Националният отбор на Англия изстрада максимално класирането си към полуфиналите на UEFA EURO 2024. След като тимът на Гарет Саутгейт категорично не убеждава от старта на надпреварата с представянето и играта си, то „трите лъва“ пребориха на 1/4-финалите Швейцария след изпълнение на дузпи, след като в редовното време мачът в Дюселдорф завърши при резултат 1:1.

В редовното време Бреел Емболо откри резултата за „кръстоносците“ четвърт час преди края на срещата, но в 80-ата минута къс магия от Букайо Сака изравни резултата за англичаните и на практика прати мача в продължения. В тях двата отбора играеха по-изчаквателно и треньорите трябваше да правят промени, след като Хари Кейн се контузи, а на негово място се появи Гарет Саутгейт, докато Мурат Якин пусна в игра Джердан Шакири.

Шакири беше деен при дузпите и се разписа, ала пропуск в началото на Мануел Аканджи даде превес на британците. Англия беше безупречен при наказателни удари и реализира всичките си изпълнения, като заветната беше вкарана от Трент-Александър Арнолд от Ливърпул, който също се появи от резервната скамейка.

Така, Англия е на полуфинал за пореден път в последните осем години на световни футболни форуми, като там селекцията ще очаква победителя от Турция и Нидерландия.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

---

Срещата започна в сравнително предпазливо темпо и от двете селекции. Англия стоеше доста добре нареден по терена сравнение с осминафинала със Словакия, докато "кръстоносците" имаха проблем през първия четвърт час да структурират играта си, най-вече в средата на терена, а това водеше и до неточности.

Guilliver/GettyImages
91 снимки

Коби Мейно и Деклан Райс шутира от средни разстояния в първите 15 минути, но и в двата случая защитата на Швейцария се справяше. В 16-ата минута пък англичаните имаха претенции за дузпа, които не бяха уважени от италианската бригада. Хари Кейн изпревари Шер в наказателното поле на Швейцария и игра с топката, след което се случи сблъсък, но италианските рефери не преразгледаха ситуацията.

В 28-ата минута от мача Букайо Сака се завъртя добре вдясно край Мишел Ебишер в наказателното на швейцарците. Той имаше видимост за пас към Хари Кейн, който беше оставен сам на дузпата, но Мануел Аканджи парира подаването на играча на Арсенал, което не беше качествено.

Шест след рестарта на втората част Бреел Емболо получи в полето на Англия и се надигра с гръб с Конса. Последва удар, но Пикфорд улови. Швейцарците изиграха най-добрите си 15 минути в срещата от 50-ата до 65-ата минута, след като притиснаха максимално "трите лъва". Те започнаха да се отбраняват, но до големи шансове пред вратата на Джордан Пикфорд така и не се стигаше.

Четвърт час преди края на редовното време "кръстоносците" поведоха в резултата след постепенна атака. Фабиан Шер получи вляво и комбинира с Дан Ндойе. Той центрира успоредно, а Джон Стоунс действа кошмарно и не спря топката. Зад него пък Бреел Емболо изпревари Кайл Уокър и нападателят вкара отблизо - 1:0.

Две преди края Еберечи Езе получи вляво в наказателното поле на Швейцария. Той финтира Силван Видмер и стреля по диагонала с десния крак, ала неточно. В добавеното време от рефера Орсато швейцарците стигнаха до изключителен шанс за втори гол в добавното време. Фабиан Шер пласира изящно центриране в наказателното на Англия, а отбраната на "трите лъва" пак действа лошо. Бреел Емболо отклони с глава и на практика преустанови шанса отзад непокрития Ндой да нанесе удар.

Пет след началото на продълженията Англия разигра отляво чрез Коул Палмър, а той върна леко назад към Деклан Райс, Халфът отправи силен удар с десния крак, но Зомер изби в корнер. През второто продължение пък Саутгейт извади от игра Хари Кейн и пусна Айвън Тони, след като Кейн падна лошо след единоборство с Аканджи край тъчлинията в близост до английската скамейка.

В 117-ата минута Джердан Шакири изпълни нестандартно ъглов удар и потърси директен удар във вратата на Пикфорд. Топката се завъртя добре, но се отби в страничния стълб на Пикфорд, който разтресе рамката, защото тялото му спря в лявата греда.

Секунди след появяването в игра - Зеки Амдуни, обстрелва силно вратата на Англия, но Пикфорд отрази. Това беше и всичко по-интересно от игровите действия и мачът се реши след дузпи.

FT .

6 : 4

• 80’ Букайо Сака
  • 120+3’ (д) Коул Палмър
  • 120+3’ (д) Джуд Белингам
  • 120+3’ (д) Букайо Сака
  • 120+3’ (д) Айвън Тони
  • 120+14’ (д) Трент Александър-Арнолд
  • 75’ Брийл Емболо
  • 120+3’ (д) Фабиан Шер
  • 120+3’ (д) Джердан Шакири
  • 120+3’ (д) Зеки Амдуни
Излъчва се по
  • ГОЛ! Трент бележи и Англия е на 1/2-финал!

• КРАЙ! Англия е на 1/2-финал на UEFA EURO 2024 след дузпи срещу Швейцария!

120+3'
  • ГОЛ! Амдуни бележи!

