Българският национален отбор по футбол изигра силен двубой и завърши наравно 1:1 като гост на един от участниците на UEFA EURO 2024 Словения. На стадион „Стожице“ в Любляна „лъвовете“ на Илиан Илиев откриха резултата още в четвъртата минута, когато точен от дузпа бе капитанът Кирил Десподов, но десет по-късно Андраж Шпорар възстанови паритета.

Родните национали, обаче, стояха много равностойно е не отстъпиха по нищо на своя съперник и създадоха още няколко добри ситуации, от които можеше да стигнат до втори гол. Едно отлично спасяване пък направи вратарят ни Светослав Вуцов срещу нападателя на РБ Лайпциг Бенямин Шешко.

Снимки: Startphoto.bg
82 снимки

Това бe втората проверка на „трикольорите“ срещу тим, който ще участва на Европейското първенство в Германия, след като във вторник България завърши 0:0 като гост на Румъния.  По този начин футболистите на Илиан Илиев нямат загуба под негово ръководство във вече шест двубоя (1 победа и 5 равенства).

В същото време „лъвовете“ остават без поражение от Словения в своята футболна история. Двата отбора вече изиграха пет двубоя през последните 18 години, като балансът е три победи за нашите и две ремита след днешния мач.

Снимки: Gulliver/GettyImages
32 снимки

За България предстои лятна пауза, след което през септември стартира участието си в новия сезон на турнира Лига на нациите, за който имаме сериозни амбиции. Там момчетата на Илиев с в трета група на Лига „C“, където ще се изправят срещу отборите на Беларус, Северна Ирландия и Люксембург.

Словения пък ще играе на UEFA EURO 2024, където попадна в група „C“ заедно с европейския вицешампион Англия, Дания и Сърбия.

Словения България

източник: Sofascore.com

Селекционерът на България – Илиан Илиев, бе направил шест промени спрямо титулярния състав при нулевото равенство срещу Румъния в Букурещ във вторник. На вратата бе Светослав Вуцов, а пред него в защитата започнаха Християн Петров, който отново оперираше като ляв бек, Алекс Петков, Симеон Петров и Ертан Томбак, за когото това бе дебют с националната фланелка. В центъра действаха Георги Костадинов и Валентин Антов, като малко пред тях беше Филип Кръстев. Напред атаката на „лъвовете“ бе водена от Георги Минчев и бе подпомаган от Мартин Минчев, който замени Марин Петков, и капитанът Кирил Десподов по крилата.

България стартира страхотно срещата и поведе в резултата още с първия си удар към вратата на домакините от Словения. В четвъртата минута капитанът Кирил Десподов нахлу в наказателното поле отдясно, където срещу него бе Яко Бийол. Защитникът на словенците се „върза“ на финтовете на българското крило и закъсня с шпагата срещу него. Десподов падна на тревата и главният съдия от Турция Арда Кардешлер посочи бялата точка. С дузпата се зае потърпевшият, който прати вратаря на Атлетико Мадрид Ян Облак в обратния ъгъл – 1:0 за България.

В следващите минути Словения опита да се настани по-трайно в нашата половина и опита няколко по-опасни атаки и центрирания, но българските футболисти успяха да се справят с опасностите. Правеше впечатление, че Георги Костадинов се връщаше да помага на колегите си в отбрана и го правеше умело.

Домакините съумяха, обаче, да изравнят сравнително бързо в 14-ата минута. След центриране от корнер в наказателното ни поле, Ертан Томбак закъсня да покрие Ян Млакар, който отклони топката с глава към далечната греда. Там Андраж Шпорар бе изпуснат от Алекс Петков и нападателят на Словения прати кълбото с глава в близкия ъгъл на Светослав Вуцов за 1:1.

В 20-ата минута Десподов центрира от свободен удар в наказателното поле на домакините, където Симеон Петров скочи и стреля с глава, но не успя да натисне топката и тя попадна право в ръцете на Облак.

Минута след това „лъвовете“ пропуснаха прекрасна възможност да излязат отново напред в резултата. Десподов отново центрира, този път от корнер, на първа греда в наказателното поле, където Костадинов бе оставен съвсем сам и опитният халф стреля с глава, но топката профуча много близо покрай лявата греда на Облак в аут.

В 29-ата минута Бийол опита далечен изстрел към вратата на Вуцов, който не беше затруднен и улови.

Словения, на свой ред, получи отлична възможност за пълен обрат в 33-ата минута. Бившият защитник на Лудогорец Жан Карничник изведе отлично зад двойката ни  централни защитници Бенямин Шешко. Нападателят на РБ Лайпциг се озова сам срещу вратаря Вуцов, който, обаче, много бързо скъси дистанцията и блокира удара, правейки блестящо спасяване с дясната си ръка.

До почивката интересни ситуации липсваха, като и двата отбора опитаха по няколко атаки, които завършиха без удар към някоя от вратите.

На почивката Илиан Илиев направи промяна, като на терена се появи Живко Атанасов, който замени Алекс Петков. За словенците пък се появи Нино Жугели на мястото на Томи Хорват.

В 52-ата минута домакините опитаха да изпълнят заучено положение от фал в половината на България, но Филип Кръстев разгада замисъла им, пресече подаването и стартира контраатака. Халфът се понесе в половината на Словения, но се забави с подаването си за Мартин Минчев, който се беше устремил към наказателното поле, а след това Кръстев бе и фаулиран.

Три минути по-късно Карничник центрира отдясно в наказателното поле, където Живко Атанасов успя в сетния миг да изпревари Шешко и отклони с глава. Топката попадна на пътя на Ян Млакар на далечната греда, който шутира силно, но и високо над вратата на Вуцов.

След час игра беше извършена тройна промяна в състава на „лъвовете“. Терена напуснаха Валентин Антов, Георги Минчев и Георги Костадинов, а техните места заеха Илиан Илиев-младши, Александър Колев и Серкан Юсеин. Бившият футболист на Аталанта Йосип Иличич пък се появи за Словения.

В 63-ата минута Десподов проби през центъра, влезе навътре, освободи си пространство и шутира силно към вратата пред дъгата на наказателното поле, но Облак следеше ситуацията и успя да избие изстрела на родния капитан.

Шест минути след това Санди Ловрич също опита удар пред пеналтерията, но без проблеми за Вуцов. В 77-ата минута Иличич влезе навътре и стреля пред дъгата на наказателното поле, но право в ръцете на българския страж.

Голмайсторът за България в този мач Кирил Десподов пък бе заменен от Радослав Кирилов минута по-късно, който взе и капитанската лента от крилото на ПАОК Солун. Ангел Лясков пък смени Мартин Минчев.

Десет минути преди края на редовното време нашите организираха хубава атака отляво, когато Илиан Илиев-младши отигра технично за Ради Кирилов, който влезе в наказателното поле, смени посоката и опита техничен удар към далечния ъгъл, но не се получи.

Във втората минута на добавеното време България можеше да стигне до победата, когато Филип Кръстев премина като на парад през словенската защита, но завършващият му удар не бе достатъчно силен и вратарят Облак го отрази. Секунди след това бе даден и последният съдийски сигнал на срещата.

FT  | СЛОВЕНИЯ – БЪЛГАРИЯ  1:1

0:1 Кирил Десподов (к) (дузпа) 4'

1:1 Андраж Шпорар 14'