Националният отбор на България по футбол продължава без победа в квалификациите за Евро 2024, след като записа равенство от 1:1 в гостуването си на Литва в мач от третия кръг на пресявките в Група „G“. Домакините откриха в 15-ата минута, когато се разписа Едвинас Гирдвайнис, но Марин Петков изравни в 27-ата минута. В 17-ата минута пък Юстас Ласицкас беше изгонен с директен червен картон, но това не помогна на "лъвовете" да стигнат до очакваната задължителна победа.

Startphoto.bg
70 снимки

Срещата премина почти изцяло под доминацията на българския отбор, а събитията се разиграваха в половината на домакините. Българският тим изпълни цели 19 ъглови удара, контролираше топката в 62 процента от времето, но това се оказа недостатъчно за успеха.

По този начин тимът ни остава на дъното в класирането със само една точка и почти сигурно отново няма да участваме на голям футболен форум, тъй като изоставаме сериозно от първите две места. След няколко дни България приема Сърбия, чийто тим към момента оглавява класирането в нашата група.

54 снимки

Родният селекционер Младен Кръстаич заложи на двама дебютанти от първата минута в лицето на вратаря Иван Дюлгеров и десният халф-бек Патрик-Габриел Галчев. В защитата действаха още Алекс Петков, който за първи път беше титуляр, Валентин Антов и Илия Груев-младши, докато ляв халф-бек бе Марин Петков. Ивайло Чочев се завърна в отбора и със Станислав Шопов действаха в средата на терена, а в предни позиции бяха поставени Спас Делев, Мартин Минчев и капитанът Кирил Десподов.

Литва България

източник: Sofascore.com

Първите минути от срещата бяха динамични и пред двете врати, като още в третата минута домакините имаха добър шанс да открият резултата. Дебютантът на вратата на България - Иван Дюлгеров, сбърка и подари топката на Елигиус Янкаускас, който подаде към капитана Фодор Черних, който опита нещо средно между удар и подаване отляво, но неточно. Впоследствие атаката на Литва продължи, но защитник на „лъвовете“ го блокира в корнер.

Минута по-късно Ивайло Чочев опита да изведе Мартин Минчев в празно пространство в половината на Литва, но защитник на домакините изпревари нашия нападател.

Постепенно литовците се настаниха по-трайно в половината на "лъвовете" и закономерно откриха резултата в 15-ата минута след още една грешка в българската защита. Другият дебютант - Патрик-Габриел Галчев, сгреши в подаването към Дюлгеров и топката излезе в ъглов удар. Гвидас Гинейтис центрира от корнера в наказателното поле, където Едвинас Гирдвайнис бе оставен непокрит и, макар че не отправи най-силния удар от въздуха, намери долния ляв ъгъл на Дюлгеров и с помощта на страничния стълб  топката попадна във вратата - 1:0.

Само две минути след гола обаче нещата се обърнаха на 180 градуса за домакините, които останаха с човек по-малко. Тогава Юстас Ласицкас беше последен в защита и препъна Кирил Десподов пред наказателното си поле, което ознамаваше директен червен картон за полузащитника, който остави своите с човек по-малко рано-рано.

В 19-ата минута именно Десподов стреля от прекия свободен удар, но над вратата на Едвинас Гертмонас.

Три минути по-късно Чочев намери отлично топката след центриране в наказателното поле и стреля със странична ножица, но на сантиметри от дясната греда на Гертмонас. В крайна сметка обаче беше отсъдена и засада на родния халф.

В 26-ата минута Десподов преодоля с няколо финта двама играчи на Литва, но голмайсторът Гирдвайнс блокира удара му.

Минута след това обаче България изравни резултата. Марин Петков получи топката на границата на наказателното поле, след което нанесе мощен удар , с който матира Гертмонас за 1:1.

"Лъвовете" натиснаха в търсене на бързия обрат и в 33-ата минута капитанът Десподов действаше отлично индивидуално, като се освободи от персоналния си пазач и след тона отправи опасен изстрел, който обаче бе спасен от Гертмонас. След това отново Десподов центрира от корнера, топката стигна до голмайстора Петков, но този път футболистът на Левски стреля слабо и вратарят на домакините улови.

Малко след това в Каунас обаче заваля силен дъжд. В същото време домакините извършиха две принудителни смени. Първата бе още в 21-ата минута след червения картон, когато Дейвидас Шешплаукис бе заменен от Пиус Ширвус. В 38-ата пък капитанът Федор Чернух се контузи и oтстъпи мястото си на Гутис Паулаускас.

Две минути преди края на първата част България изпусна отлична възможност за втори гол. Станислав Шопов пусна хубав пас към Спас Делев отляво в наказателното поле, но играчът на Лудогорец стреля право във вратаря от малък ъгъл, който го блокира.

В добавеното време на първото полувреме Илия Груев-младши стреля силно и точно от дистанция, но отново Гертмонас се отчете с ключово спасяване. Така двата тима се оттеглиха на почивка при равен резултат.

Преди старта на втората част дъждът спря, а беше извършена още една смяна за домакините - Клаудиюс Упстас замени Овидиус Вербицкас. В състава на нашите Кръстаич също направи две рокади, като пусна в игра Никола Илиев и Иван Йорданов, които замениха съответно Спас Делев и Станислав Шопов.

Българите продължиха да диктуват темпото и влезлият като резерва Никола Илиев центрира в наказателното поле към Чочев, но голмайсторът на българския шампионат бе добре опазен от играч на домакините и не успя да отправи удар.

БТА / BTA
22 снимки

В 58-ата минута Чочев центрира добре отдясно в наказателното поле, където Десподов засече с глава, но не успя да натисне добре топката и тя излезе над вратата в аут.

Пет минути по-късно на терена за гостите се появи Илиян Стефанов, който смени Мартин Минчев.

Домакините се опитаха да изнесат играта в по-предни позиции и стигнаха до опасен свободен удар в 68-ата минута, когато Валентин Антов фаулира резервата Клаудиюс Упстас. С изпълнението се зае Гвидас Гинейтис, който завъртя топката покрай стената, но и покрай дясната греда на Дюлгеров в аут.

В 74-ата минута Кръстаич реши да извади капитана Кирил Десподов и на негово място пусна в игра звездата на ЦСКА 1948 - Георги Русев.

В следващите минути България натисна сериозно в търсене на обрата. Осем минути преди края на редовното време Илиян Стефанов не успя да насочи топката във вратата на Гертмонас, а в 87-ата Георги Русев центрира в наказателното поле, където Чочев овладя и стреля, но ударът му бе блокиран. Топката стигна до Стефанов, който стреля през човек, но слабо и стражът на Литва улови. Нов изстрел на Чочев мина на сантиметри от вратата в 89-ата минута.

До края на мача "лъвовете" така и не успяха да стигнат до второ попадение и по този начин оставаме без успех и на дъното в нашата група.

FT  | ЛИТВА – БЪЛГАРИЯ  1:1

1:0 Едвинас Гирдвайнис 15'

1:1 Марин Петков 27'

Червен картон: Юстас Ласицкас (Литва) 17'