• ГОЛ! Айвън Тони също е точен!

• ГОЛ! Шакири бележи!

• ГОЛ! Букайо Сака също вкарва от дузпата!

• ГОЛ! Фабиан Шер открива сметката на Швейцария!

• ГОЛ! Джюд Белингам е точен!

120+3'
  • ПРОПУСК! Пикфорд спасява дузпата на Аканджи!

• ГОЛ! Палмър бележи!

120+3'
  • Край на второто продължение - дузпи!

120+3'
  • ШАНС! Секунди след появяването в игра - Зеки Амдуни, обстрелва силно вратата на Англия, но Пикфорд отрази.

118+2'
  • Смяна - влиза Вансан Сиеро, излиза Ебишер.

118+1'
  • Смяна в Швейцария - влиза Зеки Амдуни, излиза Фройлер.

118+1'
  • ГРЕДА ЗА ШВЕЙЦАРИЯ! Джердан Шакири изпълни нестандартно ъглов удар и потърси директен удар във вратата на Пикфорд. Топката се завъртя добре, но се отби в страничния стълб на Пикфорд, който разтресе рамката, защото тялото му спря в лявата греда.

117'
  • Смяна в Англия - влиза Трент Александър-Арнолд, излиза Фодън.

115'
  • Смяна в Англия - влиза Айвън Тони, излиза Кейн.

109'
  • Смяна в Швейцария - влиза Джердан Шакири, излиза Емболо.

108'
  • Старт на второто продължение!

• Край на първото продължение!

105'
  • ШАНС! Двойна възможност за Джюд Белингам, който отправи два поредни удара. Първият беше блокиран, а при втория трябваше Ян Зомер да се намесва и го стори.

102'
  • Смяна в Швейцария - влиза Денис Закария, излиза Ндой.

98'
  • Рикардо Родригес изрита Хари Кейн вляво по терена.

98'
  • ШУТ! Англия разигра отляво чрез Коул Палмър, а той върна леко назад към Деклан Райс, Халфът отправи силен удар с десния крак, но Зомер изби в корнер.

95'
  • Амбициозно изпълнение на Фабиан Шер отляво отиде аут.

92'
  • Край на мача - 1:1! Следват продължения...

90+3'
  • Шанс! Швейцарците стигнаха до изключителен шанс за втори гол в добавното време. Фабиан Шер пласира изящно центриране в наказателното на Англия, а отбраната на "трите лъва" пак действа лошо. Бреел Емболо отклони с глава и на практика преустанови шанса отзад непокрития Ндой да нанесе удар.

90+2'
  • Три добавени минути.

• Старт на първото продължение!

90'
  • Удар на Ндой почти прехвърли стадиона в Дюселдорф.

90'
  • Възможност! Еберечи Езе получи вляво в наказателното поле на Швейцария. Той финтира Силван Видмер и стреля по диагонала с десния крак, ала неточно.

88'
  • Жълт картон за Силван Видмер.

85'
  • ГОООЛ ЗА АНГЛИЯ! "Трите лъва" отговориха експресно на своя съперник. Англичаните разиграха постепенно, а топката беше пратена вдясно за Сака. Играчът на Арсенал влезе навътре и шутира диагонално с левия си крак, пращайки топката в швейцарската врата - 1:1.

80'
  • Смяна в Англия - влиза Еберечи Езе, излиза Трипиър.

78'
  • Смяна в Англия - влиза Люк Шоу, излиза Конса.

78'
  • Смяна в Англия - влиза Коул Палмър, излиза Мейно.

78'
  • ГООЛ ЗА ШВЕЙЦАРИЯ! "Кръстоносците" поведоха в резултата след постепенна атака. Фабиан Шер получи вляво и комбинира с Дан Ндойе. Той центрира успоредно, а Джон Стоунс действа кошмарно и не спря топката. Зад него пък Бреел Емболо изпревари Кайл Уокър и нападателят вкара отблизо - 1:0.

75'
  • Жълт картон за Хари Кейн.

67'
  • Удар от въздуха не затрудни Пикфорд - аут.

66'
  • Смяна в Швейцария - влиза Силван Видмер, излиза Видмер.

64'
  • Смяна в Швейцария - влиза Стивън Цубер, излиза Варгас.

63'
  • Шанс! Бреел Емболо получи в полето на Англия и се надигра с гръб с Конса. Последва удар, но Пикфорд улови.

51'
  • Рубен Варгас получава лекарска помощ.

49'
  • Старт на втората част в Дюселдорф!

• Край на първото полувреме - 0:0.

45+1'
  • Фабиан Шер блокира далечен удар от Букайо Сака.

43'
  • Сериозна борба в средата на терена.

41'
  • Жълт картон за Фабиан Шер.

32'
  • Шанс! Букайо Сака се завъртя добре вдясно край Мишел Ебишер в наказателното на швейцарците. Той имаше видимост за пас към Хари Кейн, който беше оставен сам на дузпата, но Мануел Аканджи парира подаването на играча на Арсенал, което не беше качествено.

28'
  • Претенции за дузпа! Хари Кейн изпревари Шер в наказателното поле на Швейцария и игра с топката, след което се случи сблъсък, но италианските рефери не преразгледаха ситуацията.