След пет поредни мача в Първа лига без гол Дунав Русе най-сетне порази целта. В двубоя си срещу Берое от 15-ия кръг „драконите” се пребориха за реми с 1:1 в дебюта на Малин Орачев като старши треньор. Русенци определено играха по-силно през първото полувреме, когато удариха и греда, докато Берое имаше по-добрите финални минути, когато направи ключови пропуски.

Томаш с тежки думи: Има хора, които не заслужават да са в Берое

Играч на мача: Педро Еуженио

Старозагорци съумяха да наложат ранен териториален натиск, който им помогна да спечелят пряк свободен удар на опасна позиция още в 4-ата минута. Играещият с капитанската лента Мартин Камбуров се зае да изпълни, като завъртя кълбото над стената, но изстрелът му премина не много над гредата.

Дунав не се нуждаеше от много време, за да намери точния отговор за агресията на „зелените”, а доказателството беше гредата на Божидар Васев в 11-ата минута. Тогава Диян Димов пресече пас в половината на Берое, а Миро Будинов добре гардира кълбото, за да стигне до намиращия се встрани от дъгата Васев. Фланговият футболист стреля технично с вътрешен фалц, като елиминира вратаря Душан Перниш и нацели десния стълб.

Секунди по-късно Васев бе изведен от дълбочина по левия фланг на атаката и когато видя, че няма с кого да комбинира в пеналта, шутира силно по диагонала. Въпреки трудния ъгъл и немалкото разстояние до вратата, играчът на Дунав затрудни Перниш, който първо парира, а после се изправи и улови топката.

Орачев: Тази точка ще даде на Дунав нужното самочувствие

„Драконите” продължиха да редят положения пред вратата на домакините с изненадваща лекота. В 19-ата минута Васев завъртя топката добре от ъглов удар, изпълнен отдясно по атаката. При близката греда Камен Хаджиев изпусна Петър Патев, който се извиси мощно и отклони топката по диагонала в търсене на далечния ъгъл. Перниш само изгледа как кълбото прелетя на сантиметри в аут.

До почивката Дунав имаше още 1-2 добри атаки, които не разви чак толкова добре. В самия край на полувремето обаче гостите получиха доза неприятни новини. Вратарят Станислав Антонов и Мартин Камбуров се сблъскаха в битка за едно спорно подаване на Еуженио в пеналта. Нападателят на Берое почти веднага се изправи на крака, ала коляното на Антонов пострада зле и на почивката един от най-силните футболисти на русенци бе заменен от Александър Конов.

Второто полувреме отново започна с отчетлив натиск на Берое, който донесе две ранни възможности. В 48-ата минута попадение на заралии справедливо бе отменено заради засада. Камбуров засече в мрежата подаване от пряк свободен удар и макар самият той да не бе в нередовна позиция, не такъв беше случаят със съотборниците му Леони и Иван Иванов, които опитаха да отиграят първи топката.

Две минути по-късно обаче опитният голаджия все пак попадна в прегръдките на своите съотборници. Матеус Леони получи топката отляво и напредна до позиция за центриране. Бразилецът наглед го стори твърде слабо, но централният защитник на Дунав Тейнур Марем увисна зловещо при опита си да изчисти с шпагат, а това обрече и неговият колега Олексей Ларин. Зад гърба на последния изникна Камбуров, който с премерен шут преодоля Конов – 1:0.

Преднината на домакините обаче изтрая едва 9 минути. Напълно заслужено гостите от Русе изравниха резултата, а всичко започна с брилятния извеждащ пас на Васил Шопов за Бирсент Карагарен отляво в пеналта. Бившият ас на Локомотив Пловдив излезе почти сам срещу вратаря и пробва да преодолее Перниш с шут в близкия ъгъл. Топката срещна първо едната, а после и другата странична греда, като накрая Будинов я бутна в мрежата за 1:1.

След бързата размяна на попадения мачът изведнъж изпадна в нещо като затишие. И двамата наставници реагираха със смени, но и това не прекъсна ненадейното утихване.

Матеус Леони бе на косъм да разкъса еднообразието в десетина минути реди края. Педро Еуженио извади топката към бразилския си съотборник, който нанесе чудесен фалцов шут от 20-ина метра по диагонала. Изстрелът бе извън възможностите на Александър Конов, който все пак си отдъхна, когато кълбото почти облиза левия стълб, докато прелиташе в аут.

Минутка преди края на срещата отново Леони се оказа на отлична позиция на Берое. Бразилецът разигра добре с резервата Марко Адамович, който го изведе на скорост отляво в пеналта и на 7-8 метра от вратата. Тук обаче си пролича, че Леони номинално е бранител, тъй като изстрелът му премина доста встрани покрай близката греда.

Във временното класиране Берое заема 5-ото място с 24 точки и изпусна да изпревари четвъртия Левски (25), който по-късно тази вечер приема Локомотив Пловдив. Дунав вече има 11 точки и е на предпоследното място.

БЕРОЕ – ДУНАВ 1:1

1:0 Мартин Камбуров 50'

1:1 Мирослав Будинов 59'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Милен Желев, Камен Хаджиев, Иван Иванов, Матеус Леони – Кохей Като, Борислав Цонев (67' - Марко Адамович) – Драгош Фирцулеску (69' - Антон Карачанаков), Мартин Камбуров /к/, Педро Еуженио – Серджиу Негруц (89' - Костадин Пеев)

Старши треньор: Александър Томаш

Дунав (4-2-3-1): Станислав Антонов (46' - Александър Конов) – Петър Патев, Тейнур Марем, Олексей Ларин, Христофор Хубчев – Диян Димов /к/, Карлос Ятоба – Божидар Васев, Васил Шопов (88' - Юлиян Ненов), Бирсент Карагарен – Мирослав Будинов (66' - Бранимир Костадинов)

Старши треньор: Малин Орачев

Стадион: „Берое” (Стара Загора)