Нидерландия победи Исландия с 4:0 в генералната си репетиция за UEFA EURO 2024. Срещата се игра в Ротердам. Точни за "лалетата" бяха Шави Симонс (23), Върджил ван Дайк (49), Дониел Мален (78) и Ваут Вегхорст в продължението на срещата. Гол на Мемфис Депай в 80-ата минута беше отменен заради игра с ръка на Джоуи Феерман.

Възпитаниците на Роналд Куман откриват участието си на турнира в Германия на 16 юни в мач срещу Полша.

БГНЕС
14 снимки

Срещата започна с домакински натиск. В 6-ата минута "лалетата" разиграха след свободен удар и шут на Джоуи Феерман от далечна дистанция премина над вратата. Шест минути след това Дензъл Дъмфрис нанесе удар с глава след центриране на Коуди Гакпо отляво, но прати топката над вратата.

Домакините продължиха да са по-активни. В 15-ата минута Мемфис Депай проби отляво, навлезе навътре и отправи силен удар, който Хакон Валдимарсон изби в корнер. След неговото изпълнение Нейтън Аке стреля покрай вратата.

Пет минути след това Валдимарсон не се намеси добре при остро центриране на Дъмфрис. Топката стигна до Депай, а той опита акробатичен удар, който премина покрай вратата.

Логичното се случи и "лалетата" поведоха в 23-ата минута. Джоуи Феерман получи отляво и центрира към далечната греда, където Дъмфрис свали с глава към Шави Симонс, а той от няколко метра нямаше как да сбърка - 1:0. Това беше първи гол на младока за родината му.

Малко след това Мемфис Депай не успя да засече подаване на Коуди Гакпо и от 5-6 метра прати топката в аут. В 36-ата минута Гакпо получи топката от Феерман отляво, навлезе навътре, залъга защитник и потърси близкия ъгъл със силен удар, но топката профуча покрай вратата. В следващите минути Депай на два пъти опита да се разпише, но не намери целта.

Втората част започна с гол за Нидерландия. В 49-ата минута Йерди Схаутен продължи топката с глава след центриране от корнер. Нейтън Аке също отигра и подаде към Върджил ван Дайк и защитникът с глава матира вратаря за втори път.

Постепенно възпитаниците на Роналд Куман намалиха оборотите и в 70-ата минута Стефан Тордарсон проби през центъра и нанесе удар от около 20 метра, който срещна дясната греда. Четири минути след това удар с глава на Арнор Сигурдсон профуча покрай вратата на домакините.

В 78-ата минута Нидерландия стигна до трети гол. "Лалетата" организираха страхотна контраатака, при която Мемфис Депай със страхотен пас от своята половина изведе Дониел Мален. Нападателят надбяга Бярки Бяркасон и с премерен удар не остави шансове на вратаря.

Две минути след това домакините реализираха нов гол, който беше отменен заради игра с ръка на Джоуи Феерман. Джереми Фримпонг получи отдясно, напредна и центрира към Депай. Нападателят се вклини между двама защитници и прати топката във вратата. Главният съдия прегледа ситуацията на ВАР и прецени, че Феерман е нарушил правилата, поради което не зачете попадението.

В добавеното време на мача Нидерландия стигна до четвърти гол. Дониел Мален получи пас зад защитата отляво. Фланговият нападател напредна и намери Ваут Вегхорст, а той от няколко метра прати топата във вратата. Първоначално попадението беше отменено заради засада, но такава нямаше и впоследствие голът беше признат.

Нидерландия - Исландия 4:0

1:0 Шави Симонс (23)

2:0 Върджил ван Дайк (49)

3:0 Дониел Мален (78)

4:0 Ваут Вегхорст (90+2)

Нидерландия: Барт Фербрюген, Дензъл Дъмфрис, Стефан Де Фрай, Върджил Ван Дайк, Нейтън Аке, Джоуи Феерман, Тижани Райндерс, Йерди Схаутен, Шави Симонс, Коуди Гакпо, Мемфис Депай

Селекционер: Роналд Куман

Исландия: Хакон Валдимарсон, Бярки Бяркасон, Валгеир Фридриксон, Сврир Ингасон, Колбейн Финсон, Арнор Траутсон, Хакон Харалдсон, Йохан Гудмундсон, Микаел Андерсон, Йон Торстейнсон, Андри Гудьонсен