Испания победи с 2:0 Шотландия и завърза класирането в Група "А" на квалификациите за Евро 2024. Алваро Мората (73) и резервата Ойхан Сансет (86) донесоха успеха на Ла Фурия, който си върна за загубата със същия резултат през март. Испанците се доближиха на три точки до лидера Шотландия, който записа първа загуба, след като бе спечелил първите си пет мача. Британците обаче продължават да са в добра позиция, тъй като имат преднина от пет точки пред Норвегия. Скандинавците приемат Испания в решителен сблъсък след няколко дни.

Феран Торес пропусна да даде мечтано начало на домакините, след като още в 65-ата секунда бе изведен сам срещу вратаря на съперника и пусна технично топката покрай него, но тя излезе в аут. В 5-ата минута Ла Роха пропусна отново след голямо разбъркване във вратарското поле на гостите, но никой не успя да нанесе удар. Минута по-късно шотландците показаха, че не са дошли на разходка в Севиля и алко не достигна на Скот Мактоминей да стигне до топката. Домакините продължиха да бъдат по-активния отбор и в 10-ата минута чудесен пас по земя на Дани Карвахал намери Гави в наказателното поле, но Дани Маккена се намеси решително и изби топката. Централният защитник Льо Норман се размина с гола в 17-ата минута, след като отклони с глава центриране от ъглов удар с гръб към вратата, но без успех.

Късметът покри "гайдарите" в 33-ата минута, когато шут на Оярсабал бе блокиран, а последвалият изстрел на Микел Мерино срещна дясната греда на вратата на Ангъс Гън. Пет минути по-късно Алваро Мората прати топката в мрежата на гостите, но попадението не бе зачетено заради засада. Две минути преди почивката Шотландия получи тежък удар - капитанът Андрю Робъртсън напусна с травма в ръката след сблъсък с вратаря Унай Симон.

Ла Фурия започна втората част с две промени в състава - дебютантите Браян Сарагоса и Фран Гарсия замениха Микел Оярсабал и Алехандро Балде. И три минути по-късно 22-годишният Браян Сарагоса преодоля двама играчи на съперника преди да отправи шут от дистанция, който мина над вратата. Гостите показаха зъби в 53-ата минута,когато Джон Макгин проби и пусна остър пас към Райън Кристи, но той го хвана в крачка. Три минути след това Алваро Мората демонстрира страхотна техника в наказателното поле и вратарят Ангъс Гън само изгледа топката, която за негов късмет премина покрай вратата.

Точно след час игра Скот Мактоминей вкара фантастичен гол от пряк свободен удар, който обаче бе отменен след проверка с ВАР. Халфът на Манчестър Юнайтед прати топката в мрежата почти от аутлинията, но Джак Хенри избута вратаря Унай Симон и реферът Сердар Гьозюбююк бе привикан пред видеомонитора. Логично последва отмяна на попадението, но заради засада, тъй като Хенри е бил в активна позиция.

Това като че ли окрили домакините, които започнаха да атакуват още по-настървено и в 73-ата минута стигнаха до така желаното попадение. Центриране на резервата Хесус Навас отдясно бе разчетено от Алваро Мората, който изскочи зад отбраната на съперника и с глава отклони топката в мрежата - 1:0.

"Гайдарите" натиснаха в последните 10 минути и създадоха доста напрежение за защитата на Испания, най-вече след дългите тъчове на Портиъс. При една контраатака в 85-ата минута обаче за малко да бъдат наказани от току-що влезлия Хоселу, който обаче се забави и бранител изби.

60 секунди по-късно обаче бе сложена точка на спора. Аарън Хики се подхлъзна встрани от наказателното си поле, а намиращият се наблизо Хоселу взе топката и пусна прострелно центриране в наказателното поле, където дебютантът Ойхан Сансет се пребори и прати топката в мрежата - 2:0.

FT |   ИСПАНИЯ - ШОТЛАНДИЯ 2:0

1:0 Алваро Мората (73)
2:0 Ойхан Сансет (86)