Отборът на Австрия поднесе изненадата в Група D. Тимът оглави потока след края на първата фаза на UEFA EURO 2024. Австрия се наложи над Нидерландия с 3:2 на „Олимпиащадион“ в Берлин. Срещата беше белязана и от най-бързия автогол на европейски футболни финали.

В другия мач от групата Франция и Полша завършиха при 1:1.

Австрийците спечелиха потока с 6 точки, следвани от Франция и Нидерландия. И трите тима продължават за следващата фаза на надпреварата. Полша си отива у дома.

Gulliver/GettyImages
29 снимки

"Лалетата" започнаха в по-спокойно темпо срещата. Още в 7-ата минута Донил Мален отбеляза гол в собствената си мрежа. Александър Прас центрира към Марко Арнаутович в наказателното поле, но Мален, който засече топката в собствената си мрежа от непосредствена близост.

До края на първата част двата тима продължиха да се надиграват тактически, а Риналд Куман дори предприе смяна. Като замени Вермален с Шави Симонс.

Веднага след подновяването на играта след почивката именно Шави Симонс пробяга целия терен, пусна към Коди Гакпо вляво, а той с премерен удар покрай вратаря на Австрия изравни резултата.

В 59-ата минута, обаче, с първата атака на тима за второто полувреме Романо Шмид успя да прати топката в мрежата след летящ плонж след чудесна асистенция на Флориан Грилич.

Нидерландия продължи с натиска. В 76-ата минута Мемфис Депай вкара топката в мрежата на Австрия, ВАР прегледа този момент от мача, дали играчът не си е помогнал с ръка в наказателното поле при овладяването, но в крайна сметка реферът се убеди сам, че ситуацията е "чиста" и потвърди гола за 2:2.

Тимът на Австрия не се предаде, а феновете продължиха да се наслаждават на страхотна игра и още голове.

В 80-ата минута Кристоф Баумгартнер изведе Марсел Забицер в наказателното поле и той от малък ъгъл стреля покрай Барт Вербруген.

FT .

2 : 3

• 47’ Коди Гакпо
  • 76’ Мемфис Депай
  • 7’ (а.г.) Донил Мален
  • 59’ Романо Шмид
  • 80’ Марсел Забицер
Излъчва се по

Нидерландия - Австрия - 2:3 (0:1)
голмайстори: 0:1 Донил Мален 6-автогол, 1:1 Коди Гакпо 47, 1:2 Романо Шмид 59, 2:2 Мемфис Депай 75, 2:3 Марсел Забицер 80