Португалия записа втори пореден успех в квалификациите по пътя към Евро 2024, след като разби с 6:0 като гост Люксембург във втори двубой от група „J“. Отново капитанът Кристиано Роналдо даде тон за головото шоу и откри още в деветата, а Жоао Феликс удвои в 15-ата минута. Бернардо Силва също се разписа в 18-ата, преди Роналдо да вкара втория си гол в 31-ата минута.

През втората част темпото поспадна, но имаше време за още две попадения. Отавио отбеляза ново попадение в 77-ата, а друга резерва - Рафаел Леао, изпусна дузпа в 85-ата, но три минути по-късно се реваншира и отбеляза шести гол, а по този начин оформи и крайния резултат.

БТА / BTA
47 снимки

По този начин възпитаниците на Роберто Мартинес продължиха с отличното си представяне и еднолично оглавяват групата си с шест точки и голова разлика от 10:0. Люксембург остават на петата позиция с един пункт. Следващите мачове и за двата тима са през месец юни, когато "мореплавателите" приемат Босна и Херецговина, а след това гостуват на Исландия, докато "червените лъвове", които спряха серията си от шест поредни срещи без загуба, домакинстват на Лихтенщайн и пътуват за сблъсък с Босна.

Наставникът на Португалия заложи на схема с трима защитници. На вратата бе Руи Патрисио, а пред него действаха Данило Перейра, Рубен Диаш и Антонио Силва. По фланговете бяха поставени Нуно Мендеш и Диого Далот, а в средата на терена – Бруно Фернандеш и Жоао Палиня. Тройката в нападение пък беше оформена от Жоао Феликс, капитанът Кристиано Роналдо и Бернардо Силва.

БГНЕС / BGNES
26 снимки

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕВРОПЕЙСКИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ В НЕДЕЛЯ ВИЖТЕ ТУК!

Срещата стартира с опит за нещо като натиск от страна на домакините, които стигнаха и до първия  шанс в шестата минута, когато Венсен Тил стреля, но бе блокиран от Бернардо Силва. Последва втори шут, този път на Жерсон Родригес пред наказателното поле по тревата, но твърде слаб и в аут.

Португалия обаче отговори подобаващо и откри резултата още с първата си възможност. В деветата минута Бернардо комбинира с Бруно Фернандеш отдясно, който центрира на далечната греда, където Нуно Мендеш скочи добре и свали с глава за капитана Кристиано Роналдо, а той вкара топката с левия крак от вратарското поле за 0:1.

Само шест минути по-късно гостите удвоиха преднината си. Бернардо Силва получи на десния фланг, влезе навътре и центрира към далечната греда, където Жоао Феликс се вклини отлично между двама защитници на Люксембург и с глава прати топката в обратния ъгъл на вратаря – 0:2.

180 секунди след втория гол падна и трети такъв. Жоао Палиня получи в половината на домакините и с чудесен извеждащ пас по въздуха намери Бернардо в наказателното поле, който бе изпуснат от защитниците и с глава намери десния ъгъл на Антъни Морис – 0:3.

Португалците продължиха да доминират и вкараха четвърто попадение в 31-ата минута. Тогава домакините сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Феликс да комбинира с Бруно, който пък изведе Роналдо отляво в наказателното поле, а петкратният носител на „Златната топка“ стреля ниско с левия крак в близкия ъгъл на Морис – 0:4.

Три минути след това топката попадна за пети път във вратата на Люксембург, но този път голът беше отменен заради засада. Роналдо изпълни късо свободен удар отдясно на наказателното поле за Бруно, а след това последва удар на играч на „мореплавателите“, който бе блокиран. Топката обаче се върна във Фернандеш в пеналтерията, който комбинира с Данило Перейра и той отбеляза, но беше в нередовна позиция.

Във втората минута от добавеното време гостите разиграха добре отдясно, като топката мина последователно през Мендеш, Перейра и Феликс, който влезе навътре, направи двойно с Роналдо и след това шутира от дъгата пред наказателното поле, но над вратата.

Две минути след старта на втората част Люксембург имаше хубав шанс да върне едно попадение. Домакините отнеха топката в половината на Португалия, задържаха добре, след което кълбото се озова в Тел, който влезе в наказателното поле отляво и шутира ниско към далечния ъгъл, но Руи Патрисио плонжира и улови.

В 51-ата минута домакините отново бях пред вратата на „мореплавателите“, след като топката беше центрирана от ъглов удар, а от границата на вратарското поле Максим Шано стреля с глава, но покрай лявата греда на Патрисио.

В следващите минути португалците се прибраха в своята половина и оставиха инициативата на домакините, които обаче стигнаха единствено до няколко по-опасни центрирания в наказателното поле на Патрисио, но без сериозни пробеми за вратаря.

Капитанът на гостите - Кристиано Роналдо, пък получи жълт картон за симулация в 57-ата минута, когато се опита да си спечели дузпа. Осем минути по-късно пък той бе заменен от Гонсало Рамош. На терена се появи още и Рубен Невеш на мястото на Бернардо Силва.

След леко затишие на терена Португалия се завърна с пети гол в 77-ата минута. Мендеш направи хубав пробив по левия фланг, след което комбинира с Рафаел Леао, който пък центрира към друга резерва – Отавио, който беше изпуснат от защитата на домакините и с глава заби петото попадение.

В 83-ата минута Рубен Невеш шутира много силно от пряк свободен удар от около 20 метра към вратата, но топката разтресе напречната греда на Морис.

Само минута след това гостите получиха право да изпълнят и дузпа. Рафа Леао получи отляво, проби добре, влезе в наказателното поле и бе съборен от капитана Лоран Янс, а съдията посочи бялата точка. С изпълнението се зае потърпевшия, който обаче не стреля по най-добрия начин в десния ъгъл на вратаря Морис, който отрази.

Две минути преди края на редовното време обаче звездата на Милан се реваншира и отбеляза шесто попадение. Невеш изведе Леао още зад центъра, който напредна сам по левия фланг, влезе в наказателното поле, премина покрай двама футболисти на Люксембург и с премерен удар с десния крак в долния десен ъгъл на Морис реализира за 0:6.

В добавеното време Данило можеше също да запише името си сред голмайсторите след удар с глава след центриране от фал, но кълбото профуча до гредата. Това беше и последното интересно положение в срещата.

FT  | ЛЮКСЕМБУРГ – ПОРТУГАЛИЯ  0:6

0:1 Кристиано Роналдо (к) 9'

0:2 Жоао Феликс 15'

0:3 Бернардо Силва 18'

0:4 Кристиано Роналдо (к) 31'

0:5 Отавио 77'

0:6 Рафаел Леао 88'

Пропусната дузпа: Рафаел Леао (Поргугалия) 85'