Марко Арнаутович
Излъчва се по
  • Край на мача!

90+5'
  • Урбански заменя Желински за Полша.

87'
  • Уникален пропуск на Конрад Лаймер. Халфът на австрийците преодоля Войчех Шчесни, но след това от малък ъгъл не успя да намери опразнената врата.

85'
  • Великолепно спасяване на Войчех Шчесни след уадр на Щефан Пош.

84'
  • ГООЛ за Австрия! Марко Арнаутович е безупречен от бялата точка и увеличава преднината на Австрия в мача.

78'
  • Дузпа за Австрия! Марсел Забицер се откъсна очи в очи с Войчех Шчесни, финтира вратаря, който нямаше какво друго да направи, освенд а го фаулира за дузпа.

77'
  • Бартош Слиж отсъпва мястото си на Камил Гросицки.

76'
  • Страхотно спасяване на Войчех Шчесни. Вимер получи в наказателното поле и стреля силно, но опитният страж на Полша плонжира и изби.

75'
  • Жълт картон за Марко Арнаутович.

70'
  • ГОООЛ за Австрия! Резервата Александър Прас получи отляво и проби почти от централната линия преди да центрира пред наказателното поле. Марко Арнаутович прескочи топката, за да я предостави на Кристоф Баумгартнер, който с удар от границата на пеналта преодоля Войчех Шчесни.

66'
  • Жълт картон и за Роберт Левандовски, който удря съперник в лицето при единоборство за висока топка.

65'
  • Жълт картон за Якуб Модер.

63'
  • Александър Прас заменя Мвене.

62'
  • Свидерски заменя Адам Букса за Полша.

60'
  • Роберт Левандовски заменя Пьонтек.

60'
  • Кевин Дансо заменя Гернот Траунер, който получава травма.

59'
  • Жълт картон и за Вимер, който спира обещаваща атака на Полша.

56'
  • Кивиор задържа Баумгартнер в центъра на терена и получава първия жълт картон в мача.

53'
  • Пьонтек стреля от дистанция, но крайно неточно.

52'
  • Корнер в полза на Австрия. Вимер центрира много добре, Пош стреля с глава, но право в ръцете на Шчесни.

51'
  • Промяна и в австрийския тим. Грилич отсъпва мястото си на Патрик Вимер.

46'
  • Якуб Модер заменя Якуб Пьотровски за Полша.

46'
  • Начало на втората част.

45+2'
  • Край на първото полувреме.

45+2'
  • Страхотен изстрел на Желински от прекия свободен удар, Патрик Пентц избива с една ръка в корнер.

45+2'
  • Свободен удар в полза на Полша пред наказателното поле на Австрия. Добра възможност за символичните домакини.

45+1'
  • Далечен удар на Марсел Забицер, топката минава покрай десния страничен стълб.

42'
  • Прекрасен шанс за Австрия. Баумгартнер намери Забицер в наказателното поле, финтира бранител на Полша и стреля, но топката попадна в тялото на Ян Беднарек.

39'
  • ГОООЛ за Полша! Слец центриране отдясно топката бе пратена на далечната греда, откъдето тя бе върната към точката на дузпата. Там Ян Беднарек бе оставен абсолютно сам, стреля, но в тялото на защитник. След тикошета тя попадна в Кжищоф Пьонтек, който направи едно залъващо движение и с лекота прати топката в мрежата от близка дистанция.

30'
  • Удар на Пьотр Желински от границата на наказателното поле, Филип Лиенхарт блокора с глава.

27'
  • Хубав пас зад отбраната на Полша, но Войчех Шчесни внимава и излиза извън пеналта, за да избие.

22'
  • Нова възможност за Полша! След атака отдясно, топката бе пратена на противоположния фланг, където непокрит бе оставен Никола Залевски. Той стреля без забавяне, но парти топката над вратата.

19'
  • Шанс за Полша! Пьотр Желински полуичи на границата на наказателното поле и стреля силно, но топката срещна тялото на бранител в червено. Футболистите на поляците веднага поискаха дузпа, но претенциите им не бяха уважени.

17'
  • След ранния гол в мача, тимът на Австрия продължава да има инициативата в срещата.

15'
  • ГОООЛ за Австрия! СЛед изпълнение на тъч отляво, топката бе пратена в наказателното поле, където бранител на Полша изчисти. Коженото кълбо попадна отново в Мвене, който този път центрира много прецизно към Гернот Траунер, който от ъгъла на вратарското поле с глава стреля точно за 1:0.

9'
  • Корнер в полза на Австрия след много добра атака, в чиято основа бяха Забицер и Арнаутович.