Англия обърна Словакия с 2:1 и се класира за 1/4-финалите на UEFA EURO 2024, където ще се изправят срещу Швейцария. Островитяните бяха напът да отпаднат, но Джуд Белингам вкара мача в продължения с късен изравнителен гол. В тях се разписа Хари Кейн, за да донесе пълния обрат и да вдигне трибуните на крака. Резултатът бе открит в 25-ата минута от Иван Шранц с третия си гол от началото на Европейското първенство.

И двата отбора започнаха много активно, като не липсваха и твърдите единоборства. Още в третата минута централният  защитник на Англия - Марк Гехи получи жълт картон, който го вади от предстоящия мач с Швейцария. Преди да са изтекли и 20 минути турският рефер Халил Мелер вдигна още три жълти картона - за Коби Мейно и Белингам от английския тим, предупреден бе и Юрай Куцка от Словакия.

Англия  Словакия

източник: sofascore.com

Първата голова възможност се откри пред словаците. В 5-ата минута Хараслин изведе Ханко зад гърба на Кайл Уокър и последва остро успоредно на голлинията, но топката премина на сантиметри от далечната греда. Четири минути по-късно Белингам с диагонален пас намери непокрития Трипиър на границата на наказателното поле. Той шутира без забавяне, но много неточно.

В 12-ата минута само смелата игра на Марк Гехи запази вратата на Англия. Той се хвърли пред Хараслин в наказателното поле и блокира опасния му удар.

Две минути след това Словакия нанесе своя удар. Марк Гехи загуби двубоя във въздуха с Юрай Куцка, който отклони към Давид Стрелец. Последва извеждащо подаване към Иван Шранц зад отбраната и опитният голмайстор с външната част на обувката си преодоля Пикфорд - 0:1.

След попадението тимът на Гарет Саутгейт опита да натисне, но всички атаки се разбиваха в стабилната защитна стена на съперника. В добавеното време на първото полувреме Коби Мейно шутира от дистанция, но ударът му бе блокиран.

"Трите лъва" започнаха добре втората част и пет минути след почивката стигнаха до гол, който обаче бе отменен заради засада. Хари Кейн изведе добре на левия фланг Трипиър, който прати успореден пас към Фил Фодън в наказателното поле. Най-добрият футболист на Висшата лига за миналия сезон отблизо прати топката във вратата, но проверката с ВАР показа, че е бил в засада.

Куриозен гол можеше да получи Англия в 55-ата минута. Грешка при изнасянето на топката позволи на Давид Стрелец да прехвърли излезлия напред Пикфорд от централния кръг на терена. Топката обаче мина покрай вратата.

Първи до смените прибегна селекционерът на Словакия, а Гарет Саутгейт направи промяна чак в 66-ата минута. В игра за "Трите лъва" влезе Коул Палмър вместо Киърън Трипиър.

Голям пропуск направи Хари Кейн в 78-ата минтуа. Центриране на Фил Фодън от фал стигна до него, но ударът му с глава мина встрани от вратата. Малко след това хубав шут от дистанция на Деклан Райс срещна дясната греда на вратата на Дубравка.

Словаците вече се виждаха на четвъртфиналите, когато дълбоко в добавеното време Джуд Белингам ги наказа и прати мача в продължения. Той отбеляза със страхотна задна ножица и показа защо е най-скъпият футболист в света.

Футболистите на Франческо Калцона получиха и нов гол още в първата минута на продълженията. След разбъркване в наказателното поле резервата Айвън Тони отклони към Хари Кейн, който отблизо с глава донесе пълния обрат - 2:1.

В края на първата част обаче едва не се стигна до изравняване. Центриране на Ласло Бенеш завари неподготвена английската защита и от няколко метра Петер Пекарик направи по-трудното -прати топката над вратата.

В началото на второто продължение Гарет Саутгейт извади голмайсторите Белингам и Хари Кейн, които видимо бяха уморени, но излизането им даде нови надежди на словаците. На два пъти те бяха близо до изравняване, но не им достигна малко късмет и майсторство. Така Англия запази живи мечтите си за достигане на финал на второ поредно Европейско първенство. А много от словашките играчи не успяха да скрият сълзите си след драматичното отпадане от Европейското първенство.

FT/  АНГЛИЯ - СЛОВАКИЯ 2:1 след продължения (1:1)

0:1 Иван Шранц (25)
1:1 Джуд Белингам (90+5)
2:1 Хари Кейн (91)