Националните селекции на Шотландия и Швейцария не успяха да намерят пътя към победата и завършиха при резултат 1:1 в изключително интригуващ мач от груповата фаза на UEFA EURO 2024. И двата гола в срещата в Кьолн паднаха през първото полувреме, като първо Скот МакТомини откри резултата за брианците в 13-ата минута, докато в 26-ата Джердан Шакири обра овациите след изключителното си изпълнение в Германия.

Това е първа точка за „гайдарите“ в турнира, докато швейцарците вече имат актив от четири пункта в група А. Лидер е Германия с шест, а последният Унгария няма нито една към този момент в своя актив.

За „кръстоносците“ в игра не се появи нападателят на Лудогорец – Квадво Дуа, който остана неизползвана смяна от Мурат Якин.

В хода на срещата пък на два пъти реферите отменяха гол на „часовникарите“ поради засади, докато Грант Ханли от „гайдарите“ уцели гредата през втората част.

Така, след изиграването на вторите мачове в група А на UEFA EURO 2024, то Германия е убедителен лидер с шест точки. Втори е Швейцария с четири, докато Шотландия е с една, а Унгария с нулев актив. В следващия кръг от групите германците ще играят с Швейцария, а Шотландия ще спори с Унгария, като в тази група към този момент нищо не е ясно кой тим би могъл да продължи след изиграването на всички мачове.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

Звездата на Ливърпул комбинира вляво с Калъм МакГрегър, който не овладя първоначално добре. Все пак той се справи и върна назад за Скот МакТомини, чийто шут рикошира в тялото на Фабиан Шер, след което влетя във вратата на Ян Зомер - 1:0 за Шотландия.

Малко след подновяването на играта през второто полувреме в Кьолн "часовниакрите" стигнаха до страхотна възможност, след като Гранит Джака прати висока топка към Дан Ндой. Той елиминира Киърън Тиърни и се озова сам срещу Ангъс Гън, чийто шут профуча встрани.

Guilliver/GettyImages
31 снимки

След точно час игра пък шотландците трябваше да се справят с нов проблем, тъй като Киърън Тиърни трябваше да напусне с контузия след мускулно разтежение в Кьолн.

В 67-ата минута шотландците стигнаха до изпълнение на фал. Андрю Робъртсън центрира за Грант Ханли, а бранителят се пребори и стреля с глава, но топката срещна десния страничен стълб на Зомер.

До края на срещата и двата отбора потърсиха пътя към победата, като попадение на Бреел Емболо беше отменено поради засада на нападателя на Шотландия. "Гайдарите" бяха по-дейният тим, донякъде причудливо, но в крайна сметка те не успяха да поразят вратата на Ян Зомер.

FT .

1 : 1

• 13’ Скот МакТоминей
  • 26’ Джердан Шакири
Излъчва се по
  • Край на мача - 1:1!

90+5'
  • Смяна в Шотландия - влиза Райън Кристи, излиза МакГин.

90+1'
  • Смяна в Шотландия - влиза Лорънс Шанкланд, излиза Адамс.

90+1'
  • Шанс! Фабиан Рийдер центрира страхотно топката от фал отдясно към Зеки Амдуни, но резервата и ударът му с глава не беше акуратен.

90'
  • Смяна в Швейцария - влиза Зеки Амдуни, излиза Ндойе.

87'
  • Удар на Джак Хенри приключи в Зомер.

87'
  • Смяна - влиза Леонидас Стергиу, излиза Видмер.

86'
  • Жълт картон за Сиеро.

86'
  • Отменен гол за Швейцария! Бреел Емболо се озова сам срещу Ангъс Гън и елегантно го прехвърли, но голът беше отменен заради засада на нападателя на швейцарците.

83'
  • Смяна в Шотландия - влиза Кени МакЛийн, излиза Гилмор.

79'
  • Удар на Дан Ндой профуча над напречната греда на шотландците.

78'
  • Смяна в Швейцария - влиза Фабиан Рийдер, излиза Варгас.

75'
  • Смяна в Швейцария - влиза Вансан Сиеро, излиза Фройер.

74'
  • Жълт картон за Джон МакГин.

71'
  • Жълт картон за Скот МакКена.

68'
  • ГРЕДА! Шотландците стигнаха до изпълнение на фал. Андрю Робъртсън центрира за Грант Ханли, а бранителят се пребори и стреля с глава, но топката срещна десния страничен стълб на Зомер.

67'
  • Шанс! Рубен Варгас отправи изключително силен удар по диагонала отляво, но не намери очертанията на вратата, пазена от Гън.

64'
  • Принудителна смяна в Шотландия - влиза Скот МакКена, излиза контузилия се Тиърни.

60'
  • Тиърни получава лекарска помощ, след като разтегна в лявото бедро.

60'
  • Смяна в Швейцария - влиза Брийл Емболо, излиза Шакири.

59'
  • Шанс! Швейцарците стигнаха до страхотна възможност, след като Гранит Джака прати висока топка към Дан Ндой. Той елиминира Киърън Тиърни и се озова сам срещу Ангъс Гън, чийто шут профуча встрани.

58'
  • Жълт картон за Скот МакТоминей поради спорове с рефера.

51'
  • Шотландците стигнаха до два поредни корнера, но без особен успех.

46'
  • Старт на втората част!

• Край на първото полувреме - 1:1.

45+3'
  • Три добавени минути.

• Шут на Джака беше отразен от Гън.

42'
  • Удар! Че Адамс беше потърсен на далечната греда на швейцарците от корнер и стреля, но Ян Зомер се намеси умело и спря топката току пред голлинията си.

41'
  • Отменен гол за Швейцария! Символичните гости отиграха от корнер, а топката първо беше изчистена. После върната обратно към наказателното на Шотландия към Дан Ндойе, който отне и финтира Гън, след което прати топката в шотландската врата, но след намесата на ВАР голът беше отменен, тъй като нападателят на швейцарците беше в засада.

33'
  • Шанс! Швейцарците стигнаха да фантастичен шанс за втори гол в срещата. Рубен Варгас и Дан Ндой разиграха чудесно помежду си топката, а вторият отправи удар, но Ангъс Гън изби в ъглов удар.

32'
  • Жълт картон за Рикардо Родригес.

31'
  • Шут на Видмер профуча встрани.

28'
  • ГОЛ ЗА ШВЕЙЦАРИЯ! В крайна сметка натискът от началото на мача на Швейцария даде резултат. Антъни Ралстън сбърка лошо в половината на Шотландия с пас към свой съотборник. Джердан Шакири пресрещна топката и стреля от движение без да се поколебае, а топката влетя зрелищно във вратата на Ангъс Гън - 1:1.

26'
  • Швейцария пресира, но без успех към този момент.

20'
  • ГОЛ ЗА ШОТЛАНДИЯ! "Гайдарите" шокираха съперника и реализираха първия гол в срещата. Швейцарците изпълниха ъглов удар, което беше лесна задача преодоляване от британците, а Андрю Робъртсън се понесе през средата на терена.

13'
  • Шотландците изпълниха два поредни корнера, но шотландците се отбраняваха добре при тези статични положения.