Отборът на Сърбия победи Турция със 75:63 и се класира за полуфиналите на Европейското първенство по баскетбол за жени в Унгария. С успеха възпитаничките на Марина Маликович взеха реванш от съперника за загубата в двубоя за бронза на континенталния шампионат във Франция преди две години, а също така си осигуриха и квота за Олимпийските игри в Рио 2016.

След равностойно първо полувреме сръбкините започнаха силно третата четвърт и след серия от 14:2 дръпнаха с 42:29. В последствие те увеличиха аванса си до 52:35 малко преди края на частта и до финалната сирена не допуснаха обрат.

Ана Дабович направи изключителен мач за победителките с 31 точки. 15 точки и 5 борби добави Йелена Милованович.

Ана Дабович

източник: БГНЕС

Натурализираната американка Лара Сандърс беше най-добра за туркините с 25 точки и 10 борби, а Неврие Йълмаз допринесе с 11 точки и 5 борби, но това не беше достатъчно.

За място на финала Сърбия ще играе срещу Беларус, който се наложи над Литва с 68:66 точки. Момичетата на Анатоли Буялски доминираха през първото полувреме и се оттеглиха на почивка с аванс от 33:19. Те дори увеличиха преднината си до 39:20 в началото на третата четвърт, но в края трябваше да потреперят, след като литовките успяха да намалят до 55:60 около две минути преди сирената. 2 секунди преди края Камиле Нарцицкайте вкара тройка за 66:68, но за повече литовките нямаха сили.

Анастасия Верамейенка беше най-резултатна за Беларус с 15 точки и 9 борби, а натурализираната американка Линдзи Хардинг добави 12 точки, 8 асистенции и 6 борби